Головні зміни, які діятимуть з грудня: чого очікувати українцям

У грудні в Україні набуває чинності ряд нововведень. Зокрема, планують підвищити мінімальну зарплату та прожитковий мінімум. Це своєю чергою передбачає підвищення пенсій.

Крім цього, в Україні збільшать обсяг виплати аліментів на дітей, має запрацювати програма видачі 1 000 гривень вакцинованим українцям та набирає чинності указ Міністерства охорони здоров’я України про розширення переліку професій, для яких щеплення проти COVID-19 є обов’язковим.

Також має набути чинності закон про електронну прописку.

Фіртка пояснює, що саме зміниться в Україні з грудня.


Підвищення мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму

Зокрема, з 1 грудня з 6 тисяч гривень до 6 500 гривень зросте мінімальна зарплата. У зв’язку з цим до 2 600 гривень підвищать й мінімальну пенсію для пенсіонерів, старших 65 років зі стажем 35 років для чоловіків і 30 років для жінок.

Крім того, з 1 грудня, після збільшення прожиткового мінімуму, знову підвищать мінімальну пенсію за віком й індивідуальні доплати за стаж понад норму. 

Наразі мінімальний прожитковий мінімум складає 2 294 гривень, а у грудні він зросте до 2 393 гривень. Для усіх категорій пенсіонерів це означає підвищення рівня мінімальної пенсії з 1 854 гривні до 1 934 гривень — на 4,3%.

Відповідно до цього прожитковий мінімум з 1 грудня зросте для різних соціальних і демографічних груп населення.

Для дітей до 6 років:

  • був з 1 липня — 2 013 гривень;
  • підвищать з 1 грудня — до 2 100 гривень.

Для дітей від 6 до 18 років:

  • був з 1 липня — 2 510 гривень;
  • підвищать з 1 грудня — до 2 618 гривень.

Для працездатних осіб:

  • був з 1 липня — 2 379 гривень;
  • підвищать з 1 грудня — до 2 481 гривня.

Для осіб, які втратили працездатність:

  • був з 1 липня — 1 854 гривень;
  • підвищать з 1 грудня — до 1 934 гривень.

Розмір мінімальної декретної допомоги для безробітних:

  • був з 1 липня — 2 635 гривень;
  • підвищать з 1 грудня — 2 749 гривень.

Крім того, на 800 гривень зростуть максимальні пенсійні виплати – з 18 540 гривень до 19 340 гривень. 

   читайте також: Пенсія в Україні: людям літнього віку нададуть п’ять рівнів підтримки (ІНФОГРАФІКА)

Зауважимо, що перерахунок пенсій проведуть автоматично, додатково звертатися до органів Пенсійного фонду України пенсіонерам не потрібно.

Водночас у 2022 році в Україні відбудеться черговий етап планової пенсійної реформи. Зокрема, посилять загальні вимоги до страхового стажу, від якого залежатиме вік виходу на пенсію. 

Як стало відомо, у 2022 році вимоги до стажу будуть наступними:

  • щоб вийти на пенсію у 60 років — від 29 років трудового стажу;
  • щоб вийти на пенсію у 63 роки — від 19 до 29 років трудового стажу;
  • щоб вийти на пенсію у 65 років — від 15 до 19 років трудового стажу.


Збільшення розміру аліментів

Зокрема, з 1 грудня в Україні збільшать обсяг виплати аліментів на дітей, оскільки він прив’язаний до розміру прожиткового мінімуму. Від 1 грудня прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років зросте до 2 100 грн, а для дітей від 6 до 18 років — до 2 618 гривень.

Це своєю чергою означає 50% мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину з 1 грудня буде наступним:

  • для дітей віком до 6 років — 1 050 гривень;
  • для дітей віком від 6 до 18 років — 1 309 гривень.

Якщо ж платник аліментів має достатній заробіток, то за рішенням суду можуть встановити мінімальний рекомендований розмір аліментів в розмірі 100% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Зокрема, для дітей віком до 6 років — 1 921 гривня, а для дітей віком від 6 до 18 років — 2 395 гривень.


Тисяча за вакцинацію

14 листопада Президент України Володимир Зеленський повідомив, що всі, хто пройшов повний курс вакцинації проти COVID-19, отримають від держави тисячу гривень.

Як зазначили в Кабміні, кошти будуть виплачені на віртуальні платіжні картки через «Дію». Витратити їх можна на квитки в кінотеатр, театр чи на концерт, на заняття спортом або подорожі Україною.

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль також підкреслив, що ця ініціатива Президента спрямована на підтримку малого та середнього бізнесу в Україні, який постраждав через пандемію.

Програма почне діяти з 19 грудня та працюватиме протягом року. Участь у ній візьмуть майже 6 000 представників малого та середнього бізнесу.

Загалом, за словами Дениса Шмигаля, на програму у 2021 році буде спрямовано 3 млрд грн та ще 3 млрд грн — на початку 2022 року з можливим розширенням фінансування.

    читайте також: Відомо, чому українці бояться вакцинації проти COVID-19

На віртуальну тисячу гривень можна буде придбати послуги в трьох сферах — це культура, туризм та спорт:

  • подорожі в межах України;
  • квитки в кінотеатри, театри, музеї, концертні зали, виставкові центри чи на масові заходи;
  • послуги в спортзалах або фітнес-клубах, басейнах тощо.

Для тих, в кого немає смартфонів або «Дії», обіцяють розробити окремий альтернативний механізм отримання обіцяної 1 000 гривень.


Розширення переліку професій, для яких щеплення проти COVID-19 є обов’язковим

Міністерство охорони здоров'я України розширило перелік організацій, співробітники яких мають обов’язково щепитися проти COVID-19.

Зокрема, до освітян та працівників центральних та місцевих органів влади, які підлягають обов’язковій вакцинації проти COVID-19 на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, додали наступних співробітників:

▪️ підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління центральних органів виконавчої влади;

▪️ установ і закладів, що надають соціальні послуги, закладів соціального захисту для дітей, реабілітаційних закладів;

▪️ підприємств, установ та організацій, включених до Переліку об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2015 року №83.

   читайте також: Щеплення проти COVID-19 або ПЛР-тест: що відомо про нові обмеження для невакцинованих

Наказ набирає чинності 9 грудня 2021 року.

Працівники вищезазначених установ, які не щепляться проти COVID-19 протягом цього періоду, будуть відсторонені від роботи без збереження заробітної плати. 

Це правило не поширюється на працівників, які мають протипоказання до вакцинації та надали відповідний документ. З 8 листопада таку довідку можна взяти в сімейного лікаря.


Закон про електронну прописку 

5 листопада 2021 року Верховна Рада ухвалила Закон «Про реалізацію публічних електронних послуг із реєстрації та декларування місця проживання в Україні». Він, зокрема, передбачає можливість змінити документи про місце проживання у режимі онлайн.

Закон набуде чинності з 1 грудня 2021 року за умови, що до цього моменту його підпише президент України.

У Мінцифри пояснюють, що більше не потрібен буде штамп в паспорті чи довідка до ID-картки, а замість трьох установ, 30 днів очікування та купи довідок тепер буде тільки одна заява, яку розглянуть та оброблять за 24 години.

Також реєстрація тепер не даватиме людині право власності на житло та не впливатиме на отримання послуг - оформлювати пенсію, документи чи отримувати медичну допомогу можна буде, не прив'язуючись до місця реєстрації. 

Зняти особу із задекларованого або зареєстрованого місця проживання можна буде за заявою власника житла приватної форми власності, поданої у паперовій формі, стосовно повнолітньої особи, місце проживання (перебування) якої зареєстровано або задекларовано в житлі, що належить власнику на підставі права власності.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

На Прикарпатті за дев’ять місяців подали понад 15 тисяч анкет на автоматичне призначення пенсійних виплат

Ні стажу, ні зарплатні: на скільки відсторонюватимуть ​невакцинованих працівників

Очільник BioNTech припускає, що вакцинуватися проти COVID-19 треба буде щороку

Українці, які не хочуть вакцинуватися проти COVID-19, назвали головну причину

Вакцини проти COVID-19: які є в Україні, наскільки ефективні та як працюють

Дослідження: відомо, чи захищає носіння маски від COVID-19

Середній розмір пенсії в Україні: хто і скільки отримує


Коментарі ()

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

342
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13893 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1588
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

879
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6157
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1731

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

647

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1473

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1282

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1172
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

528
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

666
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1586
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

609
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

894
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5930
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13700
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

259
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

557
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

492
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

802 2