Вперше за 300 років: в Галицькому замку показали підземелля в'їзної вежі (ФОТО/ВІДЕО)

Працівникам національного заповідника "Давній Галич" вдалося розкопати вхід до цокольного приміщення в'їзної вежі Галицького замку. За попередніми дослідженнями науковців, вхід до неї був повністю закритим близько трьохсот років.

Фіртка стала першим медіа, яке відвідало цокольне приміщення в'їзної вежі Галицького замку.

Зі слів генерального директора національного заповідника "Давній Галич" Володимира Олійника, в'їзна вежа Галицького замку є найбільшою — її розмір складає 23 м на 17 м. Однак на атласах її зображували одноповерховою та вдвічі меншою за площею.

"Ми натрапили на один з мурів, пішли метр за метром. В одному з кутів вже хотіли зупинитись, але приїхали інші археологи й сказали, що тут є бійниця і ще кілька метрів. Товщина стін сягає трьох метрів", — каже Володимир Олійник.

З його слів, в'їзд до Галицького замку відбувався під кутом, а дорога звертала до верхнього замку. За описами, маршрут заїзду відбувався поза вежею через навісний міст і до воріт.

"При будівництві Галицького замку використовували кам'яні блоки-квадри Княжої доби XI-XIII століття. Вони є практично по всій території цієї оборонної твердині.  Деякі з них пізніше підтесали під потреби замку і приміщень, але форма їх збереглася.

Ба більше, тут навіть є алебастрові блоки. В Галицькій Русі тільки в одному храмі їх використовували — це був Катедральний Успенський Собор середини ХІІ століття.

У часи пізнього середньовіччя їх використовували повторно", — розповів науковий співробітник відділу археології національного заповідника "Давній Галич" Ігор Креховецький.

Долівка першого поверху в'їзної вежі вимощена річковою галькою та цеглою-пальчаткою. 

Як розповіли, підземелля вежі знайшли випадково — через вентиляційний канал, глибина якого складала близько шести метрів. Опустивши камеру туди науковці побачили, що внизу знаходиться величезне приміщення.

"Що знаходиться внизу, ми ще не знаємо, але тут були якісь  дерев'яні, крокви які прогнили — є ніші, де вони пролягали. Вона була збудована, очевидно, ще в XVI столітті, але в XVII йшла ґрунтовна реконструкція Галицького замку під керівництвом Франсуа Корасіні. Він був повністю перебудований на кам'яний замок.

Десь після турецько-татарського погрому 1658 року тут був певний період затишшя, тому що намагалися відремонтувати замок, але це йшло дуже помалу. Врешті решт, вікна бійниці були замуровані", — каже Ігор Креховецький.

Так, згідно з історичними джерелами, наприкінці XVII та на початку XVIII століття це приміщення використовували для судових засідань.

"У 1658 році турецько-татарська армія під керівництвом Ібрагіма-паші, якого називали в народі Шайтан, напала на наші землі та обложили Галицький замок. Більшість схильні думати, що після дводенної оборони комендант замку Ляховський, побачивши, що сили ворога переважають, перелякався та вивісив білий прапор, здавши Галицький замок.

Всі запаси поруху для гармат турки використали для підриву стін та основних веж замку. Це була велика руїна, яку завдали замку, і довгий час його вже не могли використовувати як оборонну твердиню", — розповідає археолог.

За словами керівника "Давнього Галича", стіна, яку підірвали, впала на вхід і ніхто не міг сюди зайти. Минулого року за допомогою спецтехніки брилу забрали. Втім, ландшафт спричиняв певні труднощі.

"Також замок повинен був мати таємні входи та виходи, якими можна було б непомітно скористатися під час нападів чужинців. Окрім того, під час навали загарбників люди зносили найбільш дорогоцінні речі до замку. Не виключають, що їх могли ховати й в підземеллі в'їзної вежі".


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

На Івано-Франківщині погасили серію марок, присвячених 1125-річчю від першої писемної згадки про Галич

У Галичі відбулися урочистості з нагоди 1125 річниці міста

Фотогалерея


03.04.2025 8435
Коментарі ()

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1589
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3038
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1069
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1110
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1138 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3363 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

146

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1040

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

858

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

394
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

246
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2433
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1198
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1236
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

506
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15131
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7439
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

262
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

323
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

338
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

426
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

718