
Після повномасштабного російського вторгнення на територію України приблизно 700 тисяч осіб мобілізовані до Збройних сил України.
Природно, що ми хвилюємось за близьких, які стали на захист країни. Нелегко й захисникам, які боронять Україну на фронті. Як українським родинам впоратись з таким випробуванням — журналістка Фіртки поцікавилась у психологині Наталії Сігурйонссон.
Так, за словами фахівчині, коли близької людини немає поруч, ми відчуваємо цілий спектр емоцій: від гордощів та любові до страху, злості, безсилля та вразливості. Відчувати це все — природно. Однак, важливо якомога обережніше для своєї психіки переживати ці емоції, щоб знайти стан психологічного балансу, психологічної стабільності й завдяки цьому підтримати себе та своїх рідних.
«Не треба тікати від емоцій та забороняти собі відчувати. Якщо ми забороняємо прояв негативних емоцій, вони накопичуються в тілі та можуть призвести до психосоматичних захворювань.
Пам’ятайте, що ви – більше, ніж будь-яка емоція. Ви керуєте емоцією, а не вона – вами.
Прийміть ситуацію. Важливо усвідомити, що є речі, на які людина не може впливати та контролювати. Ви можете впливати лише на ваш особистий стан та на тих, хто знаходиться під вашою опікою: діти, люди похилого віку, домашні тварини.
Разом з тим враховуйте, що ваш стан впливає на дітей. Нам часто у складних ситуаціях хочеться стати дітьми, щоб прийшов хтось з дорослих та розв’язав всі проблеми. Але зараз необхідно пам’ятати, що ми самі – вже дорослі. А доросла людина завжди знайде вихід з будь-якої ситуації та дасть собі раду», — каже психологиня.
Наталія Сігурйонссон продовжує, що важливо турботливо та екологічно для себе та інших проживати емоції.
«Щоб легше впоратися з емоцією, потрібно визнати її, проговорити, що саме ви зараз відчуваєте, назвати цю емоцію та почати спостерігати за нею. Треба надати цій емоції місце.
Емоції проживаються тілом, тому є доречним зосередитися, де саме в тілі я відчуваю цю емоцію і назвати її.
Наприклад, я відчуваю тривогу. Вона у горлі, ніби важкий клубок. Починайте спостереження за цим місцем. Таким чином ви відокремите себе від емоції, і вона не накриє вас з головою. Стежте, що відбувається в тілі, як змінюється цей клубок у горлі. Через декілька хвилин ви відчуєте, що емоція вщухає та йде з тіла».
Також впоратися з емоціями допомагають різноманітні тілесні практики, практики дихання, медитації.
«Швидко допоможуть прожити та відпустити негативні емоції активні рухи суглобами, практики спочатку напруження, а потім розслаблення всіх м’язів, масаж… Посміхайтеся навіть тоді, коли немає настрою.
Штучна посмішка діє на мозок таким же чином як і справжня. Через пару хвилин ви відчуєте, як ваш настрій поліпшується».
Більше читайте у матеріалі: Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!