На Івано-Франківщині погасили серію марок, присвячених 1125-річчю від першої писемної згадки про Галич

У Галичі, що на Івано-Франківщині, 9 вересня 2023 погасили серію марок, присвячених 1125-річчю від першої писемної згадки про місто.

На них зображений герб Галича та пам'ятки національного значення, які є на території громади. Також під час відзначення річниці Галича запропонували внести дві історичні пам’ятки, що є на території громади, до переліку світової спадщини ЮНЕСКО.

Про це повідомляє кореспондентка Суспільного з місця події, передає Фіртка.

Зі слів директора з розвитку мережі "Укрпошти" в Івано-Франківському районі Тараса Біжика, придбати марки люди зможуть у Галицькій громаді.

"Замовили 150 аркушів з такими марками й 150 конвертів. Це є повністю платіжна марка, тобто її можна використовувати, як платіжний засіб", — каже Тарас Біжик.

Також обговорили можливість внесення двох історичних пам’яток, які є на території Галицької громади, до переліку світової спадщини ЮНЕСКО. Це — храм святого Пантелеймона та Крилоське городище. Відповідне звернення до світової організації направили представники Асоціації міст України під час засідання круглого столу.

Секретар відділу ЮНЕСКО Міністерства закордонних справ України Ніна Крамарева, яка вмикалася на круглий стіл через відеозв’язок, розповіла, які є механізми вступу до всесвітньої організації.

"Міська влада разом з відповідними фахівцями готує цю заявку разом із Міністерством культури. Ми надаємо свою консультацію, підтримку й потім усе це відправляємо на розгляд ЮНЕСКО у Париж", — пояснює Ніна Крамарева.

Заступник з наукової роботи директора національного заповідника "Давній Галич" Семен Побуцький каже: пам'ятки, які пропонують внести до переліку світової спадщини ЮНЕСКО, репрезентують Галич як політичну та культурну українську столицю XII-XIII століття.

"Крилоське городище, де був княжий дитинець князя Ярослава Осмомисла і його синів, і в цей комплекс пам'яток входить, звичайно, перлина галицької архітектурної школи — фундамент Успенського собору. Це є літописна Галичина.

Могила-курган є оборонними валами княжого дитинця. Друга пам'ятка — це храм святого Пантелеймона, вона теж репрезентує галицьку архітектурну білокам'яну школу, — розповідає Семен Побуцький.

Також у Галичі відкрили стенд із відображенням символіки 62 громад Прикарпаття. Розробляли його Івано-Франківське регіональне відділення Асоціації міст України спільно з Галицькою міською радою, каже його очільник Юрій Стефанчук.

"У цьому пам’ятному знаку зібрані всі герби наших територіальних громад і QR-коди на переходи до їхніх історичних пам'яток для того, щоб турист, який є тут, мав можливість побачити всю барву культурно-історичних пам'яток, важливих місць, подій, які об'єднують нашу область", — говорить Юрій Стефанчук.

Голова Галицької громади Олег Кантор каже: від початку повномасштабної війни кількість туристів у Галичі збільшилася уп’ятеро. За його словами, більшість з них — це вимушені переселенці з інших областей України.

"Треба відроджувати славний Галич, історію всім розповідати, що з цієї землі розпочиналася українська державність, яку віками знищували й не хотіли, щоб ми про це знали", — говорить Олег Кантор.

З його слів, жителі громади нині прагнуть, аби знову відновили Галицький район.

"Галичанам болить те, що ми втратили Галицький район, і ми зараз, в час відзначення 1125-ліття міста Галич, хочемо достукатися до чиновників, які б допомогли нам повернути його. Бо якщо не буде району, місто та громада будуть "притухати" й менше про них знатимуть", — розповідає Кантор.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

До Дня Незалежності в Івано-Франківську погасили марку "Вільні. Незламні. Непереможні"

Стало відомо, скільки Укрпошта заробила на популярній марці


10.09.2023 Іван Муканик 836
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

357
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1726
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3214
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1159
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1188
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1241 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

268

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1132

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

963

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

418
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

342
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2503
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1252
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1333
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

565
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15194
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7495
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

354
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

717 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

480
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

399
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

489