Як проводять мобілізацію на Івано-Франківщині: що треба знати про повістки, ВЛК, штрафи

Щонайменше до 6 серпня 2025 року продовжили воєнний стан та мобілізацію в Україні.

Мобілізаційні заходи продовжуються по всій країні, зокрема й на Івано-Франківщині.

Фіртка розповідає, що потрібно знати прикарпатцям про мобілізацію у травні 2025 року.


Кого можуть мобілізувати?


Мобілізації підлягають чоловіки віком від 25 до 60 років, незалежно від наявності військового досвіду.

Призиватимуть також чоловіків від 18 до 25 років, які вже проходили строкову службу або проходять військову службу в запасі або резерві;

Чоловіки віком 18-25 років, які не служили, можуть бути призвані до Збройних Сил України лише за добровільним бажанням.

Жінки підлягають взяттю на військовий облік, якщо придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком і здобули медичну або фармацевтичну освіти.

Водночас жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу під час воєнного стану лише в добровільному порядку.

Не мобілізують студентів, викладачів та науковців, певні категорії за професійною діяльністю, за визначеними сімейними обставинами, з визначеними хворобами, заброньованих працівників. 


Як здійснюється мобілізація та вручення повісток


Повістки для уточнення даних або проходження військово-лікарської комісії можуть бути доставлені поштою, а не лише вручені особисто. 

Документи підписані електронними підписами начальників ТЦК, а також містять унікальний електронний ідентифікатор у вигляді QR-коду. Повістки надсилатимуть за наявними домашніми адресами військовозобов'язаних.

Незалежно від методу доставки, всі повістки мають однакову юридичну силу, якщо вони підписані електронним підписом або власноручно.

В Україні існує кілька типів повісток:

  • Повістка для уточнення даних — видається для оновлення інформації про сімейний стан, стан здоров'я, місце роботи тощо.
  • Повістка на проходження військово-лікарської комісії — видається за підписом військового комісара і зобов’язує пройти медичний огляд. До неї додається картка дослідження та медичного огляду військовозобов’язаного, в якій після обстеження зазначають висновок про придатність чи непридатність до служби.
  • Мобілізаційне розпорядження — видається після проходження медкомісії тим, хто визнаний придатним. Військовозобов’язаний має прибути на призовний пункт протягом 24 годин після оголошення мобілізації.

Кожна повістка повинна містити:

  • ПІБ, рік народження та адресу;
  • місце роботи;
  • тип повістки;
  • дату, час та адресу явки;
  • перелік необхідних документів;
  • назву органу, печатку, підпис і дані керівника ТЦК.

Мобілізація для осіб старше 50 років


Що стосується мобілізації людей віком понад 50 років, процедура залишається такою ж, як для інших: вони зобов’язані прибути до ТЦК і пройти військово-лікарську комісію.

Водночас, відповідно до чинних настанов і внутрішніх документів, цих громадян в основному призначають до частин забезпечення.


Відповідальність за ухилення від мобілізації


Ухилення від мобілізації карається штрафами та навіть кримінальним покаранням, зокрема позбавленням волі на термін від трьох до п'яти років. Проте існують поважні причини для неявки, такі як хвороба, стихійне лихо чи смерть рідної людини.

Важливо, щоб у таких випадках громадяни надавали підтверджуючі документи для уникнення покарання.


Як працює ВЛК на Прикарпатті


Як зазначають у ТЦК, військово-лікарська комісія (ВЛК) є незалежним органом і не підпорядковується територіальним центрам комплектування.

Кожен лікар несе особисту відповідальність за результат.

"Проблеми виникають, коли люди самі собі ставлять діагнози типу «болить спина», які не мають підтвердження медичними обстеженнями", — кажуть в ТЦК.

Якщо у людини є певні захворювання, при прибутті до ВЛК вона повинна мати на руках медичні документи, що підтверджують ці діагнози — виписки та результати обстежень.

Усі необхідні обстеження можна пройти на базі обласної лікарні. Якщо лікар ВЛК сумнівається в правильності діагнозу, він обов'язково призначить додаткові тести.

"Усі ці фактори враховуються. Після проходження ВЛК, особа проходить повторний медогляд у нашому ОТЦК і СП, де її оглядає начальник медичної служби та начальник служби морально-психологічного забезпечення.

Також перевіряємо висновок ВЛК і, якщо є сумніви, проводимо додаткові обстеження", — пояснюють в ТЦК.

Далі військовозобов'язаний проходить медичний огляд на базі навчального центру. Таким чином, весь процес включає три етапи перевірки.

Як уточнюють, навіть люди з хронічними хворобами можуть бути придатними для служби, але не на передовій. Їх зазвичай призначають на тилові посади, в ремонтні підрозділи.

Кожен випадок розглядається індивідуально, і для кожного підбирається підрозділ та посада, де людина буде максимально ефективною, підсумували в ТЦК.


Контроль за мобілізацією на підприємствах


ТЦК активно проводить перевірки. Так, зокрема, є планові та позапланові перевірки.

Підприємства, які не виконують вимоги щодо військового обліку, можуть бути оштрафовані на суму до 59,5 тисяч гривень.

Як свідчить судова практика, наразі керівників підприємств притягують до відповідальності за статтею 210-1 КУпАП. Наприклад, за те, що ті беруть на роботу військовозобов'язаних, які не мають військово-облікового документа.



Коментарі ()

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2334
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1078
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1038
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2204
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3643
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2582 7

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

892

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

770

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

718

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

703
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10389
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1234
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5364
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1085
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2882
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1234
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

470
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

337 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

774
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

665
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

715