"Міг мати масштаби Кракова чи Відня": чому занепав Галич та яку велич мало місто в минулому

У давні часи Галич був столицею Галицько-Волинської держави. Втім, під впливом різних факторів місто втратило адміністративне та політичне значення. 

Про це в інтерв'ю Фіртці розповів генеральний директор національного заповідника «Давній Галич» Володимир Олійник.

Коли занепала Київська Русь, Україна існувала у вигляді Галицько-Волинської держави з центром у Галичі. Втім, це не був той Галич, яким він є зараз.

"Теперішній Галич також входив до складу, але той легендарний дитинець, де відбувалися всі інтронізації князів, де був ключовий Успенський собор, то воно було все в Крилосі за п’ять кілометрів звідси, від Галича сучасного.

Давній Галич був розміром 12 на 12 кілометрів, мав багато церков, бо кожен боярин вважав за потрібне, що він має збудувати церкву.

Станом на 12 століття Галич був більшим за Лондон і Париж, якщо їх докупи взяти, і був на рівні з Краковом та Віднем. Тобто Краків, Відень і Галич були трьома найбільшими містами Східної Європи. Далі був Київ, звичайно, також як столиця.

Заповідник «Давній Галич» охороняє територію цього старого Галича, розміром 12 на 12 кілометрів, на території якого розташовані ті речі, які ми бачимо, як і ті, яких ми не бачимо.

Тут можна й розглянути питання, чому Галич далі не розвивається. В першу чергу через те, що тут була певна специфіка. В дослідженнях істориків вказано, що в Галичі ще й був особливий тип управління, такий собі боярсько-князівський.

Воно викликане тим, що бояри (зараз ми називаємо їх олігархами), займалися своїм промислом, кожен мав якусь справу. Переважно це була сіль, також ювелірні вироби, зброя, харчові продукти, перепродаж чогось, торгівля. Далі було виготовлення виробів з дерева, з глини, тощо. Кожен починав з чогось маленького, а потім все переростало в більші промисли, в торгівлю, зокрема речами, які в ті часи привозили з інших країн.

Напевно, якби Галич не занепав, то він був би зараз такого масштабу, як Краків, чи Відень", — каже Володимир Олійник. 

Зі слів директора заповідника, причин занепаду Галича було багато, але одна з найбільш значущих — чвари бояр.

"Бояри в певний момент почали заважати розвитку міста, влазили навіть в особисте життя князів. Тобто багато що собі дозволяли. Наприклад, коханку Ярослава Осмомисла, взагалі спалили. Тобто той десь поїхав, а вони взяли Настасю Чагрівну та спалили на вогні.

Через постійні чвари бояр король Данило будує інше місто — Холм та переносить туди столицю. Зараз Холм знаходиться на території сучасної Польщі.

Галич починає занепадати. Спершу він залишав за собою роль такої собі духовної столиці, а надалі меншав і меншав. Ну і звичайно, що кожна влада — австро-угорська, польська, а потім й російська, вивозили звідси все і максимально пригноблювали та стирали історію та спадщину", — каже керівник "Давнього Галича".

Більше читайте у матеріалі: «Був більшим за Лондон і Париж»: керівник «Давнього Галича» про розквіт та занепад міста, археологічні розкопки та туризм під час війни


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Вперше за 300 років: в Галицькому замку показали підземелля в'їзної вежі (ФОТО/ВІДЕО)

На Івано-Франківщині погасили серію марок, присвячених 1125-річчю від першої писемної згадки про Галич

У Галичі відбулися урочистості з нагоди 1125 річниці міста


12.05.2025 Діана Струк 3156
Коментарі ()

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

300
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13607 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1544
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

850
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6100
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1704

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

623

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1449

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1262

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1156
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

508
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

639
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1561
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

588
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

865
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5909
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13524
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

223
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

526
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

470
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

777 2