
Фото: Getty Images
Більшість українців, які не покидали країну через війну, нормально і з розумінням ставляться до біженців з України, які виїхали за кордон.
Такими є дані опитування, яке провів Київський міжнародний інститут соціології (КМІС), передає Фіртка.
Так, 75-90% українців, які зараз перебувають на території України, до біженців, які сьогодні вимушено перебувають за кордоном ставляться нормально.
Разом з тим засуджують українців, які виїхали за кордон, лише 5% респондентів.
Зауважимо, що соціологи під час опитування змоделювали кілька історій людей, які виїхали за кордон, і попросили респондентів висловити своє ставлення до різних життєвих ситуацій:
- 38-річна жінка з неповнолітньою дитиною, яка виїхала до Європи, а її чоловік залишився в Україні;
- 25-річна незаміжня дівчина без дітей, яка також покинула країну;
- 72-річний професор, який на момент вторгнення перебував у Європі з особистих обставин і залишився там;
- 31-річний заробітчанин у Польщі, який вирішив не повертатися додому після вторгнення.
Згідно з результатами опитування, найкраще респонденти ставляться до жінок з неповнолітніми дітьми, чиї чоловіки залишилися в Україні. Таких людей підтримують 90%.
«Скоріше за все, коли респонденти чують "українські біженці в Європі", то найчастіше у них зринає образ саме жінки з дитиною», – зазначають соціологи.
Дещо гіршим ставлення, якщо «прибрати» з опису неповнолітніх дітей. Так, у випадку просто жінок без дітей співвідношення позитивне ставлення складає 87%.
Заразом літнього професора підтримують 83%, а 10% засуджують, а заробітчанину співчувають 75%, а 19% не вважають, що він вчинив правильно.
Відносно ж найгірше ставлення (серед досліджуваних категорій), якщо ми говоримо про молодого чоловіка, який на момент вторгнення був у Європі й там залишився. У цьому випадку не засуджують 75%, засуджують – 19%.
Нагадаємо, понад 80% мешканців західних регіонів обирають європейську модель суспільного розвитку, менше як 1% — російську.
До слова, вибираючи між свободою та безпекою, 52% мешканців західних областей віддають перевагу свободі.
Довідково: опитування провели упродовж 7-13 вересня 2022 року методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів (з випадковою генерацією телефонних номерів та подальшим статистичним зважуванням).
Опитали 2 000 респондентів, у віці 18 років і старше, які мешкають у всіх регіонах України (окрім АР Крим, окремих районів Донецької та Луганської областей), а також опитування не проводили з громадянами, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року.
Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки не перевищувала 2,4% для показників, близьких до 50%, 2,1% для показників, близьких до 25%, 1,5% — для показників, близьких до 10%, 1,1% — для показників, близьких до 5%.
За умов війни крім зазначеної формальної похибки додається певне систематичне відхилення.