Вперше за 300 років: в Галицькому замку показали підземелля в'їзної вежі (ФОТО/ВІДЕО)

Працівникам національного заповідника "Давній Галич" вдалося розкопати вхід до цокольного приміщення в'їзної вежі Галицького замку. За попередніми дослідженнями науковців, вхід до неї був повністю закритим близько трьохсот років.

Фіртка стала першим медіа, яке відвідало цокольне приміщення в'їзної вежі Галицького замку.

Зі слів генерального директора національного заповідника "Давній Галич" Володимира Олійника, в'їзна вежа Галицького замку є найбільшою — її розмір складає 23 м на 17 м. Однак на атласах її зображували одноповерховою та вдвічі меншою за площею.

"Ми натрапили на один з мурів, пішли метр за метром. В одному з кутів вже хотіли зупинитись, але приїхали інші археологи й сказали, що тут є бійниця і ще кілька метрів. Товщина стін сягає трьох метрів", — каже Володимир Олійник.

З його слів, в'їзд до Галицького замку відбувався під кутом, а дорога звертала до верхнього замку. За описами, маршрут заїзду відбувався поза вежею через навісний міст і до воріт.

"При будівництві Галицького замку використовували кам'яні блоки-квадри Княжої доби XI-XIII століття. Вони є практично по всій території цієї оборонної твердині.  Деякі з них пізніше підтесали під потреби замку і приміщень, але форма їх збереглася.

Ба більше, тут навіть є алебастрові блоки. В Галицькій Русі тільки в одному храмі їх використовували — це був Катедральний Успенський Собор середини ХІІ століття.

У часи пізнього середньовіччя їх використовували повторно", — розповів науковий співробітник відділу археології національного заповідника "Давній Галич" Ігор Креховецький.

Долівка першого поверху в'їзної вежі вимощена річковою галькою та цеглою-пальчаткою. 

Як розповіли, підземелля вежі знайшли випадково — через вентиляційний канал, глибина якого складала близько шести метрів. Опустивши камеру туди науковці побачили, що внизу знаходиться величезне приміщення.

"Що знаходиться внизу, ми ще не знаємо, але тут були якісь  дерев'яні, крокви які прогнили — є ніші, де вони пролягали. Вона була збудована, очевидно, ще в XVI столітті, але в XVII йшла ґрунтовна реконструкція Галицького замку під керівництвом Франсуа Корасіні. Він був повністю перебудований на кам'яний замок.

Десь після турецько-татарського погрому 1658 року тут був певний період затишшя, тому що намагалися відремонтувати замок, але це йшло дуже помалу. Врешті решт, вікна бійниці були замуровані", — каже Ігор Креховецький.

Так, згідно з історичними джерелами, наприкінці XVII та на початку XVIII століття це приміщення використовували для судових засідань.

"У 1658 році турецько-татарська армія під керівництвом Ібрагіма-паші, якого називали в народі Шайтан, напала на наші землі та обложили Галицький замок. Більшість схильні думати, що після дводенної оборони комендант замку Ляховський, побачивши, що сили ворога переважають, перелякався та вивісив білий прапор, здавши Галицький замок.

Всі запаси поруху для гармат турки використали для підриву стін та основних веж замку. Це була велика руїна, яку завдали замку, і довгий час його вже не могли використовувати як оборонну твердиню", — розповідає археолог.

За словами керівника "Давнього Галича", стіна, яку підірвали, впала на вхід і ніхто не міг сюди зайти. Минулого року за допомогою спецтехніки брилу забрали. Втім, ландшафт спричиняв певні труднощі.

"Також замок повинен був мати таємні входи та виходи, якими можна було б непомітно скористатися під час нападів чужинців. Окрім того, під час навали загарбників люди зносили найбільш дорогоцінні речі до замку. Не виключають, що їх могли ховати й в підземеллі в'їзної вежі".


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

На Івано-Франківщині погасили серію марок, присвячених 1125-річчю від першої писемної згадки про Галич

У Галичі відбулися урочистості з нагоди 1125 річниці міста

Фотогалерея


03.04.2025 7437
Коментарі ()

20.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшуючі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

852
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

1751 1
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7151
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15007 31
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1917
05.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

1164

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

854

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

941

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1724

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1532
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

100
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

512
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

756
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3015
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

746
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1817
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

844
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34993 1
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

336
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

490
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

815
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

728