Індексація пенсій, правила перебування у Польщі та виплати військовим. Що зміниться в Україні з 1 березня 2023?

Війна внесла свої корективи у життя людей. З 1 березня 2023 року українців чекають деякі зміни.

Фіртка розповідає, що саме зміниться в Україні у березні.


Індексація пенсій: кому та коли саме


Фінансування армії, безпеки та оборони ― пріоритет номер один в бюджеті. Про це раніше заявив заступник міністра соціальної політики Віталій Музиченко під час всеукраїнського телемарафону.

«Але пріоритет номер два ― це все-таки соціальні виплати. Щорічна індексація пенсій відбудеться.

З першого березня ми плануємо провести відповідну індексацію з урахуванням зростання інфляційних процесів, і в проєкті бюджету на наступний рік видатки на це закладено», ― уточнив Музиченко.

Відтак, з 1 березня в Україні відбудеться індексація пенсій для мільйонів українців. Розмір індексації становитиме майже 20%.

Загалом перерахунок пенсії поділяється на дві категорії — індивідуальні та масовіПерша пов’язана з конкретною людиною і проводиться за відповідним зверненням.

«Скажімо, людина продовжувала працювати та набула певний стаж, або стала почесним донором, отримала відповідне посвідчення й отримає надбавку; людина відзначена державною нагородою і має право на пенсію за особливі заслуги.
Такі перерахунки проводилися і в попередні роки та плануються у 2023 році», — пояснила в ефірі телемарафону заступниця голови правління Пенсійного фонду України Ірина Ковпашко.
Першочергово індексуватимуть страхові пенсії — за віком, за інвалідністю, через втрату годувальника, за вислугу років. Мінімальні страхові виплати також перерахують чорнобильцям з інвалідністю та ліквідаторам аварії на ЧАЕС. Розміри таких виплат прив’язані до середньої зарплати за попередній рік. Показник середньої заробітної плати, з якої сплачені страхові внески станом на кінець 2022 року, складає 13 387 гривень 48 копійок.

Згідно з постановою Кабміну №168, з 1 березня 2023 року:

  • пенсіонерам, які не працюють, у віці від 65 років з достатнім страховим стажем (не менше ніж 35 років для чоловіків і 30 років для жінок), пенсія яких не досягає 3 120 гривень, встановили щомісячну доплату в сумі, якої не вистачає до цього розміру;
  • доплату отримають і пенсіонери, яким виповнилося 80 років і більше, зі страховим стажем не менше ніж 25 років у чоловіків і 20 років у жінок, пенсія яких не досягає 3 120 гривень;
  • громадяни у віці 70-80 років, страховий стаж яких становить 35/30 років для чоловіків/жінок, отримають щомісячну доплату, якщо їх пенсія не досягає 3 000 гривень;
  • доплата надається і громадянам, яким не виповнилося 70 років (зі страховим стажем не менше ніж 35/30 років для чоловіків/жінок), пенсія яких не досягає 2 760 гривень.

Мінімальну пенсійну виплату у розмірі від 2 100 гривень (для пенсіонерів, які не працюють, та мають малий страховий стаж) планують підвищити до 2 520 гривень.

Якщо розмір збільшення не досягає 100 гривень, встановлюють щомісячну доплату до пенсії в сумі, якої не вистачає.

Крім того, з 1 березня щомісячна компенсаційна виплата громадянам, у яких розмір пенсій не досягає розміру середньої зарплати, становитиме:

  • віком від 80 років – у розмірі до 570 гривень;
  • віком від 75 до 80 років – у розмірі до 456 гривень;
  • віком від 70 до 75 років – у розмірі до 300 гривень.
Отже, Верховна Рада визначила дату щорічної індексації пенсій 1 березня з 2022 року. Як зазначив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, у 2023 році українці не залишаться без пенсій, зарплат та інших бюджетних виплат. Кабінет Міністрів у 2023 році планує покрити всі соціальні бюджетні видатки, пов'язані із  виплатою пенсій, зарплат бюджетникам, допомоги внутрішньо переміщеним особам та людям з інвалідністю. Все це буде профінансовано завдяки надійним партнерам України — США, Канади та країни Євросоюзу.

Виплати військовим за новими правилами


Змінюється порядок виплат додаткової грошової винагороди військовослужбовцям. Йдеться про застосування нового підходу до виплати 30 тисяч та 100 тисяч гривень.
Відтепер виплати безпосередньо залежатимуть від районів перебування військовослужбовців, складності та специфіки бойових або спеціальних завдань, які вони виконують.

Так, згідно з новими правилами:

  • Винагороду в розмірі 100 тисяч гривень на місяць продовжать отримувати військові, залучені у виконанні завдань на “нулі” (безпосередньо на лінії зіткнення). Виплату нараховуватимуть пропорційно часу виконання завдань. Це стосується військовослужбовців Збройних сил України, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, ГУР Міноборони України, Нацгвардії, Державної прикордонної служби тощо.
  • Крім того, 100 тисяч гривень отримуватимуть за конкретний період виконання бойових завдань. Зокрема, платитимуть військовослужбовцям ракетних військ і артилерії, льотчикам (за той час, протягом якого вони виконували польоти в районах бойових дій), морякам, військовим медикам, зенітно-ракетним військам і протиповітряним військам, які виконують завдання в районі бойових дій.
  • 50 тисяч гривень отримуватимуть ті військові, які виконують бойове завдання у складі військового органу управління. Які військовослужбовці матимуть право отримувати таку доплату, буде затверджувати головнокомандувач ЗСУ та Генеральний штаб ЗСУ.
  • Додаткову винагороду в розмірі 30 тисяч гривень отримуватимуть військові, які виконують бойові завдання не на “нулі”, але в районах бойових дій.

Разом з тим, для військових, які проходять службу у військових частинах та підрозділах поза межами районів ведення бойових дій (в навчальних центрах, тилових базах тощо), строковиків, курсантів, офіцерів управлінь та штабів, скасували 30 тисяч гривень винагороди.


Нові правила перебування українців у Польщі


З 1 березня запровадять оплату за проживання для українських біженців, які знаходяться в місцях колективного проживання понад 120 днів. Зокрема, українці будуть покривати 50% видатків, але не більше ніж 40 злотих на людину за добу.

Водночас з травня 2023 року, українці, термін перебування яких перевищить 180 днів, повинні сплачуватимуть 75% видатків, але не більше ніж 60 злотих за добу.

Є й винятки. Від сплати за колективне житло звільняються:

  • особи з інвалідністю;
  • пенсіонери;
  • вагітні жінки;
  • особи, які виховують дітей віком до одного року або трьох і більше дітей.

Ще одне нововведення для українських біженців в Польщі – автоматичне позбавлення PESEL UKR і соціальної допомоги, якщо українець виїжджає за межі Польщі більше, ніж на 30 днів. Утім, статус PESEL UKR і виплату соцдопомоги можна буде відновити, якщо людина знову буде змушена шукати притулок через війну в Польщі. 


Допомога внутрішньо переміщеним особам


Більшість соціальних виплат вразливим категоріям населення виплачуватимуть без додаткового звернення громадян.

Автоматично грошову допомогу продовжили для:

  • ВПО;
  • дітей у складних життєвих обставинах;
  • дітей під опікою чи піклуванням;
  • тяжкохворих дітей;
  • громадян, які не мають права на пенсію та/або осіб з інвалідністю;
  • громадян, які мають інвалідність з дитинства або доглядають таких осіб.

Проте, у Мінсоцполітики зазначили, що необхідно відвідати органи соцзахисту та підтвердити право на виплати таким категоріям:

  • малозабезпеченим родинам;
  • самотнім матерям, які одержують виплати на дітей;
  • особам, які досягли пенсійного віку, але не отримали права на пенсію на підставі оцінки фінансово-майнового стану сім'ї.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

Прикарпатці у темряві запитують, чому дехто зі струмом цілодобово. За яким принципом вимикають світло?

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

Якщо є можливість: чи доречно відзначати свята, коли в країні війна

Війна: що варто знати про мобілізацію чоловіків та жінок


Коментарі ()

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1388
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2964
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1031
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1089
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1106 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3269 4

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

990

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

835

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

378

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1122
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

206
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2397
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1182
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

490
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15107
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7415
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

847
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

411
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

319
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

409
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

695
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1151