Ідеальне село

 

Йдеш Вовчинцями й серце радіє. Таке враження, що ти не на Прикарпатті, а десь у щасливому туристичному закутку заможної центральноєвропейської країни. Чистота та порядок на узбіччях. Асфальтик рівненький, будівлі, брами та паркани випромінюють ґаздівські понти. Благодать неземна.

І от хтось вже думає, що назва цього допису – про Вовчинці. А ніфіґа. Автор не шукає легких шляхів у житті та прозорих метафор. «Ідеальне село» - це про той населений пункт, чий обшарпаний спальний район (названий на честь здохлого заводу) межує з описаним селом.

Й зовсім не я придумав про «ідеальне село». Зробив це добре діло підполковник Українського Реєстрового козацтва, а «за сумісництвом» голова обласного осередку письменницької спілки та університетський філолог Євген Баран. У післямові до однієї з поетичних збірок підполковник з військовою чіткістю присудив: «Івано-Франківськ – се втілена мрія про ідеальне галицьке село, яке вимирає і люмпенізується в своїй основі».

Тут я, як автор проекту трешевої трансформації Франківська, щиро аплодую. Люмпенізується місто (вже село) моє рідне, ще й як люмпенізується. І в основі своїй і в усій надбудові. До самого плінтусу люмпенізується, себто – пардон! – до самого бордюру. Можливо, підтримують таку добру думку й теперішні «батьки міста» (тобто «вуйки ідеального села»).

Але я тепер не про них. Я про сільського голову Вовчинців Михайла Назара. Якщо вірити сайту «Галицького кореспондента» (а я йому завжди вірив), сей мудрий чоловік при обговоренні змін до Генерального плану двох сіл – свого та ідеального – сказав, що у «Вовчинцях треба залишити все як є, бо це село, а не думати, що там буде через 50 років».

Має рацію. Тим більше в славну епоху децентралізації. Коли районів не буде, а будуть об’єднані територіальні громади (ОТГ). Покращення простежується вже сьогодні, як і провіщав якийсь футуролог, не пам’ятаю, як звали.

Скажімо, в старій РДА працювала сотня бюрократів. А тепер в правлінні кожної ОТГ формують таку ж «застільну сотню». Не пасує голові цілої ОТГ керувати лише десятком-другим виконавців. Не солідно, та й люди не зрозуміють такого мінімалізму. Запідозрять нещирість. Окрім того, треба ж працевлаштувати родичів, знайомих, а також родичів знайомих. Зрозуміло, що в ідеалі на кожного мешканця України мало би припадати по три-чотири чиновники, але не все відразу. Шлях до ідеалу тернистий і довгий.

Проте справа зрушилася. Невдовзі у кожному селі-столиці ОТГ будуть управління освіти і охорони здоров’я, а десь й головні управління. Й навіть не треба, щоби там були школа, лікарня, дитячий садок чи там фельдшерський пункт. Не конче вони потрібні. Управляти можна й без чітко проявленого у сущому об’єкта управління, про що яскраво свідчать хоча б діяння віце-прем’єрів в українських урядах.

Й не треба думати, що в ОТГ не стане зарплати на всіх тих управлінців. Що люди не дадуть грошей на утримання такої розгалуженої бюрократії. Не проблема. Добрі управлінці можуть фінансово квітнути й без зарплати. Особливо там, де багато заробітчан й критично потрібні довідки про метафізичну присутність неприсутнього.

З огляду на таку світлу та захоплюючу перспективу мушу додати нові штрихи до проекту Трешевого Франківська. Виходячи з того, що фізичний ландшафт нашого «ідеального села» стрімко наближається до свого логічного фіналу (зримо явленого у футуристичному архітектурному ансамблі вулиці І.Макухи) необхідно привести управління містом у відповідність до ландшафту. Себто радикально його децентралізувати.

Проектом пропонується колись міським, а нині сільським кварталам та великим будинкам Івано-Франківська почати створювати свої ОТГ. Й тут не треба винаходити велосипед, а йти вже перевіреною дорогою. Можна, скажімо, будувати громади на базі Об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ), де вже визначені лідери та окреслені кола їхніх довірених шнирів.

Кілька ОСББ створюють ОТГ, що охоплює два-три квартали, а де короткі вулиці, то й всю вулицю. Відповідно у два-три тури обирається голова громади, виділяється окремий будинок під правління та створюються всі належні відділи та управління з посадами для спеціалістів, головних спеціалістів, керівників, заступників, секретарок, прибиральниць та консультантів.

Така оптимізація дозволить збільшити кількість чиновників в 15-20 разів, як і личить ідеальному галицькому селу. Також відкриється можливість кожній громаді дати окреме ім’я, що дозволить зняти конфліктне питання про назву Івано-Франківська. Деякі громади можуть називатися «Північно-Франківськ», «Південно-Франківськ», а деякі – «Центрально-Станіслав», або ж «Істинно-Станіслав». Хтось може назвати свою ОТГ згідно усталеної народної назви – «Байконур» або «Майзлі». При переважанні серед електорату ОТГ напружених людей можливі назви на штиб «Хресто-Тверезинська».

Як показує забудова села Вовчинці, сільради ефективніші за імітації міськвиконкомів або мерій (що нині виглядають анахронізмами епохи індустріальних жахіть). Для переважаючого числа мешканців Франківська, чиї кращі роки і дні пройшли в сільській місцевості, сільрада зрозуміліша та рідніша за міську раду. Тим більше, що й правлячі батьки-вуйки також не в палацових парках (й, навіть, не в міських під’їздах) виросли і змужніли.

То ж будемо сподіватися, що Баранове прозріння впаде плідним зерном на спраглий змін ґрунт й все велике децентралізується в мале, а все мале у ще менше. І подивиться на се Господь й не зішле астероїду на грішні голови наші.


17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1595
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1024
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1287 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3753 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33879
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2849

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

363

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

758

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1707

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1077
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

639
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

516
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

893
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1993
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12211
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1504
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1290
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

547
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

260
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

330
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

377
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1269