Індексація пенсій, правила перебування у Польщі та виплати військовим. Що зміниться в Україні з 1 березня 2023?

Війна внесла свої корективи у життя людей. З 1 березня 2023 року українців чекають деякі зміни.

Фіртка розповідає, що саме зміниться в Україні у березні.


Індексація пенсій: кому та коли саме


Фінансування армії, безпеки та оборони ― пріоритет номер один в бюджеті. Про це раніше заявив заступник міністра соціальної політики Віталій Музиченко під час всеукраїнського телемарафону.

«Але пріоритет номер два ― це все-таки соціальні виплати. Щорічна індексація пенсій відбудеться.

З першого березня ми плануємо провести відповідну індексацію з урахуванням зростання інфляційних процесів, і в проєкті бюджету на наступний рік видатки на це закладено», ― уточнив Музиченко.

Відтак, з 1 березня в Україні відбудеться індексація пенсій для мільйонів українців. Розмір індексації становитиме майже 20%.

Загалом перерахунок пенсії поділяється на дві категорії — індивідуальні та масовіПерша пов’язана з конкретною людиною і проводиться за відповідним зверненням.

«Скажімо, людина продовжувала працювати та набула певний стаж, або стала почесним донором, отримала відповідне посвідчення й отримає надбавку; людина відзначена державною нагородою і має право на пенсію за особливі заслуги.
Такі перерахунки проводилися і в попередні роки та плануються у 2023 році», — пояснила в ефірі телемарафону заступниця голови правління Пенсійного фонду України Ірина Ковпашко.
Першочергово індексуватимуть страхові пенсії — за віком, за інвалідністю, через втрату годувальника, за вислугу років. Мінімальні страхові виплати також перерахують чорнобильцям з інвалідністю та ліквідаторам аварії на ЧАЕС. Розміри таких виплат прив’язані до середньої зарплати за попередній рік. Показник середньої заробітної плати, з якої сплачені страхові внески станом на кінець 2022 року, складає 13 387 гривень 48 копійок.

Згідно з постановою Кабміну №168, з 1 березня 2023 року:

  • пенсіонерам, які не працюють, у віці від 65 років з достатнім страховим стажем (не менше ніж 35 років для чоловіків і 30 років для жінок), пенсія яких не досягає 3 120 гривень, встановили щомісячну доплату в сумі, якої не вистачає до цього розміру;
  • доплату отримають і пенсіонери, яким виповнилося 80 років і більше, зі страховим стажем не менше ніж 25 років у чоловіків і 20 років у жінок, пенсія яких не досягає 3 120 гривень;
  • громадяни у віці 70-80 років, страховий стаж яких становить 35/30 років для чоловіків/жінок, отримають щомісячну доплату, якщо їх пенсія не досягає 3 000 гривень;
  • доплата надається і громадянам, яким не виповнилося 70 років (зі страховим стажем не менше ніж 35/30 років для чоловіків/жінок), пенсія яких не досягає 2 760 гривень.

Мінімальну пенсійну виплату у розмірі від 2 100 гривень (для пенсіонерів, які не працюють, та мають малий страховий стаж) планують підвищити до 2 520 гривень.

Якщо розмір збільшення не досягає 100 гривень, встановлюють щомісячну доплату до пенсії в сумі, якої не вистачає.

Крім того, з 1 березня щомісячна компенсаційна виплата громадянам, у яких розмір пенсій не досягає розміру середньої зарплати, становитиме:

  • віком від 80 років – у розмірі до 570 гривень;
  • віком від 75 до 80 років – у розмірі до 456 гривень;
  • віком від 70 до 75 років – у розмірі до 300 гривень.
Отже, Верховна Рада визначила дату щорічної індексації пенсій 1 березня з 2022 року. Як зазначив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, у 2023 році українці не залишаться без пенсій, зарплат та інших бюджетних виплат. Кабінет Міністрів у 2023 році планує покрити всі соціальні бюджетні видатки, пов'язані із  виплатою пенсій, зарплат бюджетникам, допомоги внутрішньо переміщеним особам та людям з інвалідністю. Все це буде профінансовано завдяки надійним партнерам України — США, Канади та країни Євросоюзу.

Виплати військовим за новими правилами


Змінюється порядок виплат додаткової грошової винагороди військовослужбовцям. Йдеться про застосування нового підходу до виплати 30 тисяч та 100 тисяч гривень.
Відтепер виплати безпосередньо залежатимуть від районів перебування військовослужбовців, складності та специфіки бойових або спеціальних завдань, які вони виконують.

Так, згідно з новими правилами:

  • Винагороду в розмірі 100 тисяч гривень на місяць продовжать отримувати військові, залучені у виконанні завдань на “нулі” (безпосередньо на лінії зіткнення). Виплату нараховуватимуть пропорційно часу виконання завдань. Це стосується військовослужбовців Збройних сил України, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, ГУР Міноборони України, Нацгвардії, Державної прикордонної служби тощо.
  • Крім того, 100 тисяч гривень отримуватимуть за конкретний період виконання бойових завдань. Зокрема, платитимуть військовослужбовцям ракетних військ і артилерії, льотчикам (за той час, протягом якого вони виконували польоти в районах бойових дій), морякам, військовим медикам, зенітно-ракетним військам і протиповітряним військам, які виконують завдання в районі бойових дій.
  • 50 тисяч гривень отримуватимуть ті військові, які виконують бойове завдання у складі військового органу управління. Які військовослужбовці матимуть право отримувати таку доплату, буде затверджувати головнокомандувач ЗСУ та Генеральний штаб ЗСУ.
  • Додаткову винагороду в розмірі 30 тисяч гривень отримуватимуть військові, які виконують бойові завдання не на “нулі”, але в районах бойових дій.

Разом з тим, для військових, які проходять службу у військових частинах та підрозділах поза межами районів ведення бойових дій (в навчальних центрах, тилових базах тощо), строковиків, курсантів, офіцерів управлінь та штабів, скасували 30 тисяч гривень винагороди.


Нові правила перебування українців у Польщі


З 1 березня запровадять оплату за проживання для українських біженців, які знаходяться в місцях колективного проживання понад 120 днів. Зокрема, українці будуть покривати 50% видатків, але не більше ніж 40 злотих на людину за добу.

Водночас з травня 2023 року, українці, термін перебування яких перевищить 180 днів, повинні сплачуватимуть 75% видатків, але не більше ніж 60 злотих за добу.

Є й винятки. Від сплати за колективне житло звільняються:

  • особи з інвалідністю;
  • пенсіонери;
  • вагітні жінки;
  • особи, які виховують дітей віком до одного року або трьох і більше дітей.

Ще одне нововведення для українських біженців в Польщі – автоматичне позбавлення PESEL UKR і соціальної допомоги, якщо українець виїжджає за межі Польщі більше, ніж на 30 днів. Утім, статус PESEL UKR і виплату соцдопомоги можна буде відновити, якщо людина знову буде змушена шукати притулок через війну в Польщі. 


Допомога внутрішньо переміщеним особам


Більшість соціальних виплат вразливим категоріям населення виплачуватимуть без додаткового звернення громадян.

Автоматично грошову допомогу продовжили для:

  • ВПО;
  • дітей у складних життєвих обставинах;
  • дітей під опікою чи піклуванням;
  • тяжкохворих дітей;
  • громадян, які не мають права на пенсію та/або осіб з інвалідністю;
  • громадян, які мають інвалідність з дитинства або доглядають таких осіб.

Проте, у Мінсоцполітики зазначили, що необхідно відвідати органи соцзахисту та підтвердити право на виплати таким категоріям:

  • малозабезпеченим родинам;
  • самотнім матерям, які одержують виплати на дітей;
  • особам, які досягли пенсійного віку, але не отримали права на пенсію на підставі оцінки фінансово-майнового стану сім'ї.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

Прикарпатці у темряві запитують, чому дехто зі струмом цілодобово. За яким принципом вимикають світло?

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

Якщо є можливість: чи доречно відзначати свята, коли в країні війна

Війна: що варто знати про мобілізацію чоловіків та жінок


Коментарі ()

15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

1218
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

413
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14301 20
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1651
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

933
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6286

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

696

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1522

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1326

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1208
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

569
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

714
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1629
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

647
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

937
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5981
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13934
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

316
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

610
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

539
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

853 2