Головні зміни з 1 вересня 2023 року: що варто знати прикарпатцям

Війна внесла свої корективи у життя людей. З 1 вересня 2023 року українців чекають деякі зміни.

Фіртка розповідає, що саме зміниться в Україні у перший місяць осені.


Новий церковний календар


Щорічно 1 вересня у православ'ї розпочинається церковний рік.

У травні 2023 року на архієрейській нараді ПЦУ ухвалила календарну реформу, згідно з якою церква переходить із застарілого юліанського календаря на сучасний новоюліанський.

Зміни набули чинності 1 вересня, в перший день церковного року. При цьому кожна парафія самостійно вирішуватиме, переходити на новий православний календар зараз, чи відкласти перехід.

Раніше на новоюліанський календар вже перейшла УГКЦ. 


Як зміняться дати свят 


Дати нерухомих свят, постів, загальниць, дні вшанування пам'яті святих змістяться на 13 днів назад (відзначатимуться на 13 днів раніше). Наприклад: 8 (а не 21) вересня відзначатимемо свято Різдва Пресвятої Богородиці, 14 (а не 27) вересня — Воздвиження Хреста Господнього, 1 (а не 14) жовтня відзначатимемо Покрова Пресвятої Богородиці.

З 15 листопада по 24 грудня триватиме Різдвяний піст, а Різдво Христове святкуватимемо 25 грудня.

В наступному році Петрів піст не буде загальним, бо Свята П’ятдесятниця буде святкуватися 23 червня, а день святих первоверховних апостолів Петра і Павла — вже 29 червня. Отже, не існуватиме визначеного періоду посту, який мав би розпочатися за тиждень після дня Святої Трійці.

Втім, для тих, хто бажає поститися за прикладом розвʼязання цього питання в інших Помісних Церквах може бути взятим для посту період після свята святих апостолів Петра і Павла — з 1 по 5 липня.

Великий піст триватиме з 18 березня по 4 травня. Пасха у 2024 році припадає на 5 травня. Ця дата є спільною і для тих, хто дотримується юліанського, і для тих, хто живе за новоюліанським календарем. Адже календарна традиція щодо обчислення Пасхалії є загальною для всіх Помісних Православних Церков.


Початок навчального року 2023-2024


Освітній процес в Україні починається 1 вересня 2023 року і триватиме до 28 червня 2024 року.

З 1 вересня 2023 року ліцеї Івано-Франківська повертаються до звичного формату навчання, який був до повномасштабного російського вторгнення.

Лише у восьми школах буде двозмінне навчання. Втім, наголошує очільник міста, причина не в тому, що недостатньо укриттів.

"З 1 вересня школярі Івано-Франківська навчатимуться в офлайн форматі. Нам вдалось збільшити кількість місць в укриттях.

Майже у всіх закладах освіти школярі навчатимуться в одну зміну. Двозмінне навчання буде лише в тих школах, де воно було й до довоєнного часу, й до COVID-19", — уточнив очільник міста Руслан Марцінків.

Марцінків пояснив, там, де не було можливості збільшити укриття, використовували наявні території. Зокрема, це стосується першого поверху закладу, де встановлювали залізні віконниці.

Загалом у 2023-2024 році навчальні заклади можуть обрати одну з трьох форм навчання:

 • очна — допускається в закладах, які мають поблизу бомбосховище, куди педагоги та учні будуть спускатися після оголошення повітряної тривоги;
 • змішана — практичні, лабораторні та контрольні роботи проводяться в закладі, а навчальний процес - онлайн;
 • дистанційна — навчання онлайн.

Зміни для школярів за кордоном


МОН запровадило нову форму навчання для українських дітей, які виїхали з батьками за кордон через повномасштабне російське вторгнення.

У кожній області у вибраних дистанційних школах такі школярі протягом 6-8 годин на тиждень вивчатимуть "український компонент шкільної програми". А решту предметів вони зможуть опанувати в школах країн, де зараз перебувають.  


Тарифи на комунальні послуги


У вересні не планують підвищувати ціни на "комуналку".

Тарифи на електропостачання востаннє підвищували влітку до 2,64 грн/кВт-год. Ціну на світло підняли через дороге відновлення зруйнованої обстрілами інфраструктури. У вересні ціна залишиться такою ж.

Тарифи на газ залишаться незмінними до 30 квітня 2024 року. Сьогодні ціна для побутових споживачів складає 7,96 грн/куб м.

Тарифи на воду у вересні також не підвищуватимуть.

Зауважимо, що війна не звільняє від оплати комунальних послуг, однак деякі послаблення таки є — за протермінування оплати платежів не нараховують пеню та штрафи.З 1 вересня деяким категоріям внутрішньо переміщених осіб припинять виплачувати допомогу від держави.

В урядових органах пояснюють такі зміни тим, що тепер гроші надаватимуться тільки тим, хто найбільше потребуватиме цього.

Йдеться про:

 • осіб, які перебували за кордоном понад 30 календарних днів без обґрунтованих причин;
 • особи, які засуджені та відбувають термін покарання у місцях позбавлення волі;
 • тих, хто повернувся до свого місця проживання;
 • тих, хто придбав земельну ділянку, будинок або квартиру на суму більш ніж 100 тисяч гривень;
 • особи, що купили транспортний засіб, з випуску якого минуло менше ніж п'ять років;
 • тих, що мають депозит на суму у понад 100 тисяч гривень.
 • особи, що купили іноземну валюту або дорогоцінні метали на понад 100 тисяч гривень.

У Міністерстві соціальної політики наголосили, що в разі не погодження людина може оскаржити рішення про припинення виплат.

Виплати допомоги внутрішньо переміщеним особам проводять 15 та 28 числа кожного місяця.


Завершення обміну монет


У вересні закінчується термін дії, за який українці можуть обміняти монети номіналами 1, 2, 5 та 25 копійок, що вже перестали бути платіжними засобами.

Обміняти монети можна безплатно й без обмежень на монети та банкноти всіх номіналів, що перебувають в обігу. 

Зробити це можна у підрозділах Національного банку та у відділеннях уповноважених банків: 

 • Ощадбанк;

 • ПриватБанк;

 • Райффайзен Банк;

 • ПУМБ.

Сума грошей для обміну має бути кратна 10 копійкам. 


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


01.09.2023 833
Коментарі ()

03.10.2023
Тетяна Дармограй

Щоб дізнатись, якими були понад півтора року повномасштабної війни в економічному плані та як бізнесу вистояти в сучасних умовах, журналістка Фіртки поспілкувалась з Головою Правління Бізнес Асоціації Івано-Франківська Андрієм Семанівим. 

659
30.09.2023
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки поспілкувалась з демобілізованим тренером дитячо-юнацької спортивної школи Юрієм Фуриком про мобілізацію, бойові будні на фронті, поранення, реабілітацію та повернення до роботи з дітьми.  

1087
28.09.2023
Вікторія Матіїв

Канада — країна, яка завойовує серця своєю величчю та різноманітністю, ділиться журналістка Фіртки, яка певний період проживала там.  

702
25.09.2023
Тетяна Дармограй

Про стан, у якому перебувають близькі зниклих безвісти та практичні поради щодо збереження психологічної рівноваги таким родинам Фіртці розповіли психотерапевтка Наталія Сабліна та психологиня Олександра Шевченко.   

1174
17.09.2023
Тіна Любчик

Головні туристичні пам’ятки Вінниці очолює музей-садиба Миколи Пирогова. На запитання: «Що подивитися в першу чергу у Вінниці?» кожен місцевий житель впевнено назве це культове місце.  

1269
11.09.2023
Тіна Любчик

З журналісткою Фіртки своєю історією поділився 42-річний Роман Примич, військовослужбовець з Івано-Франківська, який отримав поранення на фронті та зараз перебуває на лікуванні в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

10489 21

Усім нам добре знайома старозавітна історія про битву Давида та Голіафа, як протистояння сильному, могутньому загарбнику в рази меншого, але безстрашного молодого та винахідливого Давида.

714

Намагаючись ототожнити історію Русі з історією Московії, нащадки угро-фінів твердять, нібито столиця Русі у 1157 році була перенесена з Києва у Володимир Андрієм Боголюбським. Це відверта брехня. Він зробив Володимир своєю резиденцією, але це не означає, що переніс столицю, бо Боголюбський тоді у Києві не княжив. Київська держава – Русь існувала впродовж IX—XIII століть.

1068

Невже ми єдині розумні істоти на весь всесвіт? Ці питання давно хвилюють людство та науковців.

1190

Річки у селах — це природні багатства і можливості для туризму. Дізнайтеся, як зберегти та використати річки для розвитку сільського життя.

815
03.10.2023

Фахівці з правильного харчування нерідко рекомендують у перший денний прийом їжі вживати каші, проте деякі з них можуть завдати більше шкоди організму, ніж користі.   

14131 1
27.09.2023

В області завершилося збирання ранніх зернових і зернобобових культур.  

714
21.09.2023

Лікарі порекомендували робити останній прийом їжі не пізніше ніж за дві-три години до сну.

534
04.10.2023

Дитина приходить до місця, якого не знає і не розуміє. Чому мама каже мовчати? Чому тато не дозволяє бігати? Чому світять свічки та багато квітів?

7314
27.09.2023

Далеко в горах жив один старий пустельник. Він жив з того, що йому приносили люди.

20251
21.09.2023

Пропонуємо вашій увазі шістнадцять висловів Андрея Шептицького, що стали крилатими фразами.

38336
16.09.2023

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

679
04.10.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

8498
03.10.2023

Верховна Рада на засіданні 20 вересня підтримала за основу законопроєкт №10037, який пропонує переспрямувати ПДФО з зарплат військових з місцевих бюджетів у державний бюджет.  

781
30.09.2023

Президент Володимир Зеленський оголосив про створення Альянсу оборонних індустрій і заснування спеціального Оборонного фонду.  

378
25.09.2023

Перша партія танків Abrams M1, обіцяних Сполученими Штатами, прибула до України 23 вересня.  

631
20.09.2023

Кажуть: така ініціатива уряду — ламає напрацьований механізм швидкої допомоги військовим та соціальної підтримки мешканців громад.   

547