Про глупі очікування

Так вже в нас повелося: те, до чого прагнеш, приходить тоді, коли вже перестає бути потрібним. Це стосується як окремих персон, так і суспільства. Правда в нас тріумфує (зазвичай не в тверезому стані) на могилах своїх оборонців, визнання приходить до тих старих тіл, що вже ледве тримаються купи, а глибоку вдячність нащадків, перемішану з літрами шмарків та поминального пафосу, розфасовують далекі родичі і спекулянти.

Це все спокушує деяких людей жити майбутнім. Мовляв, колись все стане на свої місця. Колись люди прозріють і скажуть. Колись хтось згадає і просльозиться. Ну й таке інше. Насправді це лише смішна схема. Яка десь колись працювала, але в нас не працює.

Для того, щоби нащадки подякували, їм потрібно щось залишити. Себто щось суттєве, а не купу порожніх пляшок, використані презервативи, вкрадені копійки та запозичені в когось слова. Тим більше, що «великого спадку» у вигляді впорядкованого та сповненого гідності суспільства нашим нащадкам не дочекатися.

Чому? Бо «великий спадок» формують, докладаючи своє до спільного. А у нас все навпаки – кожний краде для себе. Чим воно закінчиться? Також зрозуміло. Розпорошені смисли та цінності стануть цеглинками якогось чужого проекту. Вдячність нащадків, відповідно, отримають не теперішні провінційні хитруни, а невідомі нам проектанти. А, можливо, не такі вже й вони невідомі.

Імпотентність теперішнього суспільства проявляється в усьому. Воно не продукує цікавих ідей, а лише тупо пережовує чужі концепти та рефлексує над минулим. Деякі з концептів, типу пресловутого постмодернізму, жують четверте десятиліття й все без сенсу. Світ вже перевів це у досвід і пішов далі, а в нас все ще мудрують, що насправді цінніше – «цікаве але аморальне» чи «моральне але не цікаве».

Зрозуміло, що з таких ідіотських протиставлень нічого ані морального ані цікавого не народиться. Молодь вже це розуміє. Тому залишає своїх «предків» мудрувати над очевидним, чекати на месію та голосувати за клоунів. Наймобільніші з молоді їдуть туди, де вміють не лише чорно заздрити і бігати до ворожок.

Кажуть, що є «третій шлях». Коли починаєш питати про нього докладніше, чуєш у відповідь речі, цікаві хіба що психіатрам або романтичним підліткам. На питання про майбутнє населення, на кожну працюючу одиницю якого припадає дві пенсійні одиниці та одна малолітня, ніхто не відповідає. Всі теревенять про солідарність громад, зростаючу самосвідомість та інше.

Найчастіше кажуть про те, що треба вирощувати нову еліту. Хто б підказав, як практично «вирощувати» еліту в умовах тотальної деградації суспільних інституцій? Друге питання: хто саме буде «вирощувати»? Де ті мічуріни – поряд чи за кордоном?

Там вже, кажуть, вирощують для нас ідеального президента. А це, перепрошую, вважати нашим проектом чи чужим? Мені відповідають, що тепер всі притомні проекти інтегровані та наднаціональні. Тоді в мене третє питання: а хто про це знає?

Вже певно не ті 31% українців, які ніколи в житті не користувалися інтернетом. Вже й не питаю про підтримку «інтегрованого та наднаціонального» у суспільстві, де на базовому рівні поряд з «гібридними міфами» панують феодальні порядки, ксенофобія та інша архаїка.

Зрештою, можна гордо начхати на базовий рівень. Піти у відрив і будувати міста на деревах. Але життя складається так, що рано чи пізно прийдуть лісоруби.


22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1140
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2485
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2090
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2140
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6467 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2423 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

296

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1120

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1152

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1365
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

248
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

566
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

2038
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26483
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

530
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10435 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7976
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

512
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

374
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

524
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

598
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1548