Від українських та європейських режисерів: Івано-Франківський драмтеатр відкриває новий сезон вистав

Івано-Франківський національний драмтеатр відкриває новий театральний сезон.

Про це розповіли Фіртці на пресконференції з нагоди відкриття 86 сезону, яка по традиції відбувається в День народження патрона міста та театру — Івана Франка.

Так, новий сезон складатиметься з кращих зразків робіт українських та європейських режисерів.

"Сьогодні ми робимо все, щоб Україну знали у світі як країну багатої культури.

Ми вже започаткували й провели перший Шекспірівський фестиваль, що став майданчиком для налагодження контактів. У новому сезоні ми також продовжимо співпрацювати з цікавими режисерами Європи.

Перша прем'єра уже скоро — 11 і 12 вересня. Це вистава "1975" від режисера Томі Янежича та постановчої групи зі Словенії. В Україні такої вистави ще не було", — розповідає генеральний директор драмтеатру Ростислав Держипільський.

Наступною буде вистава — рок-мюзикл "Наталка-Полтавка" за І. Котляревським.

"Чому саме вона? Для мене дуже дивно було, чому певні постановки обмежені шароварщиною, що нам постійно прив'язували за СРСР. Хоча можна показати якісний сучасний продукт за основою українського матеріалу, щоб воно шуміло як "бродвейські" мюзикли.

Сподіваюся, у цьому сезоні нам вдасться показати це глядачам", — каже режисер-постановник Назарій Панів.

Режисер також анонсував намір показати тему українських дисидентів:

"Ми хочемо показати вистави про українських історичних постатей, що зробити багато для Незалежності країни.

Інколи ми чуємо твердження, що наша Незалежність далась нам досить легко та скромно. Але ті, хто так говорять, забувають про осіб, що століттями боролися за це, щоб ми здобули дату відновлення Незалежності України.

Будемо говорити про історичні постаті, які віддали багато сил, здоров'я, а іноді й життя, щоб ми були незалежними".

У середньому в новому сезоні планують близько десяти прем'єр.

Цього року є також домовленості про співпрацю для Івано-Франківського драмтеатру. Оксана Дмітрієва, головна режисерка Харківського театру ляльок, тепер обрала для роботи "Медею" за Евріпідом і ще низку творів інших авторів (Х. Мюллер, Жорж Ануй). Прем'єра відбудеться в січні-лютому. 

Ще одна домовленість стосується ізраїльського режисера Гаді Ролла. Він запропонував працювати над трагікомедією "Чекаючи на Ґодо" Семюеля Беккета.

А режисерка з Польщі Майя Клечевська, котра здійснила першу в історії професійного українського театру постановку "Дзяди" за А. Міцкевичем, цього разу поставить "Макбета" Шекспіра.

"Якщо ми говоримо про стратегічні плани, то це — вижити й перемогти. Це складна робота в нестабільних умовах. Ми ведемо перемовини з режисером про 2026 рік, але навіть не знаємо який може бути курс євро.

Міжнародні співпраці — здоровий етап для українського театру; ми стаємо частиною європейського культурного простору.

На превеликий жаль, ми поки не є конкурентами європейському театру. Ми були відірвані від їхніх процесів у цій сфері, багато не знаємо, не знали й тих передових режисерів, які є нашими сучасниками, що змінюють ввесь культурний простір.

Державна підтримка вже зменшилася — можете подивитися план бюджету, на скільки скорочується виділення коштів на три роки. Хоча у Верховній Раді "лежить" законопроєкт про меценатство, який трішки запізнився, адже під час війни вже є спад економіки, але можливо цей закон дозволить сфері культури виходити на державно-приватні партнерства.

Для театру — виклик працювати під час війни. Бо від нього очікують розваги, розради, чогось легкого, але театр за своєю природою є мистецтвом, яке говорить про проблеми та показує невидиме. У нас є усвідомлення того, що маємо говорити не тільки про українську класику, а й про українську тему загалом. До прикладу, немає української історичної п'єси, але запити у суспільства на знання своєї історії точно є", — розповідає заступниця генерального директора Ірина Чужинова.

Як вказують в Івано-Франківському драмтеатрі, у прем'єрах глядачі зможуть знайти виставу, яка для них буде найближча.

"По вибору це надзвичайно цікавий сезон, для мене він не схожий на інші. Вистави є різних жанрів та напрямків.

Сподіваюся, що для наших глядачів та театральної спільноти ми зможемо дати багато якісного продукту", — каже Назарій Панів.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Попри війну мистецтво розвивається: в Івано-Франківську відбувся Всеукраїнський Шекспірівський фестиваль

В Івано-Франківському драмтеатрі відбудеться чесько-український "Фестиваль взаємності" (ПРОГРАМА)


27.08.2024 1585
Коментарі ()

01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

285
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1140
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2090 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

991
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2913
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

1999

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

774

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

944

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1363

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

1965
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26209 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

652
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

858
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

2863
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1129
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

841
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1098
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1095
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

285
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4037
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

967
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1537