Як прикарпатець Володимир Молдавчук керує громадою з фронту та рятує українських військових на передовій (ФОТО)

Володимир Молдавчук з Івано-Франківщини — чинний голова Переріслянської громади та медик Першого добровольчого мобільного шпиталю імені Миколи Пирогова. На фронт чоловік потрапив у першій місяці великої війни — наприкінці квітня 2022 року.

Про те, як вдається поєднувати керування громадою та порятунок українських військових на фронті, а також про консолідацію односельців навколо допомоги ЗСУ, Володимир Молдавчук розповів Суспільному, передає Фіртка.


Про значення медика на передовій


Перша освіта Володимира Молдавчука — медична. Саме тому чоловік інакше, як лікарем, себе не бачив. Його перша ротація під час великої війни була на Слов'янсько-Лиманському напрямку.

"Ми можемо багато говорити про вагу того чи іншого солдата — вона неоціненна.

Але коли ти приїжджаєш і бачиш в ЗСУ молодих хлопців та дівчат, у яких немає жодного медичного досвіду, і вони дивляться тобі в руки, коли ти робиш перев'язку, зупиняєш кровотечу або виїжджаєш за пораненими бійцями, саме тоді виникає відчуття потрібності тебе як медика на фронті".

У наступних ротаціях, каже чоловік, він потрапляв ближче до лінії розмежування — у Часів Яр, Костянтинівку, Калинівку, Рай-Олександрівку та Лиман. Там медик вже й сам дечому вчився у колег, які рятували військових на передовій, — добровольців Першого добровольчого мобільного шпиталю.


Різниця між тилом та фронтом


"Як голова громади, я не маю змоги залишати її на тривалий час.

І саме Перший добровольчий мобільний шпиталь дає мені можливість пробути термін ротації на фронті й потім таку саму кількість часу провести у громаді", — розповідає голова Переріслянської громади.

Поки Володимир Молдавчук на передовій, його обов'язки виконує секретар сільської ради з досвідом на керівній посаді. Більшість питань, пов'язаних з громадою, вони вирішують у телефонному режимі.

"Найважче — це перемикатися з цивільного життя до життя в умовах війни. Важко сприймати ту чи іншу допомогу, коли люди приходять і не знають, що потрібно солдатам.

У моїй громаді з цим трішки легше, бо я знаю, що саме потрібно на фронті", — каже Володимир Молдавчук.


Як працюють медики-добровольці

"До того, як у грудні 2022 року створили Єдиний медичний простір, добровольчі батальйони на фронті не сприймали. Там ніхто не знає твоєї кваліфікації та чим ти можеш займатися.

А зараз командир медроти або начальник стабілізаційного пункту бачить, що може зробити той чи інший медик і навантажує його тією роботою, на яку він здатен", — каже Володимир Молдавчук.

За його словами, Перший добровольчий мобільний шпиталь імені Миколи Пирогова працює згідно з меморандумами зі Збройними силами, Нацгвардією, Контррозвідкою та Прикордонними військами України.

"Щоб ви розуміли, як відбувається евакуація. На "нулі" обов'язково є бойовий або старший медик.

Його обов'язки — надати першу медичну допомогу та евакуювати пораненого в "сіру зону", яка розташована в 500-700 м від передової", — розповідає Володимир Молдавчук.

Вже там, продовжує він, залежно від поранення, приїжджає або "швидка", або реанімобіль.

"І саме там ми вже працюємо. Це — так звана коротка рука, робота на себе. Забравши пораненого з передової, ми фактично маємо не більше 20 хвилин, щоб довезти його до стабілізаційного пункту.

Там і надається вся необхідна допомога, щоб поранений вижив. А далі ми вантажимо його в реанімобіль і веземо у Слов'янськ, Краматорськ, Дніпро, Дружківку або Олександрію", — говорить Володимир Молдавчук.


"16 автівок на фронт від найбіднішої громади в області"

"Гірко визнавати, однак не всі консолідувалися. Але в нашій громаді є когорта людей, які допомагають. Декілька десятків наших заробітчан зініціювали групу, яка називається "Допомога ЗСУ".

Вони мають свого скарбника і кожен з різної точки планети перераховує одноденний заробіток, тож вкінці місяця випливає непогана сума", — розповідає голова Переріслянської громади Володимир Молдавчук.

З його слів, ці люди самі вирішують, на що спрямувати гроші — тепловізори, бронежилети чи автомобілі. Утім, зазначає чоловік, цієї суми також не завжди вистачає, оскільки потреби великі.

"Якщо Івано-Франківська громада передала на потреби ЗСУ 38 автомобілів, то ми — одна з найбідніших громад області — передали 16 автомобілів. І з цим дуже допомогли саме заробітчани.
Я задоволений, що живу в громаді, яка здатна робити такі кроки", — каже Володимир Молдавчук.

Окрім того, продовжує він, його громада ініціювала передачу обладнання на суму 20 тис. євро для операційних на передову. Устаткування прямує з-за кордону коштом Польської Республіки та з допомогою медичного батальйону "Госпітальєри".

"На цій ротації я перебував на Соледарському напрямку і побачив, що там є потреба саме в такому обладнанні.

Тож я зробив своїм знайомим замовлення у Польщу", — говорить голова Переріслянської громади.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

На війні лише зміцнився у вірі. Як прикарпатець на передовій наближає перемогу України

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

Війна: що варто знати про мобілізацію чоловіків та жінок

Єдине, що нас «єднає» з ворогом. Чому мова на часі?


Коментарі ()

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1473
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3012
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1056
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1101
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1119 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3314 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

111

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1021

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

850

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

385
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

235
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2416
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1192
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1196
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

498
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15121
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7423
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

227
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

281
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

333
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

419
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

705