В Україні військовозобов'язаними є усі громадяни віком від 18 до 60 років, за винятком певних категорій осіб, визначених законом.
Для уникнення дефіциту кадрів на підприємствах та робочих місцях, деякі установи мають право тимчасово бронювати своїх працівників від призову на військову службу.
Наприкінці 2022 року набув чинності Закон України №2732-ІХ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» щодо бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації.
Закон розширює перелік військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню. Відтак, не лише багатьох працівників, а й чимало роботодавців цікавить, кого саме можна забронювати.
Фіртка розповідає, кого із військовозобов’язаних можна забронювати згідно з Законом.
Зокрема, Закон передбачає бронювання військовозобов’язаних, які працюють:
— в органах державної влади, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, у разі, коли це необхідно для забезпечення функціонування зазначених органів в особливий період;
— на підприємствах, в установах і організаціях, яким доведено мобілізаційні завдання (замовлення), у разі, коли це необхідно для виконання доведених мобілізаційних завдань (замовлень);
— на підприємствах, в установах і організаціях, які здійснюють виробництво товарів, виконання робіт і надання послуг оборонного призначення для задоволення потреб ЗСУ, інших військових формувань в особливий період, у разі, коли це необхідно для виконання зазначених заходів;
— на підприємствах, в установах і організаціях, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
Віднесення суб’єктів господарювання до таких підприємств, установ і організацій здійснюється за критеріями та у порядку, встановленими Кабінетом Міністрів.
Розширення переліку можливостей для бронювання, крім тих, що передбачають наявність мобілізаційних завдань, почне діяти тільки після того, як буде розроблений і схвалений Урядом окремий порядок, що визначатиме ці критерії. А до того часу діятиме порядок визначений постановою Кабінету Міністрів від 3 березня 2022 року № 194, який передбачає наявність мобілізаційного завдання.
Довідково зазначимо, що 3 березня 2022 року КМУ прийняв Постанову, якою визначено, що бронювати військовозобов’язаних можуть підприємства, які задовольняють потреби Збройних сил України, інші військові формування, населення, а також банки, які продовжують працювати у період війни. Зокрема, йдеться про підприємства критичної інфраструктури, воєнно-оборонного комплексу, компанії, що працюють у сферах медицини, сільського господарства, рітейлу, транспортних перевезень тощо.
Разом з тим на початку травня 2022 року Міністерство аграрної політики України опублікувало уточнення Порядку бронювання військовозобов’язаних. Як зауважили, норми ст. 25 Закону, відповідно до якої прийнято Постанову, визначають, що бронюванню підлягають військовозобов’язані, які працюють зокрема на підприємствах, яким встановлено мобілізаційні завдання, якщо це необхідно для їх виконання. Відповідно, бронювання має здійснюватися з урахуванням вимог цієї статті.
читайте також: Нові правила взяття на військовий облік: прикарпатцям розповіли про зміни
Посвідчення про відстрочку від призову під час мобілізації та повідомлення про взяття на спеціальний військовий облік можна оформити у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки після отримання так званої «броні». Зокрема, відтепер військовий облік поділятиметься на загальний та спеціальний. На загальному перебуватимуть ті військовозобовʼязані, які не мають броні. Водночас спеціальному обліку підлягатимуть ті, хто отримав бронь.
Бронювання працівників та їх відстрочка від призову під час мобілізації діє протягом строку, який визначає міністерство економіки України у своєму рішенні, але не може перевищувати 6 місяців.
Відмовляють у бронювання у тих випадках, коли це стосується дефіцитних військових спеціальностей для потреб Збройних сил України. Працівника бронюють терміном на пів року, а тому через шість місяців у разі потреб його необхідно забронювати повторно.
Надана відстрочка від призову підлягає анулюванню, якщо:
- Закінчився строк її дії;
- завершилося виконання або скасували завдання підприємству, установі, організації щодо задоволення потреб ЗСУ, інших військових формувань, населення;
- ліквідували орган державної влади, інший державний орган, підприємство, установу, організацію;
- військовозобов’язаний звільнився з органу державної влади, іншого державного органу, підприємства, установи, організації.
Заброньовані працівники можуть виїхати за кордон. Однак, при цьому для перетину кордону таким військовозобов’язаним необхідно мати декілька документів:
- посвідчення про відстрочку — «бронь», тобто витяг із наказу Мінекономіки;
- документи про відрядження — витяг із наказу про відрядження, або посвідчення про відрядження, або лист-звернення до Державної прикордонної служби України, в якому керівник компанії зазначає, що відповідна посадова особа відряджається для виконання службових обов’язків за кордоном;
- повідомлення про зарахування на спеціальний військовий облік, на якому якраз перебувають заброньовані військовозобов’язані.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну
«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці