Про шляхту герба Сас

Колись тут жила шляхта. Потім її не стало. Й нинішня нешляхта робить так, щоби про шляхту забули. Навіть про ту, яка вела свій рід з місцевих дідичів та не відступала від східного обряду.

Скажімо жив колись у Крихівцях такий собі Іван Демкович, шляхтич герба Сас. Вів рід від бояр. Та й герб його суто місцевий, легенда якого привязана до короля Данила, що буцім-то зустрів в Карпатах лицаря Гвідо (або Гуйда) Марамурешського з Драго-Сасів й взяв його з раттю під свою корону.

Правда це чи ні, невідомо, проте найперші фіксовані у 1262 році польськими гербовниками шляхтичі герба Сас мали прізвище Драгомирецькі. Щось знайоме й від Крихівців недалеке. А Іван Демкович й зовсім був крихівецьким. Себто, Креховецьким. Й під цим прізвищем увійшов до історії як перший генеральний писар Богдана Хмельницького та полковник Корсунського полку.

Певно лише цих двох позицій було б достатньо для того, щоби в Крихівцях зробити музей видатного краянина. Тут вже не має місця для колгоспних спекуляцій щодо «гнобителів» та «клятих експлуататорів» як у випадку  з Потоцькими. Та й не лише музеєм можна було б вшанувати память про людину, що створила та першим очолила урядову канцелярію (й, паралельно, «міністерство закордонних справ») козацької держави.

А так, мало хто знає про Івана Креховецького. На офіційному сайті села є куца до непристойності згадка про нього, та й, мабуть, все. Франківська влада, до компетенції якої належать тепер Крихівці, також не спішить з монументом.

Хоча, як на мене, Іван Креховецький залишив в історії слід помітніший за «основоположника раціонального бджільництва» Петра Прокоповича, чиє погруддя гордо підноситься поряд з самим дитинцем Потоцьких. Та й на відміну від Петра Івановича, який все життя провів у Бахмацькому районі на Чернігівщині, Іван Демкович-Креховецький розпочав своє життя на наших ґрунтах.

Може комусь мозолить око гербовий щит зі стрілою та зірками? Може нащадків босоногого селянства нестримно верне від шляхетського чину? Адже за імперських часів відомі ідеологи, історики-сраколизи та карєрні народолюбці немало попрацювали над антишляхетською міфологією.

Але ж і згаданий Прокопович не був дранем. Був з тих бахмацьких козаків, що отримали дворянські привілеї з царських рук. Що вже й казати про Хмельницького з Виговським, українських шляхтичів герба Абданк. Перший, попри всі історичні «зальоти», канонізований від острог аж до пір’я на гетьманській шапці. Другого довгий час записували до зрадників і ворогів народу, але тепер, слава Богу, вшанували неоковирним (зате «багатим») пам’ятником у Манявському скиті.

То чим за них гірший Іван Креховецький? Не вийшов в гетьмани? А може суть у гербі? От Абданк або ж Кораб хороші, а Сас – ні? Тут ми вступаємо на терени конспірології. Я гортаю гербовник, дивлюся на династичні прізвища українських Сасів. Знаходжу серед них Арсеничів, Бачинських, Ільницьких, Малковичів, Селецьких, Жеребецьких, Струтинських, Крушельницьких, Кульчицьких, Тарнавських та багатьох інших. Пристойні родини, відомі прізвища. Чого лише варте імя Соломії Крушельницької.

Напевне не в конспірології справа. А в тому, що традиції вимагають династичного, а не кланового носія. В тому, що корінні принципи мають спиратися не на зграї вуличних крикунів, чиновницькі сімї або ж на «польових командирів», а на зрілий істеблішмент, свідомий свого місця та своє ролі.


17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1595
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1024
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1287 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3751 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33879
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2849

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

363

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

758

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1706

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1077
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

639
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

516
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

893
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1993
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12211
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1504
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1290
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

547
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

260
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

330
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

377
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1269