У Галичі, що на Івано-Франківщині, 9 вересня 2023 погасили серію марок, присвячених 1125-річчю від першої писемної згадки про місто.
На них зображений герб Галича та пам'ятки національного значення, які є на території громади. Також під час відзначення річниці Галича запропонували внести дві історичні пам’ятки, що є на території громади, до переліку світової спадщини ЮНЕСКО.
Про це повідомляє кореспондентка Суспільного з місця події, передає Фіртка.
Зі слів директора з розвитку мережі "Укрпошти" в Івано-Франківському районі Тараса Біжика, придбати марки люди зможуть у Галицькій громаді.
"Замовили 150 аркушів з такими марками й 150 конвертів. Це є повністю платіжна марка, тобто її можна використовувати, як платіжний засіб", — каже Тарас Біжик.
Також обговорили можливість внесення двох історичних пам’яток, які є на території Галицької громади, до переліку світової спадщини ЮНЕСКО. Це — храм святого Пантелеймона та Крилоське городище. Відповідне звернення до світової організації направили представники Асоціації міст України під час засідання круглого столу.
Секретар відділу ЮНЕСКО Міністерства закордонних справ України Ніна Крамарева, яка вмикалася на круглий стіл через відеозв’язок, розповіла, які є механізми вступу до всесвітньої організації.
"Міська влада разом з відповідними фахівцями готує цю заявку разом із Міністерством культури. Ми надаємо свою консультацію, підтримку й потім усе це відправляємо на розгляд ЮНЕСКО у Париж", — пояснює Ніна Крамарева.
Заступник з наукової роботи директора національного заповідника "Давній Галич" Семен Побуцький каже: пам'ятки, які пропонують внести до переліку світової спадщини ЮНЕСКО, репрезентують Галич як політичну та культурну українську столицю XII-XIII століття.
"Крилоське городище, де був княжий дитинець князя Ярослава Осмомисла і його синів, і в цей комплекс пам'яток входить, звичайно, перлина галицької архітектурної школи — фундамент Успенського собору. Це є літописна Галичина.
Могила-курган є оборонними валами княжого дитинця. Друга пам'ятка — це храм святого Пантелеймона, вона теж репрезентує галицьку архітектурну білокам'яну школу, — розповідає Семен Побуцький.
Також у Галичі відкрили стенд із відображенням символіки 62 громад Прикарпаття. Розробляли його Івано-Франківське регіональне відділення Асоціації міст України спільно з Галицькою міською радою, каже його очільник Юрій Стефанчук.
"У цьому пам’ятному знаку зібрані всі герби наших територіальних громад і QR-коди на переходи до їхніх історичних пам'яток для того, щоб турист, який є тут, мав можливість побачити всю барву культурно-історичних пам'яток, важливих місць, подій, які об'єднують нашу область", — говорить Юрій Стефанчук.
Голова Галицької громади Олег Кантор каже: від початку повномасштабної війни кількість туристів у Галичі збільшилася уп’ятеро. За його словами, більшість з них — це вимушені переселенці з інших областей України.
"Треба відроджувати славний Галич, історію всім розповідати, що з цієї землі розпочиналася українська державність, яку віками знищували й не хотіли, щоб ми про це знали", — говорить Олег Кантор.
З його слів, жителі громади нині прагнуть, аби знову відновили Галицький район.
"Галичанам болить те, що ми втратили Галицький район, і ми зараз, в час відзначення 1125-ліття міста Галич, хочемо достукатися до чиновників, які б допомогли нам повернути його. Бо якщо не буде району, місто та громада будуть "притухати" й менше про них знатимуть", — розповідає Кантор.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
До Дня Незалежності в Івано-Франківську погасили марку "Вільні. Незламні. Непереможні"