
Одне з найпоширеніших запитань, яке виникає у військовослужбовців призваних на військову службу під час мобілізації до лав ЗСУ, — це який строк проходження військової служби.
Детальніші відповіді на це запитання дала Ольга Дурноп’янова з волонтерського руху «Адвокати Збройних сил України», передає Фіртка.
Так, нормативно-правовими актами, які визначають строк військової служби та порядок звільнення, зокрема є Закон України «Про військовий обов’язок і військову службу» № 2232-ХІІ, та Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України.
Статтею 23 Закону № 2232-ХІІ визначені строки військової служби. Зокрема, ч. 7 ст. 23 Закону говорить, що для військовослужбовців, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, встановлений строк військової служби — до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію.
Окрім того, ч. 9 ст. 23 Закону № 2232-ХІІ говорить, що під час дії особливого періоду, а саме з моменту введення воєнного стану (настання воєнного часу), для військовослужбовців, у яких закінчився строк військової служби, встановлений статтею 23 Закону, військова служба продовжується понад встановлені строки — до оголошення демобілізації, крім випадків, визначених пунктами «б», «в», «г» ч. 2, пунктами «б», «в», «г», «ґ», «д», «е» ч. 3 ст. 26 цього Закону.
Закінченням проходження військової служби вважається день виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби громадянами України (ч. 3 ст. 24 Закону № 2232-ХІІ).
Таким чином, військовослужбовці призвані на військову службу за мобілізацією на особливий період, мають проходити таку службу строком — до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію з виключенням військовослужбовця зі списків особового складу військової частини.
Водночас є передбачені законом підстави, коли військовослужбовці можуть бути звільнені з військової служби під час дії воєнного стану. Тобто до того, як закінчиться особливий період, чи буде оголошена демобілізація. Перелік таких підстав є вичерпним, та чітко визначений в п. 2 ч. 4 ст. 26 Закону № 2232-ХІІ.
Реалізувати своє право на звільнення з військової служби після призову під час мобілізації, у період дії воєнного стану, за наявності передбачених законом підстав, військовослужбовець може на будь-якому етапі проходження військової служби.
читайте також: На Прикарпатті зареєстрували шістдесят три кримінальні провадження щодо військовослужбовців
Нагадаємо, в Україні військовозобов'язаними є усі громадяни віком від 18 до 60 років. Водночас виокремлюють категорії українців, які не підлягають мобілізації.
Зауважимо, що 15 серпня Верховна рада України підтримала продовження воєнного стану в Україні на 90 днів, а також продовжила термін строку проведення загальної мобілізації. Триватиме цей період щонайменше до 21 листопада.
Кого на фронті потрібно найбільше та хто зголошується воювати, розповіла начальниця пресслужби Івано-Франківського центру комплектування та соціальної підтримки Юлія Гамма
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
Двадцять кримінальних правопорушень на Івано-Франківщині. Як карають колаборантів в Україні