Дитяча самостійність починається з власного куточка: івано-франківська психологиня про особистий простір

Створення власного простору для дитини — це важливий етап її розвитку, який впливає на почуття безпеки, самостійність та адаптацію до соціуму.

Про це журналістці Фіртки розповіла психологиня Ірина Волощук.

Як каже фахівчиня, дитина сприймає простір по-іншому, ніж дорослі.

"Питання особистого простору дитини часто турбує дорослих. Однак варто пам’ятати, що малюки мають вроджену егоцентричність і сприймають все навколо як свою територію.

Спочатку мамин животик — це їхній перший простір. А у віці 0-2 років мама стає своєрідним зовнішнім "простором" для дитини, адже вона повністю залежить від батьків. Але вже з 2-3 років дитина починає віддалятися, заявляючи про своє "Я-сам".

Згодом дитина все більше прагне незалежності, а шкільний вік лише посилює цю тенденцію. За словами Ірини Волощук, варто подбати, щоб дитина мала своє місце в домі:

"Важливо, щоб у дитини було своє ліжечко, власний куточок у кімнаті чи окрема кімната — залежно від можливостей родини. Також важливо поважати її речі: не можна змушувати ділитися або віддавати їх без згоди.

Дітям 3-6 років подобається будувати "халабуди" з ковдр чи подушок, створюючи власний простір. Це варто підтримувати, оскільки такі ігри активізують у мозку центри, що відповідають за безпеку і спокій."

Ознаки того, що дитині потрібно більше особистого простору, можуть бути очевидними.

"Дитина накопичує іграшки, малюнки, книжки, одяг — і все це потребує свого місця. Якщо у неї є власний вішачок, рушничок, полиця для одягу чи столик, вона вчиться не лише дотримуватися порядку, а й відчуває себе впевненіше", — зазначає Ірина Волощук.

Особливо гостро питання особистого простору постає у підлітковому віці або в багатодітних сім’ях.

"У підлітків зростає потреба в усамітненні, і якщо вони не можуть побути наодинці у своїй кімнаті, то часто закриваються у ванній чи туалеті.

Дошкільнята також відчувають необхідність у своєму просторі, але водночас хочуть проводити багато часу поруч із батьками. Поступово це змінюється: дитина більше орієнтується на друзів і починає закривати двері у свою кімнату", — пояснює психологиня.

За словами Ірини Волощук, важливо дозволяти дитині самостійно освоювати навички, а не робити все за неї.

"Якраз у 2-3 роки починається важливий етап розвитку самостійності. Дитина має сама вчитися їсти, одягатися, складати речі – це формує її впевненість у собі. Також саме в цьому віці можна привчати дитину до порядку через гру: складати іграшки чи прибирати свій куточок."

Ірина Волощук наголошує, що наявність особистого місця важлива не лише вдома, а й у дитячому садочку та школі.

"Власний простір допомагає дитині почуватися безпечніше. Важливо, щоб у садочку чи школі у дитини була своя шафка, парта, а також можливість взяти улюблену річ із дому. Це дає відчуття стабільності.

Ми, дорослі, теж персоналізуємо свій робочий простір — ставимо фото рідних, вазон чи статуетку. Те саме потрібно і дітям, щоб легше адаптуватися", — пояснює психологиня.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Розлучення батьків: івано-франківська психологиня розповіла, як підтримати дитину

«Не підсилювати страхи та тривоги». Як говорити з дітьми про війну?

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

«Дитяча наркоманія, розшуки неповнолітніх та випадки самогубств»: інтерв'ю з керівницею ювенальної превенції Івано-Франківщини Аллою Бойчук

Найбільш вразливими є підлітки: психологиня розповіла, як підтримати дитину з суїцидальними думками


Коментарі ()

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

887 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

803
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1619
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2247
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4226 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3232

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

226

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

454

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

395

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

864
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

636
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

681
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

965
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1090
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

678
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6263
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1755
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31770 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1558
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

762 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

727