Мобілізація транспорту для потреб ЗСУ: у кого можуть вилучити та чи передбачена компенсація

Внаслідок повномасштабного російського вторгнення в Україну воєнний стан та загальну мобілізацію продовжили щонайменше до 19 лютого 2023 року,

Зокрема, для потреб армії залучають військовозобов'язаних, споруди, будівлі, ресурси, не винятком є і транспорт. 

Яким є процес мобілізації транспорту та як відповідно до закону здійснюють його регулювання, дізнавалась журналістка Фіртки.

Так, військово-транспортний обов’язок є складовою частиною мобілізаційної підготовки та мобілізації в державі. Тому під час воєнного стану залучають транспортну техніку підприємств, установ, організацій та громадян України. Регулюється цей процес згідно з Положенням про військово-транспортний обов'язок для задоволення потреб армії.

Міністерство оборони визначає перелік потрібного транспорту і техніки, а запити на них можуть надавати територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП).

Водночас згідно з законом громадяни України та посадові особи можуть нести відповідальність за невиконання або неналежне виконання військово-транспортного обов'язку.


Хто мобілізує транспортні засоби?


У статті 6 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" зазначено, що мобілізація транспорту здійснюється:

  • ТЦК та СП;
  • Центральним управлінням або регіональними органами Служби безпеки України;
  • відповідним підрозділом Служби зовнішньої розвідки України на підставі рішень місцевих державних адміністрацій, що оформлюються відповідними розпорядженнями.

Міністерство оборони подає Кабмінові пропозиції щодо лімітів вилучення транспортних засобів та щодо їх відсоткових норм за галузями національної економіки. Пропозиції лімітів повинні бути насамперед погоджені з зацікавленими обласними державними адміністраціями, тоді як відсоткові норми — із зацікавленими центральними органами виконавчої влади.

Безпосередньо саму кількість вилученого транспорту і техніки для потреб збройних сил встановлюють:

  • Рішенням Кабміну України ― Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським держадміністраціям;
  • Розпорядженням Ради міністрів АРК, обласних та Київської і Севастопольської держадміністрацій ― районним держадміністраціям, підприємствам, установам та організаціям міст обласного значення за поданням відповідних ТЦК та СП;
  • Розпорядженням Районних державних адміністрацій за поданням ТЦК та СП ― підприємствам, установам та організаціям, які розташовані в межах території районів.

Обласні держадміністрації визначають установи, організації та підприємства міст обласного значення, на які покладають ці завдання. Здійснюється це, знову ж таки, за поданням обласних ТЦК та СП.


Мобілізація транспортних засобів: у кого можуть вилучати, а у кого ― ні?


Автотранспорт можуть вилучати в:

  • центральних та місцевих органів виконавчої влади;
  • державних органів та органів місцевого самоврядування;
  • підприємств, установ й організацій;
  • залізниць;
  • портів;
  • пристаней;
  • аеропортів;
  • нафтобаз;
  • автозаправних станцій дорожнього господарства;
  • інших підприємств, установ чи організацій, які забезпечують експлуатацію транспортних засобів;
  • громадян-власників транспортних засобів.

Однак, під військово-транспортний обов'язок не підлягають:

  • дипломатичні та консульські установи інших держав;
  • представництва міжнародних та іноземних організацій;
  • іноземці та люди, які взагалі не мають громадянства;
  • банки державного сектору;
  • підприємства, організації та установи, які мають високу суспільну значущість;
  • підприємства, організації та установи, які виконують мобілізаційні завдання.

Як здійснюється повернення мобілізованих транспортних засобів?


Згідно з Законом "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" передача автотранспорту, що залучили, та його повернення після оголошення демобілізації здійснюється на підставі укладених актів приймання-передачі.

Важливо, що в них зазначають:

  • дані про власників;
  • технічний стан транспорту;
  • залишкову (балансову) вартість;
  • інші необхідні відомості, за якими можна ідентифікувати транспортні засоби.

Сам процес повернення власникові вилученого транспорту здійснюється впродовж тридцяти календарних днів з моменту оголошення про демобілізацію.


Відшкодування за знищений чи пошкоджений транспорт


Порядок компенсації шкоди, яку спричинили транспортним засобам внаслідок їхньої мобілізації, вирішується Кабінетом Міністрів України.

Керівник підприємства, організації чи установи, де вилучали автотранспорт і техніку під час мобілізації, може звертатися до ТЦК та СП за місцем їх залучення. Зробити це варто після оголошення про демобілізацію та повернення самого транспортного засобу. 

Для звернення потрібна заява, де зазначають основні відомості про це ж підприємство, організацію чи установу, зокрема:

  • повна назва;
  • місцезнаходження;
  • реєстраційний номер облікової картки платника податків;
  • реквізити банківського рахунку.

До заяви також додають:

  • акт приймання-передачі;
  • акт про повернення під час демобілізації транспортних засобів і техніки;
  • висновок експерта (експертне дослідження) чи акт оцінки майна (звіт про оцінку майна).

ТЦК та СП розглядають заяву протягом десяти днів. Але у разі потреби перевірки даних, заявника попереджають, що цей термін продовжують до місяця

У випадку позитивної відповіді, ТЦК визначають потребу в коштах Міноборони, тоді її враховують в наступний після демобілізації бюджетний період.


Яку відповідальність несуть за порушення військово-транспортного обов'язку?


Згідно зі статтею 210 "Про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію" Кодексу України про адміністративні правопорушення, за невиконання обов'язку можна отримати штраф:

  • для громадян України — на суму від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів;
  • для посадовців — на суму від 200−300 неоподатковуваних мінімумів.

Якщо ж у країні оголошений особливий період (як-от воєнний стан) або правопорушення повторюється протягом року, то штрафи збільшуються. Вони складатимуть вже від 200 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян ― для громадян України та 300−500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян ― для посадових осіб.

До слова, відповідно до Закону України "Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану", навіть якщо ви відмовляєтеся передати автотранспорт, його можуть вилучити. 

Компенсація за знищений транспортний засіб можлива у разі добровільної передачі при мобілізації. Тоді компенсацію здійснюють або попередньо, або після вилучення. 

Відшкодування після — є можливим протягом п'яти бюджетних періодів. Його порядок і терміни встановлює Кабмін.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Нові правила взяття на військовий облік: прикарпатцям розповіли про зміни

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

Війна: що варто знати про мобілізацію чоловіків та жінок


Коментарі (1)

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1946
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1851
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1846
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5458 45
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2144 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1501

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

734

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

788

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

987

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

996
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1760
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3670
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10247
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26132
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10172 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7702
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

885
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

180
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

245
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

372
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1268
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

872