Перші в Україні: басейн ІФНМУ реконструюють для реабілітації військових (ФОТО)

Басейн Івано-Франківського національного медичного університету планують використати для надання реабілітаційних послуг пораненим військовим.

Він стане першим закладом в системі МОЗ, який має свій басейн та який залучать для відновлення здоров'я українських бійців.

Наразі цей об'єкт планують реконструювати. Так, п'ятого вересня 2023 року на ці роботи отримали погодження від Міністерства охорони здоров'я. Комплекс буде підлаштований до вимог безбар'єрності та інклюзії.

Про плани реконструкції журналістці Фіртки розповів в.о. ректора ІФНМУ — Микола Островський.

"Ми хочемо залучити підіймачі, які допомагатимуть опускати та підіймати захисників з площі басейну. Також тут зроблять відповідні ліфти зовні, необхідні пандуси та й в цілому проведуть реконструкцію басейна.

У наших планах відключення від центрального енергоносія, запуск індивідуального опалення різної векторності, щоб люди користувалися басейном не епізодично під час опалювального сезону, а нон-стоп впродовж 365 днів на рік могли тут реабілітуватися.

Плануємо також заключити прямі угоди між лікувально-профілактичними закладами області, які надають допомогу нашим силам опору, і відповідно медичним університетом для того, щоб це було ще дієвіше.

Ми докладемо максимум зусиль, аби змінити на краще якість життя наших героїв, бо зі щирим серцем хочемо допомогти їм", — зазначив Островський.

До слова, площа комплексу басейну — 306 квадратних метрів.


Чим саме особливий басейн ІФНМУ?


Є два басейни, що у власності медичних університетів: один у Дніпровському державному медичному університеті, але він відкритий, ще один - у нас. І там, і тут можна організовувати таку реабілітацію.

Ідея прийшла під час розмови між представниками ІФНМУ та міністром охорони здоров'я — Віктором Ляшком. Нам випала честь бути першими.

В цілому в державі такий досвід має ще Вінниця. Там теж використовують басейн для потреб водної реабілітації учасників ЗСУ, але їхній басейн перебуває в муніципальній власності, а наш - в полі зору МОЗ, балансоутримувачем якого є університет.

Ми єдині у своїй думці від міністра до виконувачів обов'язків ректора та генеральних директорів лікувально-профілактичних заходів в області. Нам це потрібно.


Яка вартість проєкту і звідки братимете гроші?


Вартість проєкту поки невідома, адже потрібні певні процедури та замовлення проєктно-кошторисної документації. Плануємо залучати кошти університету в міру наших можливостей, не роблячи загрози для стабільного фінансового життя закладу.

Також залучатимемо кошти, які надходять в нашу державу для належного рівня реабілітаційних послуг.

У погодженні міністра чітко написано, що ми вже в праві розпочати реконструкцію басейну на території спорткомплексу, але будь-які дії мають бути послідовними.


Чи ставите собі якісь дедлайни?


Швидкість — наше завдання. Всі ми були на морі чи біля річки, і розуміємо, що стан людини біля води змінюється. І я прикладу максимум зусиль, щоб настрій та емоції наших захисників тут також були тільки позитивні; щоб покращилося не лише їхнє фізичне здоров'я, але й ментальне. 

Відповідно хочемо максимально швидко над цим працювати. Скажімо, якщо вдасться зробити проєкт на кошторисну документацію впродовж 2-3 місяців, то це буде дуже швидко. Бо, як правило, цей етап робіт триває вдвічі довше.

Будемо ці моменти проговорювати та просити, щоб нам допомогли. Ціни не знаю, але думаю, що буде оголошена своєрідна тендерна пропозиція. Ми працюватимемо на те, щоб зекономити. Я думаю, що до цього всі з розумінням віднесуться, бо ми робимо велике благо.

Словом, до отримання проєктно-кошторисної документації дедлайнів не ставимо, але, знову ж таки, ми й самі максимально зацікавлені в прискоренні цього процесу.


Реабілітаційний центр буде передбачений виключно для ЗСУ?


Ні, ми хочемо зробити так, щоб мали доступ і наші студенти, і викладачі, і в цілому всі, хто хоче оздоровитися чи потренуватися. Цей проєкт важливий не лише зараз під час війни, він буде потрібний й після перемоги, коли наші воїни повернуться з фронту.

Але нам зараз треба дбати й про молодь та її здоровий спосіб життя.


Реабілітація стосуватиметься лише басейну чи, можливо, ще якісь види?


Буде більше проєктів, ніж басейн. У нас є надзвичайно потужні клінічні бази із відповідними фахівцями з боку ІФНМУ. Відтак, тут буде водна реабілітація.

Самі розумієте, скільки коштує побудувати басейн з нуля, а тут він вже є. Які саме види реабілітації будуть — ці речі поки розробляємо. Все залежить від того, як нам вдасться облаштувати басейн: яка тут буде апаратура, устаткування та тренажери.

Не тільки наші бійці зможуть тут реабілітуватися, але й інші люди, які потребують допомоги, адже будуть комплексні процедури, бо є і масажні кабінети, і відповідні кабінети з підготовки до та після занурення. Повірте мені, буде якісно.


Хто тут працюватиме? Чи вистачатиме вже наявних кадрів?


У нас є штат, який закріплений за спорткомплексом. Наша мета — щоб цей басейн працював цілорічно. Працівників, які тут є, нам достатньо.

Реконструкцію провести дорого, але ціна й ефективність не зіставні. Будь-яке добро, яке ми зробимо для людей, повертається сторицею.

Тут не питання коштів, і на це ми дуже розраховуємо щодо підтримки людей, які можуть стати благодійниками. Можливо, проведемо якийсь аукціон. Придумаємо щось таке, щоб залучити максимально коштів від людей з добрим серцем.


Чи думали стосовно того, аби залучити міжнародних інвесторів?


Нам потрібен дозвіл. У мене є керівник, і це міністр охорони здоров'я. Я можу багато про що мріяти, але мені необхідні погодження.

Побачимо, у цьому випадку мрія міністра збігається з моєю і ми дуже щасливі, що нам вдасться реалізувати цей проєкт.


Фіртка також поспілкувалася на цю тему й з Володимиром Левком, завідувачем кафедри фізичного виховання, спортивної медицини та ерготерапії ІФНМУ.


Станом на сьогодні басейн не працює. Розкажіть, скільки часу так триває й в цілому його історію.


Басейн не діє через об'єктивні причини вже три роки: спочатку два роки через ковідний карантин, тепер - через повномасштабну війну. Ми не можемо зараз його використовувати через обмеження світла, тепла і зокрема через відсутність теплої води. Ще й повітряні тривоги унеможливлюють роботу.

Найбільша проблема — все-таки відсутність теплої води, яка подається лише з міського теплокомуненерго. Басейн раніше працював лише з осені по весну. До речі, зведений він у 1990 році, тоді було вигідніше працювати, адже всі комунальні послуги були дешеві.

У 2019 році проламалося дно басейну — це було найгірше для нас. Воно просто тріснуло і відповідно протікала вода. Після цієї ситуації басейн закрили й провели детальну реконструкцію: поміняли стінки басейну, змінили й карабіни на нержавійку, змінили тумбочки й так далі. Все це зроблено для наших студентів і працівників.

Наші діти тут тренувалися, брали участь в змаганнях і стабільно займали 3-4 місця. Тут навіть була обласна студентська універсіада і наші студенти вперше зайняли перше місце.

Ми для них поміняли душові, зробили роздягальні, для кожного відвідувача є окрема шафка для зберігання речей. На жаль, такі обставини сьогодні, що працювати не можемо. Але задум щодо реабілітації — надзвичайно хороша ідея і головне — актуальна.

Ми хотіли відновлювати роботу в січні 2022 року, якраз після різдвяних свят. Але в лютому почалася повномасштабна війна, тому всі плани знову скасували. Ще пів року ми потримали воду у басейні, і були вимушені злити її, залишили лише певну кількість для того, щоб не засихав бетон, стінки й щоб плитка не тріскала, бо вона повинна бути завжди у воді.


Тобто ви зробили повну реконструкцію у 2019 році, а зараз що ще потрібно доробити?


Тут слід доробити лише інклюзивну доступність, зокрема від входу до води й назад.

Ми розуміємо, що пацієнти будуть різні: на інвалідних візках, на милицях й так далі. Мусимо також для них зробити окремі вбиральні та душові. Треба подбати про їхній комфорт. Бо приміщення маємо, але треба його вдосконалити.


А який взагалі колектив спорткомплексу?


Викладачів у нас скоротили. Було 25 осіб, залишилося вісім.


А скільки треба працівників, щоб обслуговувати такий басейн?


Я думаю, що скільки буде потрібно — ми зможемо прийняти. Гадаю, до нас також приїжджатимуть пацієнти й з інших областей.


Такий проєкт також дасть змогу підвищити рівень підготовки фахівців з фізичної терапії, ерготерапії в плані педагогічного процесу, адже саме вони у своїй подальшій професійній діяльності будуть проводити реабілітацію пацієнтів.

З таким досвідом випускники ІФНМУ спеціальності "Фізична терапія, ерготерапія" стануть більш конкурентними на ринку праці.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

Війна: що варто знати про мобілізацію чоловіків та жінок


24.10.2023 Тіна Любчик 5653
Коментарі ()

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1595
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1024
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1287 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3753 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33879
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2849

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

363

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

758

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1706

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1077
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

639
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

516
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

893
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1993
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12211
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1504
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1290
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

547
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

260
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

330
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

377
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1269