В Україні з початку повномасштабного російського вторгнення триває загальна мобілізація. Зокрема, востаннє воєнний стан та мобілізацію продовжили щонайменше до 20 травня 2023 року.
Внаслідок цього військовозобов'язаним чоловікам заборонено виїжджати за кордон, та є винятки.
Фіртка зібрала відповіді на найпоширеніші запитання про перетин кордону України під час воєнного стану.
Хто може виїжджати з України під час воєнного стану
Під час воєнного стану законом не заборонено перетинати кордон України таким категоріям:
- жінки, які не є держслужбовицями та не є військовослужбовицями;
- чоловіки віком до 18 років та від 60 років;
- особи, виключені з військового обліку за рішенням військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби із відповідними документами із ТЦК;
- чоловіки громадяни України, які постійно мешкають на території іншої держави, якщо вони стоять на консульському обліку за наявності відповідних позначок у паспорті;
- чоловіки, близькі родичі яких загинули або зникли безвісти під час проведення АТО/ООС, які мають документ про родинні зв’язки із загиблим, документ, який підтверджує інформацію про факт її загибелі або зникнення безвісти.
До слова, наприкінці 2022 року Кабінет міністрів України ухвалив новий порядок військового обліку — Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
У постанові порушили питання про призовників, які зараз перебувають за кордоном. Відтак, дипломатичні відомства зобов’язали вести військовий облік серед українців, які перебувають за кордоном. Передбачається, що вони будуть повинні сприяти поверненню військовозобов'язаних в Україну під час мобілізації.
У разі, якщо громадянин України перебуває за кордоном не більш як три місяці, він може не ставати на військовий облік.
Знятий чи виключений з військового обліку: хто може перетнути кордон
Виїзд за кордон дозволяють виключеним з військового обліку. Так, це процедура, коли людину взагалі виключають з військового обліку як призовника, резервіста, обмежено придатного тощо.
«Часто запитують: "Хто може виїхати з України — знятий чи виключений з військового обліку?".
До повномасштабного російського вторгнення в Україну, як і в перші її місяці, ніхто не надавав значення термінології, тому багатьом непридатним до військової служби ставили штамп "знятий з обліку".
Однак, в правилах перетину кордону чітко прописано, що виїзд дозволено лише виключеним з військового обліку
Тож, якщо ви навіть непридатні до військової служби, а у вашому військовому квитку буде стояти штамп "знятий", перетнути кордон практично неможливо», — зазначив адвокат Роман Сімутін у своєму YouTube-каналі.
З України у напрямку Європи щодня перетинають кордон близько восьми тисяч чоловіків
Щодня на виїзд з України у напрямку Європи держкордон перетинають близько восьми тисяч чоловіків. Про це в ефірі телемарафону зазначив член комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони і розвідки, представник президента в парламенті Федір Веніславський.
Водночас, за його словами, жодних пом’якшень в перетині кордону військовозобов’язаними чоловіками, які обговорювались в парламенті, наразі немає.
«Обмеження свободи пересування в умовах воєнного стану — це абсолютна відповідність міжнародним стандартам в галузі прав людини.На сьогодні жодних новацій, новел порядку перетину державного кордону військовозобов’язаними чоловіками немає», — підкреслив посадовець.
«Жодних пом’якшень в питаннях перетину держкордону немає. Нові законодавчі ініціативи напрацьовуються.Говорити про те, що це доконаний факт, який найближчим часом стане законом, підстав немає», — додав Веніславський.
Дозволити виїзд чоловікам — у Верховній Раді запропонували відкрити кордони
У Верховній Раді запропонували відкрити кордони для чоловіків, однак, враховуючи певні умови. Так, у парламенті зареєстрували два відповідні законопроєкти — №9075 та №9074, які вже направлені на розгляд профільного комітету.
Так, студентам, спортсменам та інші визначеним категоріям українців, яких не мобілізують під час війни, хочуть дозволити виїжджати за кордон. Для цього чоловіки зобов'язані мати погодження із ТЦК та СП.
Крім того, чоловіки, яким планують дозволити перетинати кордон, мають взяти на себе відповідальність повернутися до країни чітко у термін, на який вони не підлягають мобілізації (або протягом 30 днів після виїзду за кордон).
Разом з тим, якщо терміни повернення додому протерміновані без поважних на те причин, порушник отримає покарання.
Виїзд за кордон через систему «Шлях» — за якими причинами виїжджають
З початку введення воєнного стану в Україні, 24 лютого 2022 року, держава суттєво «лімітувала» виїзд за кордон чоловіків призовного віку та решти категорій військовозобов’язаних. Для виїзду за кордон потрібно потрапити до системи «Шлях», звернувшись до Мінінфраструктури або обласної військової адміністрації.
Як свідчать дані платформи Опендатабот, станом на 1 березня 2023 року за «загальною процедурою» видали понад 1,27 мільйона дозволів на виїзд. Переважна більшість стосується виїздів у бізнес-справах — близько 1,1 мільйона дозволів.
Лише 170 тисяч дозволів видали на виїзд за кордон для здійснення гуманітарних місій. Більше третини дозволів для бізнесу — близько 400 тис. — були видані з листопада минулого року до лютого включно. Що стосується виїздів «за гуманітаркою», то у цьому випадку все більш стабільно — 70 тисяч дозволів протягом останніх трьох з половиною місяців.
Як підкреслюють фахівці, наразі система видачі дозволів на виїзд за кордон не є достатньо прозорою. Так, наприклад, відсутня інформація щодо кількості людей, які порушили терміни перебування поза межами України та досі не повернулися зі своїх поїздок.
Як чоловіки призивного віку тікають за кордон — результати опитування
Загалом 21% опитаних українців відповіли, що мають серед своїх друзів, знайомих та колег чоловічої статі, які виїхали за кордон після початку повномасштабної російсько-української війни, але в цілому не мали на це законних підстав.
Про це свідчать дані опитування Українського інституту майбутнього, яке провели для оцінки міграційних процесів та настроїв з 20 до 23 березня 2023 року.
Зокрема, ствердну відповідь дали 21% мешканців західних областей, 17% — опитаних з Центру, 23% — респондентів з Києва, 25% — з Півдня, 23% — зі Сходу.
У таблиці нижче наведений загальний та регіональний розподіли схем незаконного виїзду чоловіків за кордон. Такі відповіді надали ті респонденти, які особисто знають тих чоловіків, які виїхали з України після початку повномасштабної війни, але в цілому не мали на це законних причин.
*Сума відповідей не дорівнює 100%, оскільки респонденти могли обрати декілька варіантів відповіді
Так, опитані повідомили, що найчастіше чоловіки виїжджали за кордон завдяки волонтерській діяльності або давали хабаря на кордоні.
Крім того, 16% виїхали через оформлену інвалідність, а 15% респондентів виїхали за кордон завдяки оформленню інвалідності з наступною необхідністю догляду або опікунства на дітей, дружину, мати або батька.
Ще 14% і 13% чоловіків призивного віку виїхали за межі України через навчання або бізнес-мету відповідно.
У Державній прикордонній службі України пояснили, як сусідні держави співпрацюють з Україною в питанні повернення назад чоловіків, які перетинали кордон України незаконно.
Так, країни, до яких незаконно виїхали військовозобов'язані чоловіки не надають їм статус біженця та повертають їх назад в Україну.
Як пояснив в ефірі телемарафону речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко, ухилянтів, які незаконно намагаються перетнути кордон під час воєнного стану будуть повертати в Україну.
За його словами, з 24 лютого 2022 року значно збільшилася кількість громадян, які намагаються незаконно перетнути кордон й декому це вдається.
Ухилянтів та втікачів повертають назад в Україну і вони не можуть отримати статус біженця або захист в інших країнах.
«Ми з початку повномасштабного російського вторгнення співпрацюємо з нашими колегами із ЄС і Молдови, щоб протидіяти будь-яким спробам незаконного перетину кордону.
Дехто намагається просити одразу статус біженця, але підстав для отримання такого статусу у них немає», — наголосив речник Державної прикордонної служби України.
Таким чином, чоловіки віком від 18 до 60 років, які не отримали в Україні дозвіл на виїзд за кордон не отримують захисту в країнах, які приймають біженців з України, а також не можуть отримати статус біженців, оскільки немає підстав для його надання.
Військовозобов'язані, які виїхали до 24 лютого 2022 року та не повернулись в Україну: чи передбачена відповідальність
Юрист Ростислав Кравець розповідає, що на сьогодні відповідальність за неповернення до України під час воєнного стану не встановлена.
«На сьогодні такої відповідальності немає. Народні депутати намагаються, було кілька законопроєктів, які мали на меті запровадити відповідальність за неповернення чоловіків в Україну».
Кравець додає, що ухвалення такого закону не відповідатиме нормам Конституції України.
«Що стосується змушування чоловіків повернутись, то насправді це не лише порушення Конституції, а й порушення логіки. Адже надходження в Україну фінансів від заробітчан починає перевищувати надходження від експорту», — сказав юрист.
Тобто сьогодні в Україні немає жодної адміністративної чи кримінальної відповідальності за неповернення чоловіків, які виїхали до 24 лютого 2022 року.
Кравець також наголошує, що запровадження певних штрафів чоловікам, які повертатимуться, буде порушенням Конституції та прав людини.
«Також законом не передбачена й примусова мобілізація, у разі повернення чоловіка, який був за кордоном до війни», — резюмує Кравець.
Кравець додає, якщо чоловіку була вручена повістка, але він якимось чином виїхав за кордон вже після 24 лютого 2022 року та не зʼявився до військкомату, то за це передбачена адміністративна відповідальність. У інших випадках, жодної відповідальності за неповернення немає.
Торік при спробі незаконно перетнути кордон загинули п'ятнадцять чоловіків
Як повідомили в Державній прикордонній службі, від початку воєнного стану, 24 лютого 2022 року, 12 тисяч чоловіків намагалися незаконно залишити Україну, 15 з них загинули.
З початку повномасштабної російсько-української війни розпочали понад 2 100 кримінальних проваджень, понад 430 з них – за незаконне переправлення осіб, за підробку документів – 1 650, за ухилення від призову – понад 20.
Водночас, понад 950 особам оголошені підозри у вчиненні цих злочинів та більше 350 осіб вже притягнули до кримінальної відповідальності. Також зафіксували 410 марних спроб підкупу прикордонників на суму понад 4,9 мільйона гривень.
Від початку воєнного стану зафіксували 12 випадків виявлення потопельників на українсько-румунській річковій ділянці кордону. Крім того, прикордонники виявили тіла трьох чоловіків, які загинули в горах.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці
Нові правила взяття на військовий облік: прикарпатцям розповіли про зміни