Про чужих

 

 

Якщо спробувати докопатися до основ звичайного мислення, то там знайдеться усього кілька опор­них принципів. Вони однаково фундаментальні як для примітивів, так і для високочолих інтелектуалів. Вони відтворюються щоденно (якщо не щохвилинно) в наших судженнях, вчинках і тактиках поведінки. Один з тих принципів – ділення всіх сущих на «своїх» та «чужих».

З одного боку, ділення це умовне. Хтось під чужими розуміє лише іншопланетних зубастих монстрів з американського фільму, а хтось – усіх, хто не є з родини. Хтось намагається придумати проміжні позиції між «свій» і «чужий», говорить про «інших», «дальніх». З другого боку, традиційні соціальні конструкції та більшість ідентифікацій побудовані на цьому протиставленні.

Тому завжди є спокуса спекулятивного використання принципу «свій-чужий». На ньому заробляють не лише сектанти і політичні радикали. Кожен більш-менш талановитий від природи маніпулятор здатний згуртувати навколо себе групу, користуючись тим, що хтось шукає «своїх», а хтось інший призначив на ролі «чужих» людей з незвичними зачісками або ж фанатів «неправильного» футбольного клубу. Адже приматам властиво збиратися в зграї.

У теперішній Україні не лише політика, а й побутовий рівень проживають період спекулятивного розмежування. Простіше гуртуватися проти «чужих». Для цього не треба зусиль та розуму. Головне – визначити ворога та переконати кількох простуватих у тому, що він «не свій», що він «збоченець» або ж «проти нас замислив». Ситуація цьому сприяє.

Коли мене запитують, який саме тренд панує тепер у нашій країні, то я не довго думаю над відповіддю. Пануючий тренд – «війна всіх проти всіх». Усі інші теми та проекти хоч-не-хоч вибудовуються навколо цієї централі. Хтось воює з ідеологічних причин, але цих дуже мало. Справжня повсюдна війна йде за місце під сонцем, за гроші і владу. Не конкуренція, а саме війна.

Чому так? Відповідь на поверхні. Конкурувати можна при наявності альтернатив та перспективи. Але на цвинтарі сподівань конкуренція все одно перетворюється на дику бійку без правил, де мова йде не про боротьбу хорошого з кращим, а про знищення всього підозрілого разом з джерелами і могилами того підозрілого. Мова йде про викорінення не лише ворожого, але й «неподібного».

У нас все частіше «неподібне» маркують як чуже. При тому позицію «неподібного» визначає не широкий суспільний дискурс, а лише воля агресивної меншості. У війні всіх проти всіх у цьому є рація. Адже в такій війні будь-які коаліції і союзи хиткі та ненадійні. Краще спертися на вузьке коло однодумців, а ще краще – на родинний клан. Саме клановість, як віковічне прокляття України, нині здобуває нові висоти. На цвинтарі сподівань найвищими та найнадійнішими здаються родові гробниці.

Тому, попри всі застереження та плачі про «невідбуту соборність», у нас відбувається реальна децентралізація. Проте не в тому сенсі, який вкладають у це слово пропагандисти. А в сенсі розмежування цвинтаря безнадії на маленькі цвинтарики, оточені парканами ненависті. На цих цвинтариках «свої» єднаються зі «своїми» не задля прориву у майбутнє, а для комфортного вмирання серед звичного, замацаного та зрозумілого. Ну й заради того, щоб час від часу закидати сміття на чужі цвинтарики. Аби ті знали.

До чого все йде? До майбутньої реорганізації цвинтаря у будівельний майданчик. Який розчистять та розлінують вже справжні чужі. Й навіть не з іншої планети.

 


19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

855 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

793
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1608
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2239
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4215 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3216

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

217

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

446

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

386

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

857
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

623
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

670
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

956
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1070
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

671
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6252
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1745
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31761 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1541
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

755 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

720