"Не карати": івано-франківська психологиня пояснила, чому діти обманюють та що в такому випадку робити батькам

Батькам радять зрозуміти, чому дитина обманює, а після цього запропонувати їй інший спосіб розв'язання проблеми.

Чому діти вдаються до цього та як з цим боротися, дитяча психологиня Ірина Волощук розповіла журналістці Фіртки про різницю між обманом і фантазуванням у дітей та пояснила, чому вони можуть вдаватися до неправди.

За словами фахівчині, обман —  це спосіб змінити реальність з певною метою, наприклад, для захисту, уникнення покарання або задоволення своїх потреб. 

"Фантазування також є зміною реальності, однак воно виконує захисну функцію або допомагає адаптуватися до складних обставин.

Наприклад, дитина може уявляти себе в хатинці, коли їй страшно, або спілкуватися з уявним другом через почуття самотності. Однак головна відмінність між цими поняттями в тому, що обман є способом впливу, а фантазія — інструментом адаптації або творчості".

Ірина Волощук посилається на теорію американської психоаналітикині Карен Хорні, яка визначала дві основні потреби дитини: потребу у задоволенні та потребу у безпеці.

"Часто діти використовують обман, як єдиний доступний спосіб задовольнити ці потреби. Наприклад, дитина може сказати, що її ображають у садочку, щоб залишитися вдома з мамою, якщо вона не почувається там у безпеці.

Також брехня може бути способом маніпуляції чи отримання бажаного".

Психологиня каже, іноді самі дорослі провокують дитячий обман. Наприклад, якщо дитина прогуляла школу і її допитують у суворій обстановці, вона може збрехати через страх покарання. Така реакція є природним механізмом самозахисту.

"Розмежування фантазії та обману пов’язане з віковими особливостями. У віці 3+ формується власне "Я", а у 4 роки починається активна фаза образного мислення.

У цей період діти можуть як фантазувати, так і обманювати через страх або бажання отримати бажане", — зазначає Ірина Волощук.

Фахівчиня радить не сприймати обман дошкільнят як щось надзвичайно погане, оскільки в цьому віці у дітей переважає емоційна сфера, а критичне мислення ще недостатньо розвинене.

Спеціалістка рекомендує спочатку зрозуміти, чому дитина обрала неправду, а потім запропонувати їй інший спосіб розв'язання проблеми. Наприклад, якщо дитина збрехала про використання телефону, краще встановити часові обмеження або заблокувати пристрій, щоб зменшити спокусу.

Щоб допомогти дитині задовольняти свої потреби без обману, психологиня радить:

  1. Говорити про почуття: "Тобі було страшно, що я тебе насварю, тому ти сказала неправду?".

  2. Домовлятися: "Домовмось, що ми не сваритимемося за помилки".

  3. Тренувати чесність через гру із запитаннями, де потрібно відповідати правду навіть у непростих ситуаціях.

"Щодо підлітків, причини обману у них схожі з молодшими дітьми, але для них важливішими є контакт з друзями, збереження позитивного іміджу та уникнення конфліктів.

Батькам варто запитати себе, чому підліток сказав неправду, як вони самі вчинили б у такій ситуації, а також як можна покращити стосунки в родині. Важливо встановити чіткі межі, правила та сприяти відповідальності за свої слова".

Ірина Волощук також зазначає, що діти можуть обманювати через страх перед труднощами або небажання докладати зусилля. Наприклад, дитина може сказати, що в неї болить голова, щоб уникнути контрольної роботи або прибирання.

"Головне — не карати дитину за брехню, а допомогти їй навчитися задовольняти свої потреби чесним шляхом", — підкреслює психологиня.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Розлучення батьків: івано-франківська психологиня розповіла, як підтримати дитину

«Не підсилювати страхи та тривоги». Як говорити з дітьми про війну?

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

«Дитяча наркоманія, розшуки неповнолітніх та випадки самогубств»: інтерв'ю з керівницею ювенальної превенції Івано-Франківщини Аллою Бойчук

Найбільш вразливими є підлітки: психологиня розповіла, як підтримати дитину з суїцидальними думками


Коментарі ()

29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

855
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

1891 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

859
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2786
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

1908
07.03.2025
Олег Головенський

Грем Пероллз (Graham Perolls) — Офіцер Найвидатнішого Ордену Британської Імперії (Officer of the Most Excellent Order of the British Empire) та Кавалер Найвищого Ордена Святого Михайла та Святого Георгія (Companion of the Most Distinguished Order of St. Michael and St. George).  

3130

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

681

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

861

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1278

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

1874
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

580
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

779
17.03.2025

Інфляція на споживчому ринку Івано-Франківщини в лютому 2025 року порівняно із січнем як в області, так і в Україні складала 0,8%, з початку року — 2,0% відповідно.  

1246
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1018
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

763
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1020
15.03.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

7653
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

956
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

3724
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

864
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1450
20.03.2025

Під час опитування респондентам зачитали перелік з 12 емоцій, з яких просили респондентів обрати до трьох відповідей (або ж респондент міг назвати свій варіант).  

1218 1