Військовозобов'язані, які мають право на відстрочку, мають повідомляти про це ТЦК та СП.
Так, справу з Єдиного державного реєстру судових рішень проаналізував юрист, пише Фіртка.
Як розповів Роман Лихачов з волонтерського руху «Адвокати ЗСУ», згідно з обставинами справи, чоловік звернувся до суду через те, що його нібито незаконного призвали на військову службу під час мобілізації.
Чоловік зазначив, що не підлягав призову, оскільки є здобувачем фахової передвищої освіти, тобто студентом.
Розглядаючи обставини справи, суд першої інстанції позовні вимоги задовольнив, зазначивши, що чоловік на момент призову мав право на відстрочку як особа, яка здобуває освіту, а обов'язок перевірки наявності підстав для відстрочки від призову під час мобілізації на військову службу покладено на відповідні районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі – ТЦК та СП).
Скасовуючи рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги зазначив, що обов'язок надати документи, що підтверджують право на одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, покладено саме на військовозобов'язаного.
Водночас, чоловік не надав доказів того, що він подавав до відповідного ТЦК та СП документи на підтвердження його права на відстрочку, а тому на час прийняття оскаржуваного наказу ТЦК та СП не володів інформацією, яка б надавала чоловіку право на відстрочку.
Не погоджуючись із таким рішенням, чоловік подав касаційну скаргу, мотивовану тим, що обов’язок щодо перевірки документів та підстав для відстрочки покладено на ТЦК та СП, а не на військовозобов’язаного.
Переглянувши матеріали справи, Верховний суд дійшов до висновку, з метою ведення районними ТЦК та СП обліку військовозобов'язаних, резервістів, які мають право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на останніх покладено обов'язок зі своєчасного повідомлення органу, в якому вони перебувають на військовому обліку, про зміну їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання (перебування), освіти, місця роботи та посади.
Отже, право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, особливого періоду, кореспондує з обов'язком військовозобов'язаного дотримуватися правил військового обліку, зокрема щодо своєчасного повідомлення органу про зміну рівня освіти.
Також суд наголосив, що навіть виконання обов'язку закладом освіти повідомити відповідний ТЦК та СП про зміни у даних військовозобов'язаного, якого прийнято на навчання до цього закладу освіти, не спростовує наявність у військовозобов’язаних обов'язку надати відповідні документи щодо зміни їх рівня освіти до органу, в якому вони перебувають на військовому обліку, у встановлений строк.
Крім цього, суд зазначив, що право на відстрочку від призову на військову службу повинно бути реалізоване військовозобов'язаним, якщо він оформив його у відповідний спосіб уповноваженим органом (зокрема, районним ТЦК та СП).
При цьому реалізація такого права може бути здійснена лише до моменту набуття ним статусу військовослужбовця.
Детальніше: постанова Касаційного адміністративного суду Верховного Суду від 18 січня 2024 року у справі № 280/6033/22.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
Нові правила взяття на військовий облік: прикарпатцям розповіли про зміни
Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну