За даними Офісу Генерального прокурора, після повномасштабного російського вторгнення в Україні помітно збільшилась кількість кримінальних правопорушень проти основ національної безпеки України.
Про це повідомили у відповіді на запит адвоката Романа Лихачова з волонтерського руху «Адвокати Збройних сил України», передає Фіртка.
Зокрема, з 332 правопорушень до 12 684 (збільшення в 38 разів, але кількість направлених до суду з обвинувальним актом кримінальних проваджень збільшилась лише в п'ять разів).
Збільшення відбулось за ст. 110 («Посягання на територіальну цілісність і недоторканість України»), ст. 111 («Державна зрада») і ст. 111-1 КК України («Колабораційна діяльність»). Таких злочинів у 2022 році обліковано 12 031 у порівнянні зі 165 у 2021 році (у 2021 році статті 111-1 у КК ще не було).
«Лідерами» за кількістю зареєстрованих кримінальних правопорушень вказаної категорії є:
- Донецька область – 3823;
- Луганська область – 2273;
- Харківська область – 1419;
- Херсонська область – 1112;
- Київська область – 789;
- Запорізька область – 515;
- м. Київ – 485;
- Чернігівська область – 453;
- Миколаївська область – 299;
- Дніпропетровська область – 227;
- Житомирська область – 217.
В решті областей показники теж не надто втішні:
- Автономна Республіка Крим – 83;
- Вінницька область – 72;
- Волинська область – 34;
- Закарпатська область – 55;
- Івано-Франківська область – 20;
- Кіровоградська область – 34;
- Львівська область – 76;
- Одеська область – 197;
- Полтавська область – 60;
- Рівненська область – 42;
- Сумська область – 198;
- Тернопільська область – 28;
- Хмельницька область – 54;
- Черкаська область – 71;
- Чернівецька область – 16;
- місто Севастополь – 32.
Реакцією на такий стан подій стало те, що Парламент посилив відповідальність за злочини проти національної безпеки під час воєнного стану.
Так, Закон України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за злочини проти основ національної безпеки України в умовах дії режиму воєнного стану» від 03.03.2022 № 2113-IX передбачає, що у санкціях статей 111 (державна зрада) та 113 (диверсія) КК України встановлюється максимальне покарання в умовах воєнного стану:
- позбавлення волі на строк 15 років;
- довічне позбавлення волі, з обов’язковою конфіскацією всього майна злочинця.
Відтепер до переліку злочинів належать і навмисні підпали, зокрема й сухостою, сухої трави та чагарників. Під час воєнного стану ці дії становлять додаткову небезпеку, відволікають від виконання бойових завдань рятувальників, військових та правоохоронців і знижують обороноздатність країни.
Крім того, ВР доповнила КК статтею 114-2, згідно з якою розповсюдження інформації:
- про направлення, переміщення міжнародної військової допомоги в Україну, вчинене в умовах воєнного або надзвичайного стану, — карається позбавленням волі на строк від 3 до 5 років;
- про переміщення, рух або розташування ЗСУ чи інших військових формувань України, вчинене в умовах воєнного або надзвичайного стану, — карається позбавленням волі на строк від 5 до 8 років.
Дії, передбачені частиною першою або другою цієї статті, вчинені за попередньою змовою групою осіб, або з корисливих мотивів, або з метою надання такої інформації державі, що здійснює збройну агресію проти України чи незаконним збройним формуванням, або якщо вони спричинили тяжкі наслідки, — караються позбавленням волі на строк від 8 до 12 років.
Зокрема, за I півріччя 2022 року уже зареєстровано 117 кримінальних правопорушень, передбачених ст. 114-2 КК України.
«Крім того, як показує статистика, досі маємо випадки викриття зрадників і колаборантів серед працівників правоохоронних та інших державних органів.
Першочергове завдання – самоочищення. Тому, окрему увагу варто приділили законодавчим ініціативам та необхідним змінам, які забезпечать підвищення ефективності роботи правоохоронців.
Зокрема, можливості закріплення на державному рівні можливості створення та повноцінної роботи міжнародних слідчих груп та інші пропозиції», — зауважив Лихачов.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також: