Перші в Україні: басейн ІФНМУ реконструюють для реабілітації військових (ФОТО)

Басейн Івано-Франківського національного медичного університету планують використати для надання реабілітаційних послуг пораненим військовим.

Він стане першим закладом в системі МОЗ, який має свій басейн та який залучать для відновлення здоров'я українських бійців.

Наразі цей об'єкт планують реконструювати. Так, п'ятого вересня 2023 року на ці роботи отримали погодження від Міністерства охорони здоров'я. Комплекс буде підлаштований до вимог безбар'єрності та інклюзії.

Про плани реконструкції журналістці Фіртки розповів в.о. ректора ІФНМУ — Микола Островський.

"Ми хочемо залучити підіймачі, які допомагатимуть опускати та підіймати захисників з площі басейну. Також тут зроблять відповідні ліфти зовні, необхідні пандуси та й в цілому проведуть реконструкцію басейна.

У наших планах відключення від центрального енергоносія, запуск індивідуального опалення різної векторності, щоб люди користувалися басейном не епізодично під час опалювального сезону, а нон-стоп впродовж 365 днів на рік могли тут реабілітуватися.

Плануємо також заключити прямі угоди між лікувально-профілактичними закладами області, які надають допомогу нашим силам опору, і відповідно медичним університетом для того, щоб це було ще дієвіше.

Ми докладемо максимум зусиль, аби змінити на краще якість життя наших героїв, бо зі щирим серцем хочемо допомогти їм", — зазначив Островський.

До слова, площа комплексу басейну — 306 квадратних метрів.


Чим саме особливий басейн ІФНМУ?


Є два басейни, що у власності медичних університетів: один у Дніпровському державному медичному університеті, але він відкритий, ще один - у нас. І там, і тут можна організовувати таку реабілітацію.

Ідея прийшла під час розмови між представниками ІФНМУ та міністром охорони здоров'я — Віктором Ляшком. Нам випала честь бути першими.

В цілому в державі такий досвід має ще Вінниця. Там теж використовують басейн для потреб водної реабілітації учасників ЗСУ, але їхній басейн перебуває в муніципальній власності, а наш - в полі зору МОЗ, балансоутримувачем якого є університет.

Ми єдині у своїй думці від міністра до виконувачів обов'язків ректора та генеральних директорів лікувально-профілактичних заходів в області. Нам це потрібно.


Яка вартість проєкту і звідки братимете гроші?


Вартість проєкту поки невідома, адже потрібні певні процедури та замовлення проєктно-кошторисної документації. Плануємо залучати кошти університету в міру наших можливостей, не роблячи загрози для стабільного фінансового життя закладу.

Також залучатимемо кошти, які надходять в нашу державу для належного рівня реабілітаційних послуг.

У погодженні міністра чітко написано, що ми вже в праві розпочати реконструкцію басейну на території спорткомплексу, але будь-які дії мають бути послідовними.


Чи ставите собі якісь дедлайни?


Швидкість — наше завдання. Всі ми були на морі чи біля річки, і розуміємо, що стан людини біля води змінюється. І я прикладу максимум зусиль, щоб настрій та емоції наших захисників тут також були тільки позитивні; щоб покращилося не лише їхнє фізичне здоров'я, але й ментальне. 

Відповідно хочемо максимально швидко над цим працювати. Скажімо, якщо вдасться зробити проєкт на кошторисну документацію впродовж 2-3 місяців, то це буде дуже швидко. Бо, як правило, цей етап робіт триває вдвічі довше.

Будемо ці моменти проговорювати та просити, щоб нам допомогли. Ціни не знаю, але думаю, що буде оголошена своєрідна тендерна пропозиція. Ми працюватимемо на те, щоб зекономити. Я думаю, що до цього всі з розумінням віднесуться, бо ми робимо велике благо.

Словом, до отримання проєктно-кошторисної документації дедлайнів не ставимо, але, знову ж таки, ми й самі максимально зацікавлені в прискоренні цього процесу.


Реабілітаційний центр буде передбачений виключно для ЗСУ?


Ні, ми хочемо зробити так, щоб мали доступ і наші студенти, і викладачі, і в цілому всі, хто хоче оздоровитися чи потренуватися. Цей проєкт важливий не лише зараз під час війни, він буде потрібний й після перемоги, коли наші воїни повернуться з фронту.

Але нам зараз треба дбати й про молодь та її здоровий спосіб життя.


Реабілітація стосуватиметься лише басейну чи, можливо, ще якісь види?


Буде більше проєктів, ніж басейн. У нас є надзвичайно потужні клінічні бази із відповідними фахівцями з боку ІФНМУ. Відтак, тут буде водна реабілітація.

Самі розумієте, скільки коштує побудувати басейн з нуля, а тут він вже є. Які саме види реабілітації будуть — ці речі поки розробляємо. Все залежить від того, як нам вдасться облаштувати басейн: яка тут буде апаратура, устаткування та тренажери.

Не тільки наші бійці зможуть тут реабілітуватися, але й інші люди, які потребують допомоги, адже будуть комплексні процедури, бо є і масажні кабінети, і відповідні кабінети з підготовки до та після занурення. Повірте мені, буде якісно.


Хто тут працюватиме? Чи вистачатиме вже наявних кадрів?


У нас є штат, який закріплений за спорткомплексом. Наша мета — щоб цей басейн працював цілорічно. Працівників, які тут є, нам достатньо.

Реконструкцію провести дорого, але ціна й ефективність не зіставні. Будь-яке добро, яке ми зробимо для людей, повертається сторицею.

Тут не питання коштів, і на це ми дуже розраховуємо щодо підтримки людей, які можуть стати благодійниками. Можливо, проведемо якийсь аукціон. Придумаємо щось таке, щоб залучити максимально коштів від людей з добрим серцем.


Чи думали стосовно того, аби залучити міжнародних інвесторів?


Нам потрібен дозвіл. У мене є керівник, і це міністр охорони здоров'я. Я можу багато про що мріяти, але мені необхідні погодження.

Побачимо, у цьому випадку мрія міністра збігається з моєю і ми дуже щасливі, що нам вдасться реалізувати цей проєкт.


Фіртка також поспілкувалася на цю тему й з Володимиром Левком, завідувачем кафедри фізичного виховання, спортивної медицини та ерготерапії ІФНМУ.


Станом на сьогодні басейн не працює. Розкажіть, скільки часу так триває й в цілому його історію.


Басейн не діє через об'єктивні причини вже три роки: спочатку два роки через ковідний карантин, тепер - через повномасштабну війну. Ми не можемо зараз його використовувати через обмеження світла, тепла і зокрема через відсутність теплої води. Ще й повітряні тривоги унеможливлюють роботу.

Найбільша проблема — все-таки відсутність теплої води, яка подається лише з міського теплокомуненерго. Басейн раніше працював лише з осені по весну. До речі, зведений він у 1990 році, тоді було вигідніше працювати, адже всі комунальні послуги були дешеві.

У 2019 році проламалося дно басейну — це було найгірше для нас. Воно просто тріснуло і відповідно протікала вода. Після цієї ситуації басейн закрили й провели детальну реконструкцію: поміняли стінки басейну, змінили й карабіни на нержавійку, змінили тумбочки й так далі. Все це зроблено для наших студентів і працівників.

Наші діти тут тренувалися, брали участь в змаганнях і стабільно займали 3-4 місця. Тут навіть була обласна студентська універсіада і наші студенти вперше зайняли перше місце.

Ми для них поміняли душові, зробили роздягальні, для кожного відвідувача є окрема шафка для зберігання речей. На жаль, такі обставини сьогодні, що працювати не можемо. Але задум щодо реабілітації — надзвичайно хороша ідея і головне — актуальна.

Ми хотіли відновлювати роботу в січні 2022 року, якраз після різдвяних свят. Але в лютому почалася повномасштабна війна, тому всі плани знову скасували. Ще пів року ми потримали воду у басейні, і були вимушені злити її, залишили лише певну кількість для того, щоб не засихав бетон, стінки й щоб плитка не тріскала, бо вона повинна бути завжди у воді.


Тобто ви зробили повну реконструкцію у 2019 році, а зараз що ще потрібно доробити?


Тут слід доробити лише інклюзивну доступність, зокрема від входу до води й назад.

Ми розуміємо, що пацієнти будуть різні: на інвалідних візках, на милицях й так далі. Мусимо також для них зробити окремі вбиральні та душові. Треба подбати про їхній комфорт. Бо приміщення маємо, але треба його вдосконалити.


А який взагалі колектив спорткомплексу?


Викладачів у нас скоротили. Було 25 осіб, залишилося вісім.


А скільки треба працівників, щоб обслуговувати такий басейн?


Я думаю, що скільки буде потрібно — ми зможемо прийняти. Гадаю, до нас також приїжджатимуть пацієнти й з інших областей.


Такий проєкт також дасть змогу підвищити рівень підготовки фахівців з фізичної терапії, ерготерапії в плані педагогічного процесу, адже саме вони у своїй подальшій професійній діяльності будуть проводити реабілітацію пацієнтів.

З таким досвідом випускники ІФНМУ спеціальності "Фізична терапія, ерготерапія" стануть більш конкурентними на ринку праці.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

Війна: що варто знати про мобілізацію чоловіків та жінок


24.10.2023 Тіна Любчик 4693
Коментарі ()

01.12.2023

Подарунків на свята чекають не тільки діти, а й дорослі. Тому, знижка на купівлю оселі сподобається всім членам сім’ї.

484
24.11.2023
Вікторія Матіїв

«Було це дуже страшно і був великий ризик. Бо якраз на Запорізькому напрямку розстрілювали колони автобусів та автомобілів», — ділиться переселенка.

2965 9
10.11.2023
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки поспілкувалася з психологинею Валерією Худзіцькою та військовослужбовцем Дмитром, а також провела опитування, щоб дізнатись думки людей щодо цієї теми.

3742
02.11.2023

Компанія AURUM з радістю пропонує поринути у світ елегантності та розкоші з ювелірними виробами найвищої якості та знижками, які роблять їх ще більш бажаними.

4131
30.10.2023
Вікторія Матіїв

Про те, як стала монахинею та робить все на більшу славу Божу з журналісткою Фіртки поспілкувалася сестра Софія, яка проживає у монастирі Згромадження Пресвятої Родини у селі Гошів.

5259
24.10.2023
Тіна Любчик

Івано-Франківський національний медичний університет стане першим закладом в системі МОЗ, що має свій басейн, який залучатимуть для відновлення здоров'я українських бійців.  

4693

Розглянемо суть і роль старозавітних та новозавітних священників у контексті двох різних поглядів на це. 

438

Беззаперечно, довгі роки священники були й залишаються важливою складовою суспільства, маючи авторитет та суттєвий вплив на його думку. 

1044

Як РПЦ і пропагандисти з Дмитрія Донського ліпили образ борця з Золотою Ордою.

1545

На основі праць російських істориків минулого і сучасності демонструється, як з допомогою брехні, фейків і маніпуляцій російською церквою і пропагандистами створювався героїчний образ Олександра Невського. 

2308
02.12.2023

Під час їжі найкраще взагалі ні на що не відволікатися, максимум допустима легка світська бесіда.

129
30.11.2023

Як зазначають експерти в галузі дієтології, вживання квашеної капусти в невеликих кількостях не тільки поліпшує стан імунної системи, але і в рази знижує ризик розвитку пухлин в організмі.

38354
28.11.2023

Зберігання моркви — не проста справа. Щоб вона зберігалася всю зиму, потрібно вчасно її зібрати, правильно підготувати до зберігання.  

399
01.12.2023

Закон про військове капеланство, який ухвалили в грудні 2021 року запустив Службу військового капеланства та змінив статус капеланів на війні.   

684
26.11.2023

Церква в умовах війни зміцнює ментальне здоров'я, допомагає стати стійкішими та подолати ті виклики, які стоять перед українською державою та її громадянами.  

660
20.11.2023

З початку повномасштабного російського вторгнення Згромадження Сестер Пресвятої Родини у Гошеві прихистили десятки внутрішньо переміщених осіб.  

5280
16.11.2023

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

20176
01.12.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

13141
30.11.2023

Відбудеться саміт Європейської Ради, де лідери держав Європейського Союзу ухвалюватимуть рішення стосовно України та всіх країн, які прагнуть стати членами ЄС.  

275
24.11.2023

Діяльністю голови обласної військово-цивільної адміністрації Світлани Онищук задоволені 37%, незадоволені – 16%, майже половина – не визначилися з оцінкою.  

1105
15.11.2023

Власне виробництво зброї в Україні є пріоритетом.  

2694