Від українських та європейських режисерів: Івано-Франківський драмтеатр відкриває новий сезон вистав

Івано-Франківський національний драмтеатр відкриває новий театральний сезон.

Про це розповіли Фіртці на пресконференції з нагоди відкриття 86 сезону, яка по традиції відбувається в День народження патрона міста та театру — Івана Франка.

Так, новий сезон складатиметься з кращих зразків робіт українських та європейських режисерів.

"Сьогодні ми робимо все, щоб Україну знали у світі як країну багатої культури.

Ми вже започаткували й провели перший Шекспірівський фестиваль, що став майданчиком для налагодження контактів. У новому сезоні ми також продовжимо співпрацювати з цікавими режисерами Європи.

Перша прем'єра уже скоро — 11 і 12 вересня. Це вистава "1975" від режисера Томі Янежича та постановчої групи зі Словенії. В Україні такої вистави ще не було", — розповідає генеральний директор драмтеатру Ростислав Держипільський.

Наступною буде вистава — рок-мюзикл "Наталка-Полтавка" за І. Котляревським.

"Чому саме вона? Для мене дуже дивно було, чому певні постановки обмежені шароварщиною, що нам постійно прив'язували за СРСР. Хоча можна показати якісний сучасний продукт за основою українського матеріалу, щоб воно шуміло як "бродвейські" мюзикли.

Сподіваюся, у цьому сезоні нам вдасться показати це глядачам", — каже режисер-постановник Назарій Панів.

Режисер також анонсував намір показати тему українських дисидентів:

"Ми хочемо показати вистави про українських історичних постатей, що зробити багато для Незалежності країни.

Інколи ми чуємо твердження, що наша Незалежність далась нам досить легко та скромно. Але ті, хто так говорять, забувають про осіб, що століттями боролися за це, щоб ми здобули дату відновлення Незалежності України.

Будемо говорити про історичні постаті, які віддали багато сил, здоров'я, а іноді й життя, щоб ми були незалежними".

У середньому в новому сезоні планують близько десяти прем'єр.

Цього року є також домовленості про співпрацю для Івано-Франківського драмтеатру. Оксана Дмітрієва, головна режисерка Харківського театру ляльок, тепер обрала для роботи "Медею" за Евріпідом і ще низку творів інших авторів (Х. Мюллер, Жорж Ануй). Прем'єра відбудеться в січні-лютому. 

Ще одна домовленість стосується ізраїльського режисера Гаді Ролла. Він запропонував працювати над трагікомедією "Чекаючи на Ґодо" Семюеля Беккета.

А режисерка з Польщі Майя Клечевська, котра здійснила першу в історії професійного українського театру постановку "Дзяди" за А. Міцкевичем, цього разу поставить "Макбета" Шекспіра.

"Якщо ми говоримо про стратегічні плани, то це — вижити й перемогти. Це складна робота в нестабільних умовах. Ми ведемо перемовини з режисером про 2026 рік, але навіть не знаємо який може бути курс євро.

Міжнародні співпраці — здоровий етап для українського театру; ми стаємо частиною європейського культурного простору.

На превеликий жаль, ми поки не є конкурентами європейському театру. Ми були відірвані від їхніх процесів у цій сфері, багато не знаємо, не знали й тих передових режисерів, які є нашими сучасниками, що змінюють ввесь культурний простір.

Державна підтримка вже зменшилася — можете подивитися план бюджету, на скільки скорочується виділення коштів на три роки. Хоча у Верховній Раді "лежить" законопроєкт про меценатство, який трішки запізнився, адже під час війни вже є спад економіки, але можливо цей закон дозволить сфері культури виходити на державно-приватні партнерства.

Для театру — виклик працювати під час війни. Бо від нього очікують розваги, розради, чогось легкого, але театр за своєю природою є мистецтвом, яке говорить про проблеми та показує невидиме. У нас є усвідомлення того, що маємо говорити не тільки про українську класику, а й про українську тему загалом. До прикладу, немає української історичної п'єси, але запити у суспільства на знання своєї історії точно є", — розповідає заступниця генерального директора Ірина Чужинова.

Як вказують в Івано-Франківському драмтеатрі, у прем'єрах глядачі зможуть знайти виставу, яка для них буде найближча.

"По вибору це надзвичайно цікавий сезон, для мене він не схожий на інші. Вистави є різних жанрів та напрямків.

Сподіваюся, що для наших глядачів та театральної спільноти ми зможемо дати багато якісного продукту", — каже Назарій Панів.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Попри війну мистецтво розвивається: в Івано-Франківську відбувся Всеукраїнський Шекспірівський фестиваль

В Івано-Франківському драмтеатрі відбудеться чесько-український "Фестиваль взаємності" (ПРОГРАМА)


27.08.2024 1702
Коментарі ()

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

270
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13512 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1527
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

839
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6058
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1693

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

612

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1437

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1249

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1145
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

496
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

631
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1544
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

576
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

854
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5898
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13482
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

207
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

514
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

457
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

767 2