Щеплення проти COVID-19 або ПЛР-тест: що відомо про нові обмеження для невакцинованих

Відсьогодні в Україні набули чинності нові правила міжрегіональних перевезень у «жовтій» та «червоній» зонах. Крім того, у громадських місцях Нацполіція почне перевіряти сертифікати про вакцинацію за QR-кодом.

Про це повідомляє Фіртка з посиланням на Міністерство охорони здоров'я України.

Зауважимо, що на громадський транспорт у місті та перевезення у межах області зміни не поширюються. Також нові правила не стосуються осіб до 18 років.

Як стало відомо, невакциновані громадяни не зможуть потрапити до інших регіонів автобусами, літаками та потягами без документів про повний курс вакцинації, негативного ПЛР-тесту або експрес-тесту на COVID-19. 

Для міжрегіональних поїздок і водій, і пасажири повинні мати один з наступних документів:

  • «зелений» або «жовтий» сертифікат у «Дії» про повну вакцинацію або отримання однієї дози. Водночас «жовтий» сертифікат дозволяє поїздки лише у регіони, що перебувають у «жовтій» зоні епіднебезпеки;
  • документ про отримання однієї дози вакцини — форма 063-О;
  • міжнародне свідоцтво про вакцинацію, яке видає сімейний лікар;
  • іноземний сертифікат про повну вакцинацію препаратами, використання яких дозволила ВООЗ;
  • негативний результат ПЛР-тесту або експрес-тесту на антиген — діятиме 72 години.

  читайте також: Природний імунітет після хвороби: коли невакциновані проти COVID-19 можуть заразитися повторно


Крім того, з 21 жовтня в Україні перевірятимуть дотримання карантинних вимог.

Перший заступник начальника Департаменту патрульної поліції України Олексій Білошицький повідомив, що Національна поліція спільно з Мінцифрою розробили та розпочали інтеграцію відповідного програмного забезпечення на планшети поліцейських для швидкої перевірки сертифікатів з «Дії» або сканувавши паперовий його варіант.  

«Перевіряти достовірність сертифікатів про вакцинацію громадян з 21 жовтня будуть працівники Держпродспоживслужби, Центру контролю та профілактики хвороб на місцях, а також працівники Патрульної поліції України. Перевірку проводитимуть у місцях великого скупчення людей, де може бути поширення хвороби – під час перевезень, відвідувань закладів, ринків, торговельних майданчиків»,  пояснив правоохоронець.

Водночас у паперових свідоцтвах про вакцинацію обов’язково мають бути реквізити – інформація про вид щеплення, кількість доз щеплення, підпис лікаря та печатка офіційної установи охорони здоров’я. 

«Всі дані про вакцинацію громадян вже є в реєстрі, який також підключений до міжнародних баз. Інформація буде перевірятися дуже ретельно. Працівники, які перевірятимуть свідоцтва про вакцинацію, мають пересвідчитися в достовірності свідоцтва, адже відомі випадки їх підробки», – зазначив Білошицький. 

Також заступник начальника Департаменту патрульної поліції України наголосив, що за виготовлення та збут підробленої медичної документації правопорушникам може загрожувати покарання – від штрафу у 17 тисяч гривень до п'яти років позбавлення волі. За використання підроблених довідок чи сертифікатів передбачене покарання – від штрафу на суму до 850 гривень до обмеження волі на строк до двох років.

  читайте також: Ліки проти COVID-19: як неправдива інформація створила «чудодійний» препарат


Заразом орієнтовно з середини листопада невакцинованих працівників, для яких щеплення проти COVID-19 є обов'язковими, відсторонюватимуть від роботи без збереження заробітної плати.

Винятком будуть лише ті працівники, які мають обґрунтовані медичні протипоказання.

Таким пацієнтам видадуть відповідну медичну довідку, яка свідчить, що робити щеплення не можна. Таке рішення ухвалює сімейний лікар.

«Проте, невеликий відсоток людей має протипоказання – це 3-4% всього. Сформовано, можливо, такий міф про те, що багатьом людям не можна вакцинуватися», – зауважив міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко.

За його словами, сьогодні в Україні роблять усе для того, щоб запобігти будь-яким підробкам. А тому така довідка буде в електронній системі охорони здоров’я. Вона видаватиметься, як і COVID-сертифікат.

«Лікар, який видає цю довідку, буде робити медичний запис в електронній системі. І цей медичний запис можна спокійно відслідкувати, чому конкретній людині дана довідка про медичний відвід, якщо раніше, наприклад, не було записів про таку хворобу в історії хвороби, яка ведеться в електронному вигляді», – пояснив міністр охорони здоров’я.

До слова, в Україні цього тижня можуть оприлюднити перелік протипоказань до вакцинації проти COVID-19.

  читайте також: Захищає при «Delta»: вакцинація проти COVID-19 на 90% зменшує ризик госпіталізації та летальності


22 415 нових випадків COVID-19 зафіксували в Україні станом на 21 жовтня 2021 року. Зокрема, захворіли 1771 дітей та 345 медпрацівників.

Наразі в Україні діє адаптивний карантин, коли регіони поділяють на «зелену», «жовту», «помаранчеву» та «червону» зони епіднебезпеки.

Нагадаємо, по всій Україні «жовту» зону запровадили з 23 вересня. Проте, станом на 21 жовтня в Україні вже п'ять регіонів перебувають у «червоній» зоні епіднебезпеки. Йдеться про Херсонську, Запорізьку, Одеську, Дніпропетровську та Донецьку області. 

Крім того, опівночі 23 жовтня посилять карантин в Сумській області, яка теж перейде до «червоної» зони. А за словами очільника Києва, Віталія Кличка, уже цього тижня столиця може потрапити в «червону» зону.

За новими правилами, у «червоній» зоні заборонено:

  • робота закладів громадського харчування, крім адресного доставлення й замовлень на виніс;

  • робота ТРЦ та інших розважальних закладів, кінотеатрів;

  • робота непродовольчих ринків і магазинів, спортзалів, басейнів і фітнес-центрів;

  • робота навчальних закладів, крім закладів, де 100% працівників мають зелений COVID-сертифікат;

  • проведення масових заходів, крім офіційних спортивних заходів та матчів командних ігрових видів спорту без глядачів;

  • робота закладів культури;

  • робота установ, що надають послуги з розміщення (хостели, готелі).

Ці обмеження не будуть застосовуватися, якщо у всього персоналу і відвідувачів закладів або заходів, будуть жовті або зелені COVID-сертифікати.

У «помаранчевій» зоні епіднебезпеки наразі Київ та тринадцять областей: Волинська, Житомирська, Івано-Франківська, Луганська, Львівська, Миколаївська, Сумська, Тернопільська, Харківська, Хмельницька, Черкаська, Чернівецька, Чернігівська.

У «жовтій» зоні – Вінницька, Закарпатська, Київська, Кіровоградська та Полтавська області.

Як зауважив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, Україна зіштовхнулася з найбільшими викликами за весь час пандемії.

«Маємо надвисоку кількість важких випадків і госпіталізацій. П’ять областей перейшли в «червону» зону епідемічної небезпеки. Ще декілька регіонів можуть потрапити в цю зону найближчими днями», — повідомив Шмигаль.

За тиждень 94,2% госпіталізованих із COVID-19 не були вакциновані. Також прем’єр-міністр наголосив, що у країні підключають нові лікарні та збільшують кількість лікарів, які протидіють коронавірусній хворобі.

Наразі єдиною альтернативою локдауну є масова вакцинація. Уряд не планує вводити повний локдаун. Навіть у «червоних» зонах бізнес і громадські заклади працюватимуть при повній вакцинації всіх працівників і відвідувачів.

  читайте також: COVID-19 спричинив найбільше скорочення тривалості життя з часів Другої світової війни


20 жовтня від COVID-19 вакцинували понад 251 тисячу українців. Загалом провели понад 15 млн щеплень.

Зокрема, від початку вакцинальної кампанії щепили 8 373 552 людини, з них отримали одну дозу – 8 373 550 людей, повністю імунізовані та отримали дві дози – 6 743 615 людей.

Також у МОЗ зазначили, що 95% госпіталізованих із COVID-19 минулого тижня – невакциновані.


Коментарі ()

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

91
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

12609 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1462
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

795
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5959
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1646

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

566

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1394

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1202

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1107
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

458
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

583
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1501
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

532
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

804
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5846
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13017
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

457
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

422
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

734 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1185