Обираючи між двома моделями суспільного розвитку — європейською та російською, 70% віддають перевагу європейській моделі, лише 0,5% — російській.
Про це свідчать результати опитування, яке провела соціологічна служба Центру Разумкова, передає Фіртка.
Зазначимо, що у 2017 році ці показники становили відповідно 58% і 4%.
Так, частка прихильників європейської моделі істотно вища у Західному та Центральному регіонах (відповідно 82,5% і 76,5%), тоді як на Сході вони становлять 53% опитаних, а на Півдні — 45%.
Однак, частка прихильників російської моделі є вкрай низькою у всіх регіонах (від 0,2% до 1%), зате на Півдні та Сході багато тих, кому не подобається жодна модель (відповідно 33,5% і 34%).
Водночас частка прихильників європейської моделі зростає зі зниженням віку респондентів (від 60% серед тих, кому 60 і більше років, до 80% серед тих, кому від 18 до 29 років). Частка прихильників російської моделі у всіх вікових груп є вкрай низькою (від 0% до 1%), у старших вікових групах вищою порівняно з молодшими є частка тих, кого не приваблює жодна модель.
Так само низькою є привабливість російської моделі серед тих, хто вдома розмовляє російською мовою (1%, серед україномовних — 0,3%), частка тих, кого приваблює європейська модель, становить відповідно 53% і 78%, не приваблює жодна — відповідно 31% і 13%.
До слова, 87% опитаних не прагнуть відновлення Радянського Союзу, то за даними останнього опитування, такі становлять 87%. І хоча на зростання цієї частки могла вплинути зміна регіональної структури вибірки опитаних (зараз лише 1,2% респондентів становлять ті, хто до початку війни жив у Донецькій, Луганській та Херсонської областях), лише ця обставина не може пояснити зміни у ставленні до цього питання.
Однозначно хотіли б відновлення СРСР лише 3% опитаних (у 2021 році — 10%), ще 11% відповіли «так, але я розумію, що за сучасних умов це нереально» (у 2021 році — 21%).
Хоча частка тих, хто не хотів би відновлення СРСР, на Півдні та Сході країни (відповідно 72% і 81%) дещо нижча, ніж на Заході (93%) і в Центрі (89%), однак, навіть на Півдні та Сході ця частка більша, ніж була по країні загалом у 2021 році.
Навіть серед представників найстаршої вікової групи, ті, хто не хотів би відновлення Радянського Союзу, становлять переважну більшість (74,5%), а серед тих, кому менш як 30 років, ця частка зростає до 95%. Серед тих, хто в родині розмовляє російською мовою, ця частка становить 79%, серед тих, хто розмовляє українською — 90%.
Довідково: опитування провели з 22 вересня по 1 жовтня 2022 року методом face-to-face.
Опитали 2 021 респондента, у віці 18 років і старше, які мешкають у всіх регіонах України (крім АР Крим).
Статистична похибка не перевищувала 2,3%. За умов війни крім зазначеної формальної похибки додається певне систематичне відхилення.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також: