За оцінками НБУ, кількість вакансій зростає в рамках розширення, зокрема у сфері торгівлі та послуг. Тим часом зростання конкуренції за кваліфікованих працівників підштовхує підприємства до поступового підвищення заробітних плат.
Про це повідомляє Національний банк України, пише Фіртка.
За даними "Інфляційного звіту", кількість вакансій зростає, а деякі компанії навіть очікують розширення кадрового штату в найближчому майбутньому. Підприємствам часто не вдається знайти фахівців з необхідними навичками через структурні перекоси на ринку праці.
Ще до повномасштабного вторгнення підприємства стикалися з проблемою пошуку кваліфікованих кадрів, а мобілізація та значна міграція ще більше ускладнили цей процес. У результаті безробіття скорочується, але дуже повільно.
Водночас зростання конкуренції за кваліфікованих працівників підштовхує підприємства до поступового підвищення заробітних плат. Багато компаній проводять не тільки номінальне підвищення оплати праці, але й реальне – тобто вище рівня інфляції. За оцінками НБУ, торік реальні зарплати в Україні в середньому зросли на 3,5%.
НБУ прогнозує подальше зниження безробіття та зростання зарплат. Попит на кваліфікованих працівників лише збільшуватиметься, особливо в разі поліпшення безпекової ситуації наступного року. Відбудова країни потребуватиме нових робочих рук, тому компанії активно конкуруватимуть за робітників, у тому числі як за захисників, які повернуться з фронту, так і за мігрантів. Ця конкуренція, зі свого боку, й надалі стимулюватиме зростання реальних зарплат.
До слова, за даними НБУ економіка України минулого року зросла на 5,7%. Цьому посприяв високий рівень адаптивності підприємств і населення до діяльності в умовах воєнного часу, а також бюджетні видатки. Вони стали можливими завдяки міжнародній фінансовій допомозі на суму близько 43 млрд дол. США.
Також Нацбанк прогнозує, що у 2024 році реальний ВВП України зросте ще на 3,6%, а у 2025-2026 роках — до 5–6%.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці