Рік повномасштабної війни: найчастіші правопорушення на Івано-Франківщині

Повномасштабна російська агресія внесла значні корективи в усі сфери життя українців. Зазнала змін й робота українських поліцейських.

З одного боку, поліція забезпечує безпеку та порядок в регіонах, що не зазнали нападу ворога. З іншого боку, у зоні бойових дій поліція проводить роботу зі встановлення та розслідування злочинів, які вчинені проти мирного населення та військовослужбовців.

Як протягом року повномасштабної війни змінилось життя на Прикарпатті та як прикарпатські правоохоронці адаптувались до роботи в умовах воєнного стану, дізнавалась журналістка Фіртки.

Так, із запровадженням воєнного стану до Кримінального кодексу України внесли низку важливих доповнень, зокрема збільшили відповідальність за скоєні правопорушення та розширили повноваження правоохоронців, які сьогодні працюють в посиленому режимі. З початку повномасштабного російського нападу в Україні посилили патрулювання вулиць, впровадили комендантську годину та обмежили продаж алкоголю.

Поряд із розкриттям крадіжок чи оформленням дорожньо-транспортних пригод правоохоронці призвичаїлися й до нових завдань — виявлення диверсійних груп, пособників, колаборантів та розкрадачів гуманітарної допомоги.

Водночас рівень злочинності в Івано-Франківській області залишається одним із найнижчих серед регіонів. 

Зменшилась кількість облікованих кримінальних правопорушень проти життя та здоров’я особи, проти свободи, честі та гідності особи, проти власності.

Поліціянти продовжують працювати в складних умовах та виконувати свої обов'язки зі збереження порядку та забезпечення безпеки громадян. З початком повномасштабної війни посилили патрулювання вулиць, впровадили комендантську годину, обмежили продаж алкоголю та збільшили відповідальність за скоєні правопорушення.

Так, на території Івано-Франківської області з початку повномасштабного російського нападу, 24 лютого 2022 року, по 21 лютого 2023 року надійшло 202 тисячі 379 повідомлення. Зокрема, найчастіше надходилиповідомлення інформаційного характеру та повідомлення про вчинення домашнього насильства.

Відповідну статистику журналістці Фіртки надали у Головному управлінні Національної поліції в Івано-Франківській області.

Водночас найрозповсюдженішими кримінальними правопорушеннями, які зареєстрували органи досудового розслідування у зазначений період є правопорушення, передбачені статтею 185 (крадіжка) та статтею 190 (шахрайство) Кримінального кодексу України.

Зокрема, станом на 21 лютого 2023 року слідчі відділи поліції з часу введення воєнного стану в Україні за фактами крадіжок розпочали 1 201 кримінальне провадження. 

Зауважимо, що Верховна Рада посилила відповідальність за майнові злочини в умовах воєнного стану — сьогодні за такі злочини можна отримати від десяти до п'ятнадцяти років ув’язнення.

Як повідомили у поліції, у перші тижні повномасштабної війни шахраї затаїлись, та  згодом знову кримінальна діяльність відновилась. Зокрема, акценти ставили на створенні шахрайських сайтів нібито для допомоги Збройним силам України або нібито для допомоги внутрішньо переміщених осіб. Тим часом війна полегшила роботу шахраям, адже люди налякані та прагнуть захистити себе і своїх близьких від небезпеки, і готові платити за це гроші.

Прослідковується також тенденція до повернення старих схем. Йдеться про такі шахрайські схеми — телефонні дзвінки, повідомлення, операції з банківськими картками та покупками через Інтернет. 

Прикарпатські правоохоронці застерегли щодо шахрайських схем видурювання грошей та дали поради, як вберегтися:

  • Ретельно перевіряйте інформацію, яку вам повідомляють.
  • Зробіть «паузу», якщо потенційний шахрай повідомляє, що сталося щось погане з вашими рідними.
  • Не панікуйте. Зверніться до близьких за порадою або просто розкажіть про ситуацію, що сталася. Шахраї використовують психологічні техніки та прийоми для маніпуляції.
  • Не поспішайте виконувати вказівки незнайомих людей.
  • Не перераховуйте кошти на чужі карткові рахунки.
  • Не впускайте незнайомців до помешкань.
  • Не довіряйте повідомленням незнайомців про грошову реформу, обмін купюр тощо.
  • Вимагайте пред’явити документи, якщо до вас прийшли та представляються працівниками держустанов.

Крім того, завдяки діяльності правоохоронних органів посилено протидію злочинам у сфері обігу наркотичних засобів та психотропних речовин, знешкоджено п'ять злочинних угруповань, які вчиняли кримінальні правопорушення в указаній сфері.

Поліція та інші правоохоронні органи регулярно займаються боротьбою зі шахраями. Важливо також, щоб громадяни були обережними та не надсилали кошти чи інші цінності незнайомим людям, а в разі сумнівних обставин — повідомляли про це правоохоронні органи.

Більше читайте у матеріалі: Працюють в посиленому режимі: рік повномасштабної війни та воєнного стану очима прикарпатських правоохоронців.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Мобілізація триває, у людних місцях роздають повістки: що варто знати прикарпатцям

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

Нові правила взяття на військовий облік: прикарпатцям розповіли про зміни

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

Війна: що варто знати про мобілізацію чоловіків та жінок


Коментарі ()

15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

828
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

394
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14194 17
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1632
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

915
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6254

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

682

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1508

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1316

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1201
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

555
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

695
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1619
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

638
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

927
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5970
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13827
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

299
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

596
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

526
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

841 2