Так, 28 червня 2023 року Верховна Рада України внесла зміни до статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, яка містить перелік підстав для надання відстрочки від мобілізації.
Зокрема, відтепер особи, які мають дружину (чоловіка) з-поміж осіб з інвалідністю та/або одного зі своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) з-поміж осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, мають довести факт, що особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати.
Разом з тим, щодо порядку встановлення такого факту та критеріїв, наголошує адвокатка, чинне законодавство відповідних положень не містить.
Що не так зі зміненою підставою надання відстрочки?
Зі слів Наталії Лісової, ці зміни викликають вкрай багато запитань. Наприклад, якщо в сім’ї є двоє та більше військовозобов’язаних, то хто з них отримає право на відстрочку? Хто це вирішуватиме і якими критеріями буде керуватись? Чи не стане це корупційною складовою? Чи не призведе до порушення прав осіб з інвалідністю? Та ще чимало запитань.
читайте також: Мобілізація на Івано-Франківщині у липні 2023 року: кого мобілізуватимуть насамперед, а кого не призиватимуть
Чи працюватиме в такому вигляді змінена підстава для надання відстрочки?
Більш того, продовжує адвокатка, Закон України “Про військовий обов’язок та військову службу” передбачає підставу звільнення для мобілізованих військовослужбовців: “у зв’язку з наявністю дружини (чоловіка) з-поміж осіб з інвалідністю та/або одного зі своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) з-поміж осіб з інвалідністю I чи II групи”. Тобто ця норма повністю нівелює новоприйняту.
Щодо встановлення факту відсутності інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону утримувати осіб з інвалідністю, то станом на сьогодні потрібно буде визначати порядок дій індивідуально, в залежності від обставин кожної конкретної ситуації.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці
Нові правила взяття на військовий облік: прикарпатцям розповіли про зміни