Протягом останніх років істотно зросло число громадян України, які негативно ставляться до можливості відновлення СРСР у будь-якій формі.
Про це свідчать результати опитування, яке провела соціологічна служба Центру Разумкова, передає Фіртка.
Так, порівняно з 2016 роком частка тих, хто відповів, що не прагне відновлення Радянського Союзу, зросла з 65% до 87%.
Частка тих, хто однозначно хотів би цього, зменшилася з 13% до 3,5%, менше стало також тих, хто відповів «так, але я розумію, що за сучасних умов це нереально» (їх частка зменшилася з 22% до 9%).
Відповідаючи на запитання, чи хотіли б вони, щоб зараз відновилися порядки часів СРСР, негативну відповідь у 2017 році давали 63%, позитивну — 21%, у травні 2023 року — відповідно 83,5% і 5%. Бажання відновлення порядків часів СРСР висловили лише 12% жителів Східного регіону, 5% — Центрального регіону, 4% — Південного регіону і 0,7% жителів Західного регіону.
Ностальгію за такими порядками відчувають лише 10% представників старшого покоління (60 і більше років), а серед тих, кому менш як 40 років — лише 2%.
Якщо у 2013 році, оцінюючи, наскільки справедливим було радянське суспільство і наскільки справедливим є сучасне українське суспільство за шкалою від 0 до 10, де «0» означає «вкрай несправедливе», а «10» — «повністю справедливе», респонденти вище оцінювали рівень справедливості у радянському суспільстві, ніж у сучасному українському (відповідно 6,2 і 4,0 бала, то у 2021 році ці оцінки стали приблизно рівними (відповідно 5,1 і 5,6 бала), а у 2023 році значно вище оцінюється справедливість сучасного українського суспільства (6,7 бала, тоді як радянського — 3,1 бала).
Обираючи між двома моделями суспільного розвитку — європейською та російською, 73% віддають перевагу європейській моделі, лише 0,4% — російській (у 2017 році ці показники становили відповідно 58% і 4%). Також з 7% до 1% зменшилася частка респондентів, які вважають європейську та російську моделі однаково привабливими.
Частка прихильників європейської моделі становить 84% у Західному регіоні, 73% — Центральному регіоні, 71% — у Південному, 58% — у Східному. Частка прихильників російської моделі є вкрай низькою у всіх регіонах (від 0% до 1%), зате на Сході більшою, ніж в інших регіонах, є частка тих, кому не подобається жодна модель (23,5%, в інших регіонах — від 8% до 18%).
Довідково: опитування провели з 23 по 31 травня 2023 року.
Опитування методом face-to-face проводилося у Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Житомирській, Закарпатській, Запорізькій, Івано-Франківській, Київській, Кіровоградській, Львівській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Харківській, Херсонській, Хмельницькій, Черкаській, Чернігівській, Чернівецькій областях та місті Києві (у Запорізькій, Миколаївській, Харківській, Херсонській областях — лише на тих територіях, що контролюються урядом України та на яких не ведуться бойові дії).
Опитали 2 020 респондентів віком від 18 років.
Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%. Разом з тим, додаткові систематичні відхилення вибірки можуть бути зумовлені наслідками російської агресії, зокрема, вимушеною евакуацією мільйонів громадян.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!