Про чужих

 

 

Якщо спробувати докопатися до основ звичайного мислення, то там знайдеться усього кілька опор­них принципів. Вони однаково фундаментальні як для примітивів, так і для високочолих інтелектуалів. Вони відтворюються щоденно (якщо не щохвилинно) в наших судженнях, вчинках і тактиках поведінки. Один з тих принципів – ділення всіх сущих на «своїх» та «чужих».

З одного боку, ділення це умовне. Хтось під чужими розуміє лише іншопланетних зубастих монстрів з американського фільму, а хтось – усіх, хто не є з родини. Хтось намагається придумати проміжні позиції між «свій» і «чужий», говорить про «інших», «дальніх». З другого боку, традиційні соціальні конструкції та більшість ідентифікацій побудовані на цьому протиставленні.

Тому завжди є спокуса спекулятивного використання принципу «свій-чужий». На ньому заробляють не лише сектанти і політичні радикали. Кожен більш-менш талановитий від природи маніпулятор здатний згуртувати навколо себе групу, користуючись тим, що хтось шукає «своїх», а хтось інший призначив на ролі «чужих» людей з незвичними зачісками або ж фанатів «неправильного» футбольного клубу. Адже приматам властиво збиратися в зграї.

У теперішній Україні не лише політика, а й побутовий рівень проживають період спекулятивного розмежування. Простіше гуртуватися проти «чужих». Для цього не треба зусиль та розуму. Головне – визначити ворога та переконати кількох простуватих у тому, що він «не свій», що він «збоченець» або ж «проти нас замислив». Ситуація цьому сприяє.

Коли мене запитують, який саме тренд панує тепер у нашій країні, то я не довго думаю над відповіддю. Пануючий тренд – «війна всіх проти всіх». Усі інші теми та проекти хоч-не-хоч вибудовуються навколо цієї централі. Хтось воює з ідеологічних причин, але цих дуже мало. Справжня повсюдна війна йде за місце під сонцем, за гроші і владу. Не конкуренція, а саме війна.

Чому так? Відповідь на поверхні. Конкурувати можна при наявності альтернатив та перспективи. Але на цвинтарі сподівань конкуренція все одно перетворюється на дику бійку без правил, де мова йде не про боротьбу хорошого з кращим, а про знищення всього підозрілого разом з джерелами і могилами того підозрілого. Мова йде про викорінення не лише ворожого, але й «неподібного».

У нас все частіше «неподібне» маркують як чуже. При тому позицію «неподібного» визначає не широкий суспільний дискурс, а лише воля агресивної меншості. У війні всіх проти всіх у цьому є рація. Адже в такій війні будь-які коаліції і союзи хиткі та ненадійні. Краще спертися на вузьке коло однодумців, а ще краще – на родинний клан. Саме клановість, як віковічне прокляття України, нині здобуває нові висоти. На цвинтарі сподівань найвищими та найнадійнішими здаються родові гробниці.

Тому, попри всі застереження та плачі про «невідбуту соборність», у нас відбувається реальна децентралізація. Проте не в тому сенсі, який вкладають у це слово пропагандисти. А в сенсі розмежування цвинтаря безнадії на маленькі цвинтарики, оточені парканами ненависті. На цих цвинтариках «свої» єднаються зі «своїми» не задля прориву у майбутнє, а для комфортного вмирання серед звичного, замацаного та зрозумілого. Ну й заради того, щоб час від часу закидати сміття на чужі цвинтарики. Аби ті знали.

До чого все йде? До майбутньої реорганізації цвинтаря у будівельний майданчик. Який розчистять та розлінують вже справжні чужі. Й навіть не з іншої планети.

 


20.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

287
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2213
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1617
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

1923
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5536 16
07.10.2024
Тетяна Сорока

Про те, як змінилося життя після повномасштабного нападу окупантів у 2022 році, мету встановлення світового рекорду та ставлення до сучасних методів мобілізації, ветеран Степан Савчук поділився з журналісткою Фіртки.

4063

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1035

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1047

Російські історики вважають Одесу російським містом, оскільки, за їх твердженням, місто було засноване російською імператрицею Єкатєріною II.  Їм і в голову не приходить той факт, що заснування міста, і зміна його назви – це різні речі.

1560

Дискурс Гіпермодерну спирається на уподобання та смаки багатомільйонних «мережевих» мас, а не на естетичні ігри еліт, як дідусь-Постмодерн. Відповідно, культурні, мистецькі, політичні, тусовкові та комунікаційні практики Гіпермодерну більш «плебейські» та більш розраховані на швидку емоційну реакцію.

1052
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

799
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

664
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14464
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10319
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

5973
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

544
09.11.2024

Дев'ятого листопада свій 65-літній ювілей відзначає Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин.  

5211 6
18.11.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

28380 1
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

411
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

544
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

383
11.11.2024

Президент США Джо Байден переконуватиме новообраного президента Дональда Трампа продовжити підтримку України, і закличе Конгрес США фінансувати допомогу Україні і після завершення його президентства.  

571