Про глупі очікування

Так вже в нас повелося: те, до чого прагнеш, приходить тоді, коли вже перестає бути потрібним. Це стосується як окремих персон, так і суспільства. Правда в нас тріумфує (зазвичай не в тверезому стані) на могилах своїх оборонців, визнання приходить до тих старих тіл, що вже ледве тримаються купи, а глибоку вдячність нащадків, перемішану з літрами шмарків та поминального пафосу, розфасовують далекі родичі і спекулянти.

Це все спокушує деяких людей жити майбутнім. Мовляв, колись все стане на свої місця. Колись люди прозріють і скажуть. Колись хтось згадає і просльозиться. Ну й таке інше. Насправді це лише смішна схема. Яка десь колись працювала, але в нас не працює.

Для того, щоби нащадки подякували, їм потрібно щось залишити. Себто щось суттєве, а не купу порожніх пляшок, використані презервативи, вкрадені копійки та запозичені в когось слова. Тим більше, що «великого спадку» у вигляді впорядкованого та сповненого гідності суспільства нашим нащадкам не дочекатися.

Чому? Бо «великий спадок» формують, докладаючи своє до спільного. А у нас все навпаки – кожний краде для себе. Чим воно закінчиться? Також зрозуміло. Розпорошені смисли та цінності стануть цеглинками якогось чужого проекту. Вдячність нащадків, відповідно, отримають не теперішні провінційні хитруни, а невідомі нам проектанти. А, можливо, не такі вже й вони невідомі.

Імпотентність теперішнього суспільства проявляється в усьому. Воно не продукує цікавих ідей, а лише тупо пережовує чужі концепти та рефлексує над минулим. Деякі з концептів, типу пресловутого постмодернізму, жують четверте десятиліття й все без сенсу. Світ вже перевів це у досвід і пішов далі, а в нас все ще мудрують, що насправді цінніше – «цікаве але аморальне» чи «моральне але не цікаве».

Зрозуміло, що з таких ідіотських протиставлень нічого ані морального ані цікавого не народиться. Молодь вже це розуміє. Тому залишає своїх «предків» мудрувати над очевидним, чекати на месію та голосувати за клоунів. Наймобільніші з молоді їдуть туди, де вміють не лише чорно заздрити і бігати до ворожок.

Кажуть, що є «третій шлях». Коли починаєш питати про нього докладніше, чуєш у відповідь речі, цікаві хіба що психіатрам або романтичним підліткам. На питання про майбутнє населення, на кожну працюючу одиницю якого припадає дві пенсійні одиниці та одна малолітня, ніхто не відповідає. Всі теревенять про солідарність громад, зростаючу самосвідомість та інше.

Найчастіше кажуть про те, що треба вирощувати нову еліту. Хто б підказав, як практично «вирощувати» еліту в умовах тотальної деградації суспільних інституцій? Друге питання: хто саме буде «вирощувати»? Де ті мічуріни – поряд чи за кордоном?

Там вже, кажуть, вирощують для нас ідеального президента. А це, перепрошую, вважати нашим проектом чи чужим? Мені відповідають, що тепер всі притомні проекти інтегровані та наднаціональні. Тоді в мене третє питання: а хто про це знає?

Вже певно не ті 31% українців, які ніколи в житті не користувалися інтернетом. Вже й не питаю про підтримку «інтегрованого та наднаціонального» у суспільстві, де на базовому рівні поряд з «гібридними міфами» панують феодальні порядки, ксенофобія та інша архаїка.

Зрештою, можна гордо начхати на базовий рівень. Піти у відрив і будувати міста на деревах. Але життя складається так, що рано чи пізно прийдуть лісоруби.


20.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

293
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2215
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1620
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

1924
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5537 16
07.10.2024
Тетяна Сорока

Про те, як змінилося життя після повномасштабного нападу окупантів у 2022 році, мету встановлення світового рекорду та ставлення до сучасних методів мобілізації, ветеран Степан Савчук поділився з журналісткою Фіртки.

4064

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1037

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1049

Російські історики вважають Одесу російським містом, оскільки, за їх твердженням, місто було засноване російською імператрицею Єкатєріною II.  Їм і в голову не приходить той факт, що заснування міста, і зміна його назви – це різні речі.

1561

Дискурс Гіпермодерну спирається на уподобання та смаки багатомільйонних «мережевих» мас, а не на естетичні ігри еліт, як дідусь-Постмодерн. Відповідно, культурні, мистецькі, політичні, тусовкові та комунікаційні практики Гіпермодерну більш «плебейські» та більш розраховані на швидку емоційну реакцію.

1053
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

800
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

665
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14470
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10320
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

5974
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

545
09.11.2024

Дев'ятого листопада свій 65-літній ювілей відзначає Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин.  

5217 6
18.11.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

28381 1
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

413
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

545
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

384
11.11.2024

Президент США Джо Байден переконуватиме новообраного президента Дональда Трампа продовжити підтримку України, і закличе Конгрес США фінансувати допомогу Україні і після завершення його президентства.  

574