Як прикарпатець Володимир Молдавчук керує громадою з фронту та рятує українських військових на передовій (ФОТО)

Володимир Молдавчук з Івано-Франківщини — чинний голова Переріслянської громади та медик Першого добровольчого мобільного шпиталю імені Миколи Пирогова. На фронт чоловік потрапив у першій місяці великої війни — наприкінці квітня 2022 року.

Про те, як вдається поєднувати керування громадою та порятунок українських військових на фронті, а також про консолідацію односельців навколо допомоги ЗСУ, Володимир Молдавчук розповів Суспільному, передає Фіртка.


Про значення медика на передовій


Перша освіта Володимира Молдавчука — медична. Саме тому чоловік інакше, як лікарем, себе не бачив. Його перша ротація під час великої війни була на Слов'янсько-Лиманському напрямку.

"Ми можемо багато говорити про вагу того чи іншого солдата — вона неоціненна.

Але коли ти приїжджаєш і бачиш в ЗСУ молодих хлопців та дівчат, у яких немає жодного медичного досвіду, і вони дивляться тобі в руки, коли ти робиш перев'язку, зупиняєш кровотечу або виїжджаєш за пораненими бійцями, саме тоді виникає відчуття потрібності тебе як медика на фронті".

У наступних ротаціях, каже чоловік, він потрапляв ближче до лінії розмежування — у Часів Яр, Костянтинівку, Калинівку, Рай-Олександрівку та Лиман. Там медик вже й сам дечому вчився у колег, які рятували військових на передовій, — добровольців Першого добровольчого мобільного шпиталю.


Різниця між тилом та фронтом


"Як голова громади, я не маю змоги залишати її на тривалий час.

І саме Перший добровольчий мобільний шпиталь дає мені можливість пробути термін ротації на фронті й потім таку саму кількість часу провести у громаді", — розповідає голова Переріслянської громади.

Поки Володимир Молдавчук на передовій, його обов'язки виконує секретар сільської ради з досвідом на керівній посаді. Більшість питань, пов'язаних з громадою, вони вирішують у телефонному режимі.

"Найважче — це перемикатися з цивільного життя до життя в умовах війни. Важко сприймати ту чи іншу допомогу, коли люди приходять і не знають, що потрібно солдатам.

У моїй громаді з цим трішки легше, бо я знаю, що саме потрібно на фронті", — каже Володимир Молдавчук.


Як працюють медики-добровольці

"До того, як у грудні 2022 року створили Єдиний медичний простір, добровольчі батальйони на фронті не сприймали. Там ніхто не знає твоєї кваліфікації та чим ти можеш займатися.

А зараз командир медроти або начальник стабілізаційного пункту бачить, що може зробити той чи інший медик і навантажує його тією роботою, на яку він здатен", — каже Володимир Молдавчук.

За його словами, Перший добровольчий мобільний шпиталь імені Миколи Пирогова працює згідно з меморандумами зі Збройними силами, Нацгвардією, Контррозвідкою та Прикордонними військами України.

"Щоб ви розуміли, як відбувається евакуація. На "нулі" обов'язково є бойовий або старший медик.

Його обов'язки — надати першу медичну допомогу та евакуювати пораненого в "сіру зону", яка розташована в 500-700 м від передової", — розповідає Володимир Молдавчук.

Вже там, продовжує він, залежно від поранення, приїжджає або "швидка", або реанімобіль.

"І саме там ми вже працюємо. Це — так звана коротка рука, робота на себе. Забравши пораненого з передової, ми фактично маємо не більше 20 хвилин, щоб довезти його до стабілізаційного пункту.

Там і надається вся необхідна допомога, щоб поранений вижив. А далі ми вантажимо його в реанімобіль і веземо у Слов'янськ, Краматорськ, Дніпро, Дружківку або Олександрію", — говорить Володимир Молдавчук.


"16 автівок на фронт від найбіднішої громади в області"

"Гірко визнавати, однак не всі консолідувалися. Але в нашій громаді є когорта людей, які допомагають. Декілька десятків наших заробітчан зініціювали групу, яка називається "Допомога ЗСУ".

Вони мають свого скарбника і кожен з різної точки планети перераховує одноденний заробіток, тож вкінці місяця випливає непогана сума", — розповідає голова Переріслянської громади Володимир Молдавчук.

З його слів, ці люди самі вирішують, на що спрямувати гроші — тепловізори, бронежилети чи автомобілі. Утім, зазначає чоловік, цієї суми також не завжди вистачає, оскільки потреби великі.

"Якщо Івано-Франківська громада передала на потреби ЗСУ 38 автомобілів, то ми — одна з найбідніших громад області — передали 16 автомобілів. І з цим дуже допомогли саме заробітчани.
Я задоволений, що живу в громаді, яка здатна робити такі кроки", — каже Володимир Молдавчук.

Окрім того, продовжує він, його громада ініціювала передачу обладнання на суму 20 тис. євро для операційних на передову. Устаткування прямує з-за кордону коштом Польської Республіки та з допомогою медичного батальйону "Госпітальєри".

"На цій ротації я перебував на Соледарському напрямку і побачив, що там є потреба саме в такому обладнанні.

Тож я зробив своїм знайомим замовлення у Польщу", — говорить голова Переріслянської громади.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

На війні лише зміцнився у вірі. Як прикарпатець на передовій наближає перемогу України

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

Війна: що варто знати про мобілізацію чоловіків та жінок

Єдине, що нас «єднає» з ворогом. Чому мова на часі?


Коментарі ()

15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

1407
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

419
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14364 20
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1659
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

938
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6298

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

705

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1528

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1333

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1219
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

573
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

723
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1634
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

653
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

943
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5988
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13961
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

327
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

619
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

545
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

860 2