Хто має право на одноразову грошову допомогу, скільки складає її розміри та про підстави для відмови у виплаті одноразової грошової допомоги розповіла Наталія Лісова з волонтерського руху «Адвокати ЗСУ».
Так, пояснює спеціалістка, Закон України від 20.03.2023 № 2980-IX передбачає право на призначення і виплату одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров’ю працівників об’єктів критичної інфраструктури, державних службовців, посадових осіб місцевого самоврядування, які стали особами з інвалідністю у зв’язку з пораненням, каліцтвом, контузією або внаслідок захворювання, пов’язаних з виконанням посадових обов’язків у період військової агресії росії проти України після 24 лютого 2022 року.
У разі загибелі зазначених вище осіб одноразову грошову допомогу призначають і виплачують членам їхніх сімей.
До членів сімей загиблих осіб належать:
- батьки, якщо вони до досягнення загиблим повноліття не були позбавлені стосовно нього батьківських прав;
- один із подружжя, який не одружився вдруге;
- малолітні та/або неповнолітні діти;
- повнолітні діти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти у закладах загальної середньої освіти, а також у закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти (у тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених закладів та вступом до іншого закладу або у період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем та продовженням навчання за іншим, за умови що такий період не перевищує чотирьох місяців), до закінчення цих закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років;
- повнолітні діти, які не мають (і не мали) своїх сімей;
- повнолітні діти, які мають свої сім’ї, але стали особами з інвалідністю до досягнення повноліття;
- утриманці загиблого, яким у зв’язку з цим виплачується пенсія.
Розмір одноразової грошової допомоги
Одноразова грошова допомога за шкоду життю та здоров’ю встановлюється у таких розмірах:
- особам з інвалідністю I групи – 800 тисяч гривень;
- особам з інвалідністю II групи – 500 тисяч гривень;
- особам з інвалідністю III групи – 200 тисяч гривень;
- у разі загибелі (смерті) – 1 мільйон гривень.
Якщо на одноразову грошову допомогу претендують декілька членів сім’ї, то вона призначається і виплачується рівними частинами всім особам, які мають право на її призначення і виплату, за їхньою особистою заявою або заявою їхніх законних представників. У разі відмови однієї із зазначених осіб від призначення і виплати одноразової грошової допомоги або якщо одна із зазначених осіб у трирічний строк не реалізувала своє право на призначення і виплату такої допомоги, її частина розподіляється між іншими особами, які мають право на призначення і виплату.
Особам, які мають право на призначення і виплату одноразової грошової допомоги, її призначення і виплата здійснюються незалежно від реалізації права на призначення і виплату такої допомоги іншими особами.
Реалізувати право на допомогу можна протягом трьох років з дня виникнення такого права.
Підстави для відмови у виплаті одноразової грошової допомоги
Призначення і виплата одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров’ю особі, а у разі її загибелі – членам її сім’ї, не здійснюються:
- якщо загибель (смерть), поранення, каліцтво, контузія, захворювання, які призвели до інвалідності, є наслідком:
вчинення особою кримінального або адміністративного правопорушення;
алкогольного, наркотичного чи токсичного сп’яніння;
навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров’ю або самогубства (крім випадку доведення до самогубства, встановленого судом);
- у разі подання свідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров’ю.
Порядок звернення та необхідний пакет документів для отримання допомоги буде додатково встановлений Кабінетом Міністрів України.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
Нові правила взяття на військовий облік: прикарпатцям розповіли про зміни
Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну