Як проводять мобілізацію на Івано-Франківщині: що треба знати про повістки, ВЛК, штрафи

Щонайменше до 6 серпня 2025 року продовжили воєнний стан та мобілізацію в Україні.

Мобілізаційні заходи продовжуються по всій країні, зокрема й на Івано-Франківщині.

Фіртка розповідає, що потрібно знати прикарпатцям про мобілізацію у травні 2025 року.


Кого можуть мобілізувати?


Мобілізації підлягають чоловіки віком від 25 до 60 років, незалежно від наявності військового досвіду.

Призиватимуть також чоловіків від 18 до 25 років, які вже проходили строкову службу або проходять військову службу в запасі або резерві;

Чоловіки віком 18-25 років, які не служили, можуть бути призвані до Збройних Сил України лише за добровільним бажанням.

Жінки підлягають взяттю на військовий облік, якщо придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком і здобули медичну або фармацевтичну освіти.

Водночас жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу під час воєнного стану лише в добровільному порядку.

Не мобілізують студентів, викладачів та науковців, певні категорії за професійною діяльністю, за визначеними сімейними обставинами, з визначеними хворобами, заброньованих працівників. 


Як здійснюється мобілізація та вручення повісток


Повістки для уточнення даних або проходження військово-лікарської комісії можуть бути доставлені поштою, а не лише вручені особисто. 

Документи підписані електронними підписами начальників ТЦК, а також містять унікальний електронний ідентифікатор у вигляді QR-коду. Повістки надсилатимуть за наявними домашніми адресами військовозобов'язаних.

Незалежно від методу доставки, всі повістки мають однакову юридичну силу, якщо вони підписані електронним підписом або власноручно.

В Україні існує кілька типів повісток:

  • Повістка для уточнення даних — видається для оновлення інформації про сімейний стан, стан здоров'я, місце роботи тощо.
  • Повістка на проходження військово-лікарської комісії — видається за підписом військового комісара і зобов’язує пройти медичний огляд. До неї додається картка дослідження та медичного огляду військовозобов’язаного, в якій після обстеження зазначають висновок про придатність чи непридатність до служби.
  • Мобілізаційне розпорядження — видається після проходження медкомісії тим, хто визнаний придатним. Військовозобов’язаний має прибути на призовний пункт протягом 24 годин після оголошення мобілізації.

Кожна повістка повинна містити:

  • ПІБ, рік народження та адресу;
  • місце роботи;
  • тип повістки;
  • дату, час та адресу явки;
  • перелік необхідних документів;
  • назву органу, печатку, підпис і дані керівника ТЦК.

Мобілізація для осіб старше 50 років


Що стосується мобілізації людей віком понад 50 років, процедура залишається такою ж, як для інших: вони зобов’язані прибути до ТЦК і пройти військово-лікарську комісію.

Водночас, відповідно до чинних настанов і внутрішніх документів, цих громадян в основному призначають до частин забезпечення.


Відповідальність за ухилення від мобілізації


Ухилення від мобілізації карається штрафами та навіть кримінальним покаранням, зокрема позбавленням волі на термін від трьох до п'яти років. Проте існують поважні причини для неявки, такі як хвороба, стихійне лихо чи смерть рідної людини.

Важливо, щоб у таких випадках громадяни надавали підтверджуючі документи для уникнення покарання.


Як працює ВЛК на Прикарпатті


Як зазначають у ТЦК, військово-лікарська комісія (ВЛК) є незалежним органом і не підпорядковується територіальним центрам комплектування.

Кожен лікар несе особисту відповідальність за результат.

"Проблеми виникають, коли люди самі собі ставлять діагнози типу «болить спина», які не мають підтвердження медичними обстеженнями", — кажуть в ТЦК.

Якщо у людини є певні захворювання, при прибутті до ВЛК вона повинна мати на руках медичні документи, що підтверджують ці діагнози — виписки та результати обстежень.

Усі необхідні обстеження можна пройти на базі обласної лікарні. Якщо лікар ВЛК сумнівається в правильності діагнозу, він обов'язково призначить додаткові тести.

"Усі ці фактори враховуються. Після проходження ВЛК, особа проходить повторний медогляд у нашому ОТЦК і СП, де її оглядає начальник медичної служби та начальник служби морально-психологічного забезпечення.

Також перевіряємо висновок ВЛК і, якщо є сумніви, проводимо додаткові обстеження", — пояснюють в ТЦК.

Далі військовозобов'язаний проходить медичний огляд на базі навчального центру. Таким чином, весь процес включає три етапи перевірки.

Як уточнюють, навіть люди з хронічними хворобами можуть бути придатними для служби, але не на передовій. Їх зазвичай призначають на тилові посади, в ремонтні підрозділи.

Кожен випадок розглядається індивідуально, і для кожного підбирається підрозділ та посада, де людина буде максимально ефективною, підсумували в ТЦК.


Контроль за мобілізацією на підприємствах


ТЦК активно проводить перевірки. Так, зокрема, є планові та позапланові перевірки.

Підприємства, які не виконують вимоги щодо військового обліку, можуть бути оштрафовані на суму до 59,5 тисяч гривень.

Як свідчить судова практика, наразі керівників підприємств притягують до відповідальності за статтею 210-1 КУпАП. Наприклад, за те, що ті беруть на роботу військовозобов'язаних, які не мають військово-облікового документа.



Коментарі ()

23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

1481 2
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1780 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2565
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2354 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7592
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15305 31

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

362

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

1073

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1147

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1935
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

318
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

696
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

935
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3148
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

961
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1988
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

1039
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35188 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

313
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

522
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

663
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

986