
У давні часи Галич був столицею Галицько-Волинської держави. Втім, під впливом різних факторів місто втратило адміністративне та політичне значення.
Про це в інтерв'ю Фіртці розповів генеральний директор національного заповідника «Давній Галич» Володимир Олійник.
Коли занепала Київська Русь, Україна існувала у вигляді Галицько-Волинської держави з центром у Галичі. Втім, це не був той Галич, яким він є зараз.
"Теперішній Галич також входив до складу, але той легендарний дитинець, де відбувалися всі інтронізації князів, де був ключовий Успенський собор, то воно було все в Крилосі за п’ять кілометрів звідси, від Галича сучасного.
Давній Галич був розміром 12 на 12 кілометрів, мав багато церков, бо кожен боярин вважав за потрібне, що він має збудувати церкву.
Станом на 12 століття Галич був більшим за Лондон і Париж, якщо їх докупи взяти, і був на рівні з Краковом та Віднем. Тобто Краків, Відень і Галич були трьома найбільшими містами Східної Європи. Далі був Київ, звичайно, також як столиця.
Заповідник «Давній Галич» охороняє територію цього старого Галича, розміром 12 на 12 кілометрів, на території якого розташовані ті речі, які ми бачимо, як і ті, яких ми не бачимо.
Тут можна й розглянути питання, чому Галич далі не розвивається. В першу чергу через те, що тут була певна специфіка. В дослідженнях істориків вказано, що в Галичі ще й був особливий тип управління, такий собі боярсько-князівський.
Воно викликане тим, що бояри (зараз ми називаємо їх олігархами), займалися своїм промислом, кожен мав якусь справу. Переважно це була сіль, також ювелірні вироби, зброя, харчові продукти, перепродаж чогось, торгівля. Далі було виготовлення виробів з дерева, з глини, тощо. Кожен починав з чогось маленького, а потім все переростало в більші промисли, в торгівлю, зокрема речами, які в ті часи привозили з інших країн.
Напевно, якби Галич не занепав, то він був би зараз такого масштабу, як Краків, чи Відень", — каже Володимир Олійник.
Зі слів директора заповідника, причин занепаду Галича було багато, але одна з найбільш значущих — чвари бояр.
"Бояри в певний момент почали заважати розвитку міста, влазили навіть в особисте життя князів. Тобто багато що собі дозволяли. Наприклад, коханку Ярослава Осмомисла, взагалі спалили. Тобто той десь поїхав, а вони взяли Настасю Чагрівну та спалили на вогні.
Через постійні чвари бояр король Данило будує інше місто — Холм та переносить туди столицю. Зараз Холм знаходиться на території сучасної Польщі.
Галич починає занепадати. Спершу він залишав за собою роль такої собі духовної столиці, а надалі меншав і меншав. Ну і звичайно, що кожна влада — австро-угорська, польська, а потім й російська, вивозили звідси все і максимально пригноблювали та стирали історію та спадщину", — каже керівник "Давнього Галича".
Більше читайте у матеріалі: «Був більшим за Лондон і Париж»: керівник «Давнього Галича» про розквіт та занепад міста, археологічні розкопки та туризм під час війни
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!