Як проводять мобілізацію на Івано-Франківщині: що треба знати про повістки, ВЛК, штрафи

Щонайменше до 6 серпня 2025 року продовжили воєнний стан та мобілізацію в Україні.

Мобілізаційні заходи продовжуються по всій країні, зокрема й на Івано-Франківщині.

Фіртка розповідає, що потрібно знати прикарпатцям про мобілізацію у травні 2025 року.


Кого можуть мобілізувати?


Мобілізації підлягають чоловіки віком від 25 до 60 років, незалежно від наявності військового досвіду.

Призиватимуть також чоловіків від 18 до 25 років, які вже проходили строкову службу або проходять військову службу в запасі або резерві;

Чоловіки віком 18-25 років, які не служили, можуть бути призвані до Збройних Сил України лише за добровільним бажанням.

Жінки підлягають взяттю на військовий облік, якщо придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком і здобули медичну або фармацевтичну освіти.

Водночас жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу під час воєнного стану лише в добровільному порядку.

Не мобілізують студентів, викладачів та науковців, певні категорії за професійною діяльністю, за визначеними сімейними обставинами, з визначеними хворобами, заброньованих працівників. 


Як здійснюється мобілізація та вручення повісток


Повістки для уточнення даних або проходження військово-лікарської комісії можуть бути доставлені поштою, а не лише вручені особисто. 

Документи підписані електронними підписами начальників ТЦК, а також містять унікальний електронний ідентифікатор у вигляді QR-коду. Повістки надсилатимуть за наявними домашніми адресами військовозобов'язаних.

Незалежно від методу доставки, всі повістки мають однакову юридичну силу, якщо вони підписані електронним підписом або власноручно.

В Україні існує кілька типів повісток:

  • Повістка для уточнення даних — видається для оновлення інформації про сімейний стан, стан здоров'я, місце роботи тощо.
  • Повістка на проходження військово-лікарської комісії — видається за підписом військового комісара і зобов’язує пройти медичний огляд. До неї додається картка дослідження та медичного огляду військовозобов’язаного, в якій після обстеження зазначають висновок про придатність чи непридатність до служби.
  • Мобілізаційне розпорядження — видається після проходження медкомісії тим, хто визнаний придатним. Військовозобов’язаний має прибути на призовний пункт протягом 24 годин після оголошення мобілізації.

Кожна повістка повинна містити:

  • ПІБ, рік народження та адресу;
  • місце роботи;
  • тип повістки;
  • дату, час та адресу явки;
  • перелік необхідних документів;
  • назву органу, печатку, підпис і дані керівника ТЦК.

Мобілізація для осіб старше 50 років


Що стосується мобілізації людей віком понад 50 років, процедура залишається такою ж, як для інших: вони зобов’язані прибути до ТЦК і пройти військово-лікарську комісію.

Водночас, відповідно до чинних настанов і внутрішніх документів, цих громадян в основному призначають до частин забезпечення.


Відповідальність за ухилення від мобілізації


Ухилення від мобілізації карається штрафами та навіть кримінальним покаранням, зокрема позбавленням волі на термін від трьох до п'яти років. Проте існують поважні причини для неявки, такі як хвороба, стихійне лихо чи смерть рідної людини.

Важливо, щоб у таких випадках громадяни надавали підтверджуючі документи для уникнення покарання.


Як працює ВЛК на Прикарпатті


Як зазначають у ТЦК, військово-лікарська комісія (ВЛК) є незалежним органом і не підпорядковується територіальним центрам комплектування.

Кожен лікар несе особисту відповідальність за результат.

"Проблеми виникають, коли люди самі собі ставлять діагнози типу «болить спина», які не мають підтвердження медичними обстеженнями", — кажуть в ТЦК.

Якщо у людини є певні захворювання, при прибутті до ВЛК вона повинна мати на руках медичні документи, що підтверджують ці діагнози — виписки та результати обстежень.

Усі необхідні обстеження можна пройти на базі обласної лікарні. Якщо лікар ВЛК сумнівається в правильності діагнозу, він обов'язково призначить додаткові тести.

"Усі ці фактори враховуються. Після проходження ВЛК, особа проходить повторний медогляд у нашому ОТЦК і СП, де її оглядає начальник медичної служби та начальник служби морально-психологічного забезпечення.

Також перевіряємо висновок ВЛК і, якщо є сумніви, проводимо додаткові обстеження", — пояснюють в ТЦК.

Далі військовозобов'язаний проходить медичний огляд на базі навчального центру. Таким чином, весь процес включає три етапи перевірки.

Як уточнюють, навіть люди з хронічними хворобами можуть бути придатними для служби, але не на передовій. Їх зазвичай призначають на тилові посади, в ремонтні підрозділи.

Кожен випадок розглядається індивідуально, і для кожного підбирається підрозділ та посада, де людина буде максимально ефективною, підсумували в ТЦК.


Контроль за мобілізацією на підприємствах


ТЦК активно проводить перевірки. Так, зокрема, є планові та позапланові перевірки.

Підприємства, які не виконують вимоги щодо військового обліку, можуть бути оштрафовані на суму до 59,5 тисяч гривень.

Як свідчить судова практика, наразі керівників підприємств притягують до відповідальності за статтею 210-1 КУпАП. Наприклад, за те, що ті беруть на роботу військовозобов'язаних, які не мають військово-облікового документа.



Коментарі ()

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

623
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1885
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3365
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1220
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1238
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1307 3

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1197

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

374

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1032

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1195
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

408
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2567
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1294
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1401
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

602
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15257
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7545
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

405
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1030 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

539
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

443
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

523