Повернення роботи й джерела доходу для мешканців усіх регіонів важливіші, ніж пряма фінансова допомога.
Про це свідчать результати опитування, яке провела соціологічна група «Рейтинг», передає
Фіртка.
Так, серед програм, які є найбільш необхідними для постраждалих від війни громад, найчастіше обирали відновлення підприємств, робочих місць (60%) та відбудову пошкоджень (55%).
Фінансову підтримку визначили важливою програмою — 44%. Ще 37% важливою визначили медичну й гуманітарну допомогу. Для чверті значимими є програми розвитку дітей та психосоціальна допомога. Натомість програми з розбудови демократичних інституцій чи культурної єдності обирали рідше — від 3 до 6%.
Разом з тим соціологи спостерігають певні відмінності в актуальності програм відбудови у регіональному та віковому розподілах. Так, для мешканців сходу критичніше стоїть питання з поверненням до роботи, відбудовою пошкоджень. Для молоді порівняно зі старшими важливіша гуманітарна підтримка, підтримка розвитку дітей. Також третина молодшого населення заявили про необхідність програми з психосоціальної допомоги.
Крім того, дещо частіше ніж в інших потреби відновлення фіксують переселенці: ті хто переїхав, частіше інших говорять про потребу у відновлені робочих місць, відбудові пошкоджень та про потребу у медичній та гуманітарній допомозі.
Ситуація у регіонах наступна:
Нагадаємо, майже 60% мешканців західних регіонів вважають, що розпочинати відбудову на деокупованих територіях варто після закінчення війни.
До слова, понад 80% мешканців західних регіонів обирають європейську модель суспільного розвитку, менше як 1% — російську.
Крім того, вибираючи між свободою та безпекою, 52% мешканців західних областей віддають перевагу свободі.
Довідково: опитування провели упродовж 20-21 листопада 2022 року методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів (з випадковою генерацією телефонних номерів та подальшим статистичним зважуванням).
Опитали 1 000 респондентів, у віці 18 років і старше, які мешкають у всіх регіонах України (окрім АР Крим, окремих районів Донецької та Луганської областей, а також територій, де на момент опитування відсутній український мобільний зв'язок).
Помилка репрезентативності дослідження з довірчою імовірністю 0,95: не більше 3,1%.
За умов війни крім зазначеної формальної похибки додається певне систематичне відхилення.