Фіртка зібрала актуальну інформацію про правила вручення повісток у травні 2023 року та відповіді на розповсюджені запитання.
Так, відповідно до п. 3 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни України під час мобілізації зобов’язані з’являтися за викликом до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для уточнення їх облікових даних. Повістку може отримати будь-який чоловік, віком від 18 до 60 років.
Як розповіли в Збройних силах України, законом не заборонено вручення повістки в будь-якому місці після встановлення особи. При цьому вручена повістка ще не означає, що людину обов'язково призвуть.
Вручення повісток проводять через відповідні органи місцевого самоврядування та керівників підприємств. Разом з тим, повістки можуть вручати посадові особи територіальних центрів комплектації та соціальної підтримки за місцем проживання, роботи, а також на вулиці чи на блокпостах.
Повістка має бути вручена особисто. Якщо особа відмовляється від отримання повістки, складається акт про відмову від отримання повістки із підписами уповноважених осіб та свідків та вручається військовозобов’язаному під підпис.
Повістки, які виписують в Україні в рамках мобілізації, бувають кількох видів.
- Повістка для уточнення даних — це повістка, яку вручають для уточнення та оновлення інформації про склад сім’ї, стан здоров’я військовозобов’язаних, місце роботи тощо.
- Повістка на проходження військово-лікарської комісії — це повістка за підписом військового комісара зобов'язує пройти медичне обстеження.
До повістки додається картка дослідження та медичного огляду військовозобов'язаного. Після медкомісії у цій картці буде вказаний висновок військово-лікарської комісії про придатність, непридатність чи обмежену придатність до військової служби.
- Повістка-призов на строкову службу — це повістка передбачає призов на строкову службу в армії.
Проте, цьогоріч такі повістки не видають, адже призов на строкову військову службу до ЗСУ та інших військових формувань не проводять через загальну мобілізацію.
- Мобілізаційне розпорядження — це повістка, яку вручають військовозобов’язаному після проходження медкомісії, якщо його визнали придатним до служби.
Такий припис зобов’язує з’явитися на призовний збірний пункт протягом 24 годин після оголошення мобілізації (загальної або часткової).
Зауважимо, що у будь-якій повістці мають бути вказані:
- ПІБ, рік народження та адреса;
- місце роботи;
- вид повістки (уточнення облікових даних, проходження медкомісії, прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (раніше – військкомат), призов на військову службу);
- дата, час та адреса – коли й куди необхідно з’явитися;
- уточнення щодо необхідних документів;
- назва органу, печатка, підпис, прізвище, ім’я та по батькові керівника територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Зазначимо, якщо людина не з'явиться за викликом у воєнний час, це загрожує штрафом від 1 700 до 3 400 гривень.
Водночас неявка без поважних причин в особливий період означає ухилення від призову і передбачає кримінальну відповідальність за ст. 335 Кримінального кодексу — карається обмеженням волі на строк до трьох років.
Отже, за неявку передбачено адміністративне та навіть кримінальне покарання. Однак, є низка причин, які є поважними для неявки у територіальний центр комплектування та соціальної підтримки під час мобілізації.
Правозахисники назвали такі причини:
- хвороба;
- стихійне лихо;
- смерть рідної людини;
- інша вагома обставина, через яку призовник вчасно не прибув до територіального центру комплектування.
Відтак, необхідно подати до ТЦК та СП відповідні підтверджувальні документи про причини неявки. Це можна зробити одразу після зникнення причин або ж на етапі розгляду відповідної адміністративної справи. Неявка призовника без поважної причини у будь-якому випадку спричинить покарання.
Повістки нового зразка: що змінилось
Так, повістки нового зразка містять нову назву військкоматів та більший перелік необхідних документів. Відтепер замість військових комісаріатів — територіальні центри.
Крім того, у повістці нового зразка додали згадку про законодавчу відповідальність, якщо військовозобов'язаний не з'явиться за повісткою у визначений час без поважної причини.
Разом з тим, збільшилася кількість документів, які необхідно принести до центру комплектування для уточнення своїх даних. До паспорта, військового квитка та приписного додався ідентифікаційний код.
Підкреслимо, що повістки нового зразка не поширюються на відправлення до військових центрів, які залишаються у старому варіанті.
Чи можна відмовитися від повістки
Якщо повістка неналежно оформлена, можна відмовитися від її отримання на місці, і в акті відмови зазначити, з яким саме підстав громадянин відмовляється від повістки.
Відтак, при розгляді адміністративної справи вирішуватимуть, чи мав громадянин право відмовитись від повістки. І відповідно, настане чи ні за такі дії адміністративна відповідальність.
Чи надходитимуть повістки через «Дію»
Кабінет міністрів під час засідання 30 грудня 2022 року затвердив новий порядок військового обліку чоловіків. Відповідна постанова опублікована 3 січня 2023 року на сайті Кабміну під №1487. Цей документ набув чинності 5 січня 2023 року.
Зокрема, Уряд вирішив цифровізувати процес за допомогою порталу «Дія», яким користуються майже двадцять мільйонів українців.
Так, військовозобовʼязані зможуть передавати про себе дані військкоматам через цей портал. Серед іншого, вони зможуть передавати дані щодо зміни місця проживання. Поки що невідомо, коли запрацює процедура військового обліку в «Дії».
Крім того, при прийнятті на роботу чи навчання громадянин обов'язково має пред'явити військовий квиток (приписне посвідчення), зокрема і в «Дії».
Як пояснили в Міністерстві цифрової трансформації, безпосередньо у «Дію» планують інтегрувати електронну версію військового квитка. Водночас запевняють, що новий порядок узяття на військовий облік не передбачає, що повістки надходитимуть через «Дію».
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці
Нові правила взяття на військовий облік: прикарпатцям розповіли про зміни