Ідеальне село

 

Йдеш Вовчинцями й серце радіє. Таке враження, що ти не на Прикарпатті, а десь у щасливому туристичному закутку заможної центральноєвропейської країни. Чистота та порядок на узбіччях. Асфальтик рівненький, будівлі, брами та паркани випромінюють ґаздівські понти. Благодать неземна.

І от хтось вже думає, що назва цього допису – про Вовчинці. А ніфіґа. Автор не шукає легких шляхів у житті та прозорих метафор. «Ідеальне село» - це про той населений пункт, чий обшарпаний спальний район (названий на честь здохлого заводу) межує з описаним селом.

Й зовсім не я придумав про «ідеальне село». Зробив це добре діло підполковник Українського Реєстрового козацтва, а «за сумісництвом» голова обласного осередку письменницької спілки та університетський філолог Євген Баран. У післямові до однієї з поетичних збірок підполковник з військовою чіткістю присудив: «Івано-Франківськ – се втілена мрія про ідеальне галицьке село, яке вимирає і люмпенізується в своїй основі».

Тут я, як автор проекту трешевої трансформації Франківська, щиро аплодую. Люмпенізується місто (вже село) моє рідне, ще й як люмпенізується. І в основі своїй і в усій надбудові. До самого плінтусу люмпенізується, себто – пардон! – до самого бордюру. Можливо, підтримують таку добру думку й теперішні «батьки міста» (тобто «вуйки ідеального села»).

Але я тепер не про них. Я про сільського голову Вовчинців Михайла Назара. Якщо вірити сайту «Галицького кореспондента» (а я йому завжди вірив), сей мудрий чоловік при обговоренні змін до Генерального плану двох сіл – свого та ідеального – сказав, що у «Вовчинцях треба залишити все як є, бо це село, а не думати, що там буде через 50 років».

Має рацію. Тим більше в славну епоху децентралізації. Коли районів не буде, а будуть об’єднані територіальні громади (ОТГ). Покращення простежується вже сьогодні, як і провіщав якийсь футуролог, не пам’ятаю, як звали.

Скажімо, в старій РДА працювала сотня бюрократів. А тепер в правлінні кожної ОТГ формують таку ж «застільну сотню». Не пасує голові цілої ОТГ керувати лише десятком-другим виконавців. Не солідно, та й люди не зрозуміють такого мінімалізму. Запідозрять нещирість. Окрім того, треба ж працевлаштувати родичів, знайомих, а також родичів знайомих. Зрозуміло, що в ідеалі на кожного мешканця України мало би припадати по три-чотири чиновники, але не все відразу. Шлях до ідеалу тернистий і довгий.

Проте справа зрушилася. Невдовзі у кожному селі-столиці ОТГ будуть управління освіти і охорони здоров’я, а десь й головні управління. Й навіть не треба, щоби там були школа, лікарня, дитячий садок чи там фельдшерський пункт. Не конче вони потрібні. Управляти можна й без чітко проявленого у сущому об’єкта управління, про що яскраво свідчать хоча б діяння віце-прем’єрів в українських урядах.

Й не треба думати, що в ОТГ не стане зарплати на всіх тих управлінців. Що люди не дадуть грошей на утримання такої розгалуженої бюрократії. Не проблема. Добрі управлінці можуть фінансово квітнути й без зарплати. Особливо там, де багато заробітчан й критично потрібні довідки про метафізичну присутність неприсутнього.

З огляду на таку світлу та захоплюючу перспективу мушу додати нові штрихи до проекту Трешевого Франківська. Виходячи з того, що фізичний ландшафт нашого «ідеального села» стрімко наближається до свого логічного фіналу (зримо явленого у футуристичному архітектурному ансамблі вулиці І.Макухи) необхідно привести управління містом у відповідність до ландшафту. Себто радикально його децентралізувати.

Проектом пропонується колись міським, а нині сільським кварталам та великим будинкам Івано-Франківська почати створювати свої ОТГ. Й тут не треба винаходити велосипед, а йти вже перевіреною дорогою. Можна, скажімо, будувати громади на базі Об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ), де вже визначені лідери та окреслені кола їхніх довірених шнирів.

Кілька ОСББ створюють ОТГ, що охоплює два-три квартали, а де короткі вулиці, то й всю вулицю. Відповідно у два-три тури обирається голова громади, виділяється окремий будинок під правління та створюються всі належні відділи та управління з посадами для спеціалістів, головних спеціалістів, керівників, заступників, секретарок, прибиральниць та консультантів.

Така оптимізація дозволить збільшити кількість чиновників в 15-20 разів, як і личить ідеальному галицькому селу. Також відкриється можливість кожній громаді дати окреме ім’я, що дозволить зняти конфліктне питання про назву Івано-Франківська. Деякі громади можуть називатися «Північно-Франківськ», «Південно-Франківськ», а деякі – «Центрально-Станіслав», або ж «Істинно-Станіслав». Хтось може назвати свою ОТГ згідно усталеної народної назви – «Байконур» або «Майзлі». При переважанні серед електорату ОТГ напружених людей можливі назви на штиб «Хресто-Тверезинська».

Як показує забудова села Вовчинці, сільради ефективніші за імітації міськвиконкомів або мерій (що нині виглядають анахронізмами епохи індустріальних жахіть). Для переважаючого числа мешканців Франківська, чиї кращі роки і дні пройшли в сільській місцевості, сільрада зрозуміліша та рідніша за міську раду. Тим більше, що й правлячі батьки-вуйки також не в палацових парках (й, навіть, не в міських під’їздах) виросли і змужніли.

То ж будемо сподіватися, що Баранове прозріння впаде плідним зерном на спраглий змін ґрунт й все велике децентралізується в мале, а все мале у ще менше. І подивиться на се Господь й не зішле астероїду на грішні голови наші.


10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1921
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1838
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1838
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5405 42
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2132 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1491

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

713

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

771

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

965

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

990
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1745
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3657
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10228
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26108
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10159 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7693
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

874
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

127
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

230
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

363
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1258
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

857