"Не карати": івано-франківська психологиня пояснила, чому діти обманюють та що в такому випадку робити батькам

Батькам радять зрозуміти, чому дитина обманює, а після цього запропонувати їй інший спосіб розв'язання проблеми.

Чому діти вдаються до цього та як з цим боротися, дитяча психологиня Ірина Волощук розповіла журналістці Фіртки про різницю між обманом і фантазуванням у дітей та пояснила, чому вони можуть вдаватися до неправди.

За словами фахівчині, обман —  це спосіб змінити реальність з певною метою, наприклад, для захисту, уникнення покарання або задоволення своїх потреб. 

"Фантазування також є зміною реальності, однак воно виконує захисну функцію або допомагає адаптуватися до складних обставин.

Наприклад, дитина може уявляти себе в хатинці, коли їй страшно, або спілкуватися з уявним другом через почуття самотності. Однак головна відмінність між цими поняттями в тому, що обман є способом впливу, а фантазія — інструментом адаптації або творчості".

Ірина Волощук посилається на теорію американської психоаналітикині Карен Хорні, яка визначала дві основні потреби дитини: потребу у задоволенні та потребу у безпеці.

"Часто діти використовують обман, як єдиний доступний спосіб задовольнити ці потреби. Наприклад, дитина може сказати, що її ображають у садочку, щоб залишитися вдома з мамою, якщо вона не почувається там у безпеці.

Також брехня може бути способом маніпуляції чи отримання бажаного".

Психологиня каже, іноді самі дорослі провокують дитячий обман. Наприклад, якщо дитина прогуляла школу і її допитують у суворій обстановці, вона може збрехати через страх покарання. Така реакція є природним механізмом самозахисту.

"Розмежування фантазії та обману пов’язане з віковими особливостями. У віці 3+ формується власне "Я", а у 4 роки починається активна фаза образного мислення.

У цей період діти можуть як фантазувати, так і обманювати через страх або бажання отримати бажане", — зазначає Ірина Волощук.

Фахівчиня радить не сприймати обман дошкільнят як щось надзвичайно погане, оскільки в цьому віці у дітей переважає емоційна сфера, а критичне мислення ще недостатньо розвинене.

Спеціалістка рекомендує спочатку зрозуміти, чому дитина обрала неправду, а потім запропонувати їй інший спосіб розв'язання проблеми. Наприклад, якщо дитина збрехала про використання телефону, краще встановити часові обмеження або заблокувати пристрій, щоб зменшити спокусу.

Щоб допомогти дитині задовольняти свої потреби без обману, психологиня радить:

  1. Говорити про почуття: "Тобі було страшно, що я тебе насварю, тому ти сказала неправду?".

  2. Домовлятися: "Домовмось, що ми не сваритимемося за помилки".

  3. Тренувати чесність через гру із запитаннями, де потрібно відповідати правду навіть у непростих ситуаціях.

"Щодо підлітків, причини обману у них схожі з молодшими дітьми, але для них важливішими є контакт з друзями, збереження позитивного іміджу та уникнення конфліктів.

Батькам варто запитати себе, чому підліток сказав неправду, як вони самі вчинили б у такій ситуації, а також як можна покращити стосунки в родині. Важливо встановити чіткі межі, правила та сприяти відповідальності за свої слова".

Ірина Волощук також зазначає, що діти можуть обманювати через страх перед труднощами або небажання докладати зусилля. Наприклад, дитина може сказати, що в неї болить голова, щоб уникнути контрольної роботи або прибирання.

"Головне — не карати дитину за брехню, а допомогти їй навчитися задовольняти свої потреби чесним шляхом", — підкреслює психологиня.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Розлучення батьків: івано-франківська психологиня розповіла, як підтримати дитину

«Не підсилювати страхи та тривоги». Як говорити з дітьми про війну?

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

«Дитяча наркоманія, розшуки неповнолітніх та випадки самогубств»: інтерв'ю з керівницею ювенальної превенції Івано-Франківщини Аллою Бойчук

Найбільш вразливими є підлітки: психологиня розповіла, як підтримати дитину з суїцидальними думками


Коментарі ()

21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

815
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

1712
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

1996 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7379
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15138 31
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1985

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

165

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

928

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

998

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1782
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

178
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

568
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

804
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3057
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

812
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1869
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

905
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35047 1
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

390
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

541
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

869
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

773