Індексація пенсій, правила перебування у Польщі та виплати військовим. Що зміниться в Україні з 1 березня 2023?

Війна внесла свої корективи у життя людей. З 1 березня 2023 року українців чекають деякі зміни.

Фіртка розповідає, що саме зміниться в Україні у березні.


Індексація пенсій: кому та коли саме


Фінансування армії, безпеки та оборони ― пріоритет номер один в бюджеті. Про це раніше заявив заступник міністра соціальної політики Віталій Музиченко під час всеукраїнського телемарафону.

«Але пріоритет номер два ― це все-таки соціальні виплати. Щорічна індексація пенсій відбудеться.

З першого березня ми плануємо провести відповідну індексацію з урахуванням зростання інфляційних процесів, і в проєкті бюджету на наступний рік видатки на це закладено», ― уточнив Музиченко.

Відтак, з 1 березня в Україні відбудеться індексація пенсій для мільйонів українців. Розмір індексації становитиме майже 20%.

Загалом перерахунок пенсії поділяється на дві категорії — індивідуальні та масовіПерша пов’язана з конкретною людиною і проводиться за відповідним зверненням.

«Скажімо, людина продовжувала працювати та набула певний стаж, або стала почесним донором, отримала відповідне посвідчення й отримає надбавку; людина відзначена державною нагородою і має право на пенсію за особливі заслуги.
Такі перерахунки проводилися і в попередні роки та плануються у 2023 році», — пояснила в ефірі телемарафону заступниця голови правління Пенсійного фонду України Ірина Ковпашко.
Першочергово індексуватимуть страхові пенсії — за віком, за інвалідністю, через втрату годувальника, за вислугу років. Мінімальні страхові виплати також перерахують чорнобильцям з інвалідністю та ліквідаторам аварії на ЧАЕС. Розміри таких виплат прив’язані до середньої зарплати за попередній рік. Показник середньої заробітної плати, з якої сплачені страхові внески станом на кінець 2022 року, складає 13 387 гривень 48 копійок.

Згідно з постановою Кабміну №168, з 1 березня 2023 року:

  • пенсіонерам, які не працюють, у віці від 65 років з достатнім страховим стажем (не менше ніж 35 років для чоловіків і 30 років для жінок), пенсія яких не досягає 3 120 гривень, встановили щомісячну доплату в сумі, якої не вистачає до цього розміру;
  • доплату отримають і пенсіонери, яким виповнилося 80 років і більше, зі страховим стажем не менше ніж 25 років у чоловіків і 20 років у жінок, пенсія яких не досягає 3 120 гривень;
  • громадяни у віці 70-80 років, страховий стаж яких становить 35/30 років для чоловіків/жінок, отримають щомісячну доплату, якщо їх пенсія не досягає 3 000 гривень;
  • доплата надається і громадянам, яким не виповнилося 70 років (зі страховим стажем не менше ніж 35/30 років для чоловіків/жінок), пенсія яких не досягає 2 760 гривень.

Мінімальну пенсійну виплату у розмірі від 2 100 гривень (для пенсіонерів, які не працюють, та мають малий страховий стаж) планують підвищити до 2 520 гривень.

Якщо розмір збільшення не досягає 100 гривень, встановлюють щомісячну доплату до пенсії в сумі, якої не вистачає.

Крім того, з 1 березня щомісячна компенсаційна виплата громадянам, у яких розмір пенсій не досягає розміру середньої зарплати, становитиме:

  • віком від 80 років – у розмірі до 570 гривень;
  • віком від 75 до 80 років – у розмірі до 456 гривень;
  • віком від 70 до 75 років – у розмірі до 300 гривень.
Отже, Верховна Рада визначила дату щорічної індексації пенсій 1 березня з 2022 року. Як зазначив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, у 2023 році українці не залишаться без пенсій, зарплат та інших бюджетних виплат. Кабінет Міністрів у 2023 році планує покрити всі соціальні бюджетні видатки, пов'язані із  виплатою пенсій, зарплат бюджетникам, допомоги внутрішньо переміщеним особам та людям з інвалідністю. Все це буде профінансовано завдяки надійним партнерам України — США, Канади та країни Євросоюзу.

Виплати військовим за новими правилами


Змінюється порядок виплат додаткової грошової винагороди військовослужбовцям. Йдеться про застосування нового підходу до виплати 30 тисяч та 100 тисяч гривень.
Відтепер виплати безпосередньо залежатимуть від районів перебування військовослужбовців, складності та специфіки бойових або спеціальних завдань, які вони виконують.

Так, згідно з новими правилами:

  • Винагороду в розмірі 100 тисяч гривень на місяць продовжать отримувати військові, залучені у виконанні завдань на “нулі” (безпосередньо на лінії зіткнення). Виплату нараховуватимуть пропорційно часу виконання завдань. Це стосується військовослужбовців Збройних сил України, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, ГУР Міноборони України, Нацгвардії, Державної прикордонної служби тощо.
  • Крім того, 100 тисяч гривень отримуватимуть за конкретний період виконання бойових завдань. Зокрема, платитимуть військовослужбовцям ракетних військ і артилерії, льотчикам (за той час, протягом якого вони виконували польоти в районах бойових дій), морякам, військовим медикам, зенітно-ракетним військам і протиповітряним військам, які виконують завдання в районі бойових дій.
  • 50 тисяч гривень отримуватимуть ті військові, які виконують бойове завдання у складі військового органу управління. Які військовослужбовці матимуть право отримувати таку доплату, буде затверджувати головнокомандувач ЗСУ та Генеральний штаб ЗСУ.
  • Додаткову винагороду в розмірі 30 тисяч гривень отримуватимуть військові, які виконують бойові завдання не на “нулі”, але в районах бойових дій.

Разом з тим, для військових, які проходять службу у військових частинах та підрозділах поза межами районів ведення бойових дій (в навчальних центрах, тилових базах тощо), строковиків, курсантів, офіцерів управлінь та штабів, скасували 30 тисяч гривень винагороди.


Нові правила перебування українців у Польщі


З 1 березня запровадять оплату за проживання для українських біженців, які знаходяться в місцях колективного проживання понад 120 днів. Зокрема, українці будуть покривати 50% видатків, але не більше ніж 40 злотих на людину за добу.

Водночас з травня 2023 року, українці, термін перебування яких перевищить 180 днів, повинні сплачуватимуть 75% видатків, але не більше ніж 60 злотих за добу.

Є й винятки. Від сплати за колективне житло звільняються:

  • особи з інвалідністю;
  • пенсіонери;
  • вагітні жінки;
  • особи, які виховують дітей віком до одного року або трьох і більше дітей.

Ще одне нововведення для українських біженців в Польщі – автоматичне позбавлення PESEL UKR і соціальної допомоги, якщо українець виїжджає за межі Польщі більше, ніж на 30 днів. Утім, статус PESEL UKR і виплату соцдопомоги можна буде відновити, якщо людина знову буде змушена шукати притулок через війну в Польщі. 


Допомога внутрішньо переміщеним особам


Більшість соціальних виплат вразливим категоріям населення виплачуватимуть без додаткового звернення громадян.

Автоматично грошову допомогу продовжили для:

  • ВПО;
  • дітей у складних життєвих обставинах;
  • дітей під опікою чи піклуванням;
  • тяжкохворих дітей;
  • громадян, які не мають права на пенсію та/або осіб з інвалідністю;
  • громадян, які мають інвалідність з дитинства або доглядають таких осіб.

Проте, у Мінсоцполітики зазначили, що необхідно відвідати органи соцзахисту та підтвердити право на виплати таким категоріям:

  • малозабезпеченим родинам;
  • самотнім матерям, які одержують виплати на дітей;
  • особам, які досягли пенсійного віку, але не отримали права на пенсію на підставі оцінки фінансово-майнового стану сім'ї.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

Прикарпатці у темряві запитують, чому дехто зі струмом цілодобово. За яким принципом вимикають світло?

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

Якщо є можливість: чи доречно відзначати свята, коли в країні війна

Війна: що варто знати про мобілізацію чоловіків та жінок


Коментарі ()

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2437
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1551 1
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3633
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5401
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1664
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2049

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

127

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

169

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

397

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

867
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

457
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

757
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2453 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

472
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

852
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4905
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

722
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

631
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

567
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

387
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

709
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

871 2