Івано-Франківський драмтеатр запрошує на другу прем'єру 86 театрального сезону — експериментальний перформанс "Так звана людяність у божевіллі".
Покази перформансу відбудуться восьмого та дев'ятого листопада одночасно на трьох сценах України, Польщі та Німеччини.
Про це журналістці Фіртки розповіли під час пресконференції.
Так, за словами генерального директора театру Ростислава Держипільського, це перша подібна вистава на цей момент в Україні.
"Такий перформанс — результат співпраці між Франківським драмтеатром, Краківським театром імені Юліуша Словацького та німецьким Театром віртуальної реальності CyberRauber.
За співробітництва польського режисера Кшиштофа Ґарбачевського, минулого року в нас був пробний проєкт, де ми не запрошували глядачів. Цього ж року ми вирішили піти далі", — каже Ростислав Держипільський.
За основу постановки взяли незавершений твір польського письменника Станіслава Іґнація Віткевича.
Особливість прем'єрного проєкту, який покажуть в Івано-Франківську, полягає в використанні контенту, створеного штучним інтелектом і з поєднанням віртуальної реальності.
"Люди раніше витрачали місяці, роки й десятиліття на те, що штучний інтелект може зробити зараз за декілька хвилин. Акторська професія, ми вважаємо, поки є незамінна. Але багато роздумів стосовно цього питання поставлено в нашій виставі.
Це незвично та цікаво", — вказує генеральний директор драмтеатру.
Перформанс має на меті дослідити нові виміри незакінченої оповіді.
"Хочу підкреслити, що театр — це з одного боку архаїчне мистецтво, з іншого — нові технології. У всьому світі намагаються взаємодіяти з цими технологіями. Вони є не тільки в мистецтві, а й в інших сферах.
Наш мозок реагує як на звичайну, так і на вигадану реальність, тому логічним жестом є презентація інструменту VR, який може бути доповненням до мистецької реальності.
За допомогою штучного інтелекту, VR-простір (уже не нова технологія) набув своєї суб'єктності, сутності", — розповідає Ірина Чужинова, заступниця генерального директора.
Як зазначають, мережа VR, створена в рамках проєкту, може трансформувати спосіб сприйняття театру та розширити його вплив.
"Сама ідея розрахована на об'єднання, розширення просторів. Тому дякую за партнерство Івано-Франківського драмтеатру.
Усе, що ви побачите під час вистави, відбуватиметься на двох сценах одночасно. Тобто ми будемо синхронно грати зі сценою Краківського театру та українським театром.
Ще третій простір — це, власне, віртуальний, де актори будуть взаємодіяти з віртуальними аватарами", — каже режисер Кшиштоф Ґарбачевський, який доєднався до пресконференції онлайн.
Твір "Так звана людяність у божевіллі" написаний у 1938 році.
"В основі вистави є недописана п'єса геніального драматурга Віткевича. Твір був доформатований за допомогою штучного інтелекту.
Це фактично "археологічний процес" видобування змістів з цього тексту", — зазначає польський режисер.
Читайте також: