Про глупі очікування

Так вже в нас повелося: те, до чого прагнеш, приходить тоді, коли вже перестає бути потрібним. Це стосується як окремих персон, так і суспільства. Правда в нас тріумфує (зазвичай не в тверезому стані) на могилах своїх оборонців, визнання приходить до тих старих тіл, що вже ледве тримаються купи, а глибоку вдячність нащадків, перемішану з літрами шмарків та поминального пафосу, розфасовують далекі родичі і спекулянти.

Це все спокушує деяких людей жити майбутнім. Мовляв, колись все стане на свої місця. Колись люди прозріють і скажуть. Колись хтось згадає і просльозиться. Ну й таке інше. Насправді це лише смішна схема. Яка десь колись працювала, але в нас не працює.

Для того, щоби нащадки подякували, їм потрібно щось залишити. Себто щось суттєве, а не купу порожніх пляшок, використані презервативи, вкрадені копійки та запозичені в когось слова. Тим більше, що «великого спадку» у вигляді впорядкованого та сповненого гідності суспільства нашим нащадкам не дочекатися.

Чому? Бо «великий спадок» формують, докладаючи своє до спільного. А у нас все навпаки – кожний краде для себе. Чим воно закінчиться? Також зрозуміло. Розпорошені смисли та цінності стануть цеглинками якогось чужого проекту. Вдячність нащадків, відповідно, отримають не теперішні провінційні хитруни, а невідомі нам проектанти. А, можливо, не такі вже й вони невідомі.

Імпотентність теперішнього суспільства проявляється в усьому. Воно не продукує цікавих ідей, а лише тупо пережовує чужі концепти та рефлексує над минулим. Деякі з концептів, типу пресловутого постмодернізму, жують четверте десятиліття й все без сенсу. Світ вже перевів це у досвід і пішов далі, а в нас все ще мудрують, що насправді цінніше – «цікаве але аморальне» чи «моральне але не цікаве».

Зрозуміло, що з таких ідіотських протиставлень нічого ані морального ані цікавого не народиться. Молодь вже це розуміє. Тому залишає своїх «предків» мудрувати над очевидним, чекати на месію та голосувати за клоунів. Наймобільніші з молоді їдуть туди, де вміють не лише чорно заздрити і бігати до ворожок.

Кажуть, що є «третій шлях». Коли починаєш питати про нього докладніше, чуєш у відповідь речі, цікаві хіба що психіатрам або романтичним підліткам. На питання про майбутнє населення, на кожну працюючу одиницю якого припадає дві пенсійні одиниці та одна малолітня, ніхто не відповідає. Всі теревенять про солідарність громад, зростаючу самосвідомість та інше.

Найчастіше кажуть про те, що треба вирощувати нову еліту. Хто б підказав, як практично «вирощувати» еліту в умовах тотальної деградації суспільних інституцій? Друге питання: хто саме буде «вирощувати»? Де ті мічуріни – поряд чи за кордоном?

Там вже, кажуть, вирощують для нас ідеального президента. А це, перепрошую, вважати нашим проектом чи чужим? Мені відповідають, що тепер всі притомні проекти інтегровані та наднаціональні. Тоді в мене третє питання: а хто про це знає?

Вже певно не ті 31% українців, які ніколи в житті не користувалися інтернетом. Вже й не питаю про підтримку «інтегрованого та наднаціонального» у суспільстві, де на базовому рівні поряд з «гібридними міфами» панують феодальні порядки, ксенофобія та інша архаїка.

Зрештою, можна гордо начхати на базовий рівень. Піти у відрив і будувати міста на деревах. Але життя складається так, що рано чи пізно прийдуть лісоруби.


17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1593
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1024
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1287 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3750 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33879
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2849

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

363

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

758

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1706

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1077
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

639
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

516
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

893
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1993
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12211
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1504
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1290
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

547
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

260
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

330
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

377
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1269