Нащадки Тедді

 

Технічна епоха мало впливає на таємничі енергії тотемів. Вони все ще з нами. Як стверджують соціологи, дві третини британців засинають з іграшковими ведмедиками у ліжку. Якщо ведмедика немає, вони можуть і не заснути. Або заснути, так би мовити, з невизначеною перспективою. Невідомо, скільки українців солідарні з такою традицією. Думається, що їх  немало. Іграшка, якою грались три-чотири покоління дітей, кажуть містики, у вищих світах отримує життя нарівні з мислячими істотами.

Отже, будьте обережні зі своїми улюбленими плюшевими звірятами. Раптом ви зустрінете їх у майбутньому, на смарагдових галявинах райських світів. І колишній ваш Топа або Вуркун нагадає вам про злочинно відірване вухо або загублене пластмасове око. Хто знає, скільки саме років посмертної печалі відміряють вам за нечемне поводження із благою іграшкою, що сподобилась отримати часточку вічного духу.

Як не дивно, іграшковий ведмедик має завдячувати своїм виникненням американським політичним технологам. Намагаючись підняти рейтинг президента Теодора Рузвельта, вони у 1902 році «розкрутили» історію про ведмедика, якого добрий Рузвельт нібито відмовився застрелити під час полювання. Журналістську «джинсу» про цей випадок, вміщену на першу шпальту «Вашингтон пост», супроводили карикатурою, на якій поряд з лідером американської нації зобразили миле звірятко з круглими вухами і переляканими очима. Підприємливі виробники дитячих улюбленців негайно використали цей графічний ескіз для створення м’якої іграшки на ім’я Тедді (скорочено від «Теодор»). Остаточне увічнення мисливського гуманізму президента відбулося за кілька років, коли продажі плюшевих і хутряних клонів Тедді тільки у США перевищили кілька мільйонів.

Олександр Мілн зі своїм Вінні Пухом лише вписався у переможний марш іграшкових ведмедиків, котрі підкорили світи дитячих кімнат і дамських будуарів. Тепер виробники іграшок «Штейфф Компані» і «Новелті енд Той», які на світанку ХХ століття були піонерами «ведмедіани», бавляться у «обмежені серії» колекційних копій класичного Тедді вартістю від двох тисяч зелених і більше. Все це зробило реальним ведмедям шалений піар. Вони стали позитивними героями незліченної кількості анімаційних стрічок і кінофільмів, талісманами і сувенірами. Ці обставини наводять на думку, що у містичному потойбічні існує могутня сила, яка протегує саме ведмедям. Можливо це якесь давнє ведмеже божество, котре пережило поганські часи поклоніння і знайшло нові канали впливу на людську свідомість. Тепер воно вже не стереже темний лісовий закуток, а безкінечно реплікує себе у мільйонах плюшевих Тедді.

В тому плані менше повезло вовкам, які, завдяки кіношним перевертням, отримали лише негативне підсилення тотемного іміджу. Вже не кажучи про лисиць (хитрі і підступні), зайців (вічні терпіли з анекдотів) і кажанів (без коментарів). А колись, запевняють нас антропологи, племена давніх європейців вважали перелічених істот своїми першопредками і молились їхнім зображенням. Культурологам варто замислитись над феноменом «ведмежого тріумфу».

А тим часом наближається ніч і десятки мільйонів людей готується до сну, кладучи у свої ліжка іграшкових ведмедиків. А разом із ними – незримі інкарнації давнього грізного духа, який тисячоліття тому владарював у безкрайніх лісах півночі.

 


22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

227
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

385
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2268
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1681
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

1972
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5584 16

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1080

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1092

Російські історики вважають Одесу російським містом, оскільки, за їх твердженням, місто було засноване російською імператрицею Єкатєріною II.  Їм і в голову не приходить той факт, що заснування міста, і зміна його назви – це різні речі.

1608

Дискурс Гіпермодерну спирається на уподобання та смаки багатомільйонних «мережевих» мас, а не на естетичні ігри еліт, як дідусь-Постмодерн. Відповідно, культурні, мистецькі, політичні, тусовкові та комунікаційні практики Гіпермодерну більш «плебейські» та більш розраховані на швидку емоційну реакцію.

1087
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

839
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

701
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14513
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

486
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10359
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6027
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

583
20.11.2024

Президент України надав звання "Народного артиста України" акторові театру і кіно Олексію Гнатковському.  

7314
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

2617
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

478
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

588
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

421