Чому діти крадуть та як на це реагувати: пояснює івано-франківська психологиня Ірина Волощук

фото: ілюстративне


Часто до психологів батьки звертаються із запитом про крадіжки, які здійснюють їхні діти. Така проблема є досить поширеною. 

Як з цим боротися та як реагувати на подібні ситуації, журналістці Фіртки розповіла психологиня Ірина Волощук.

Зі слів фахівчині, причини, через які дитина може вкрасти якусь річ:

  1. Необізнаність дитини. Вона не завжди розуміє різницю між діями "взяти" і "вкрасти".

  2. Недостатньо розвинена вольова сфера. Дитині складно втриматися і не зробити бажаний предмет своїм.

  3. Відсутність кордонів. Якщо дитина не несе відповідальності за свої вчинки, вона може сприймати взяття чужого як норму. Батьки, які виправдовують такі дії фразами "він ще маленький", "він не хотів" не допомагають сформувати правильне розуміння наслідків.

  4. Бажання мати частинку чужого життя. Дитина може хотіти річ людини, яка має для неї щось дуже цінне (увагу мами, турботу тата, улюбленого вихованця).

  5. Демонстрація протесту або помсти. Вкрадені гроші чи речі можуть бути способом покарати батьків, змусити їх почуватися винними.

  6. Інфантильність. Дитина може знати, що красти не можна, але виправдовувати себе: "Я просто взяла помалювати", "Жуйка така смачна".

  7. Вплив компанії. Підлітки можуть красти, щоб бути частиною групи та отримати схвалення однолітків.

"Крадіжка може бути способом задоволення прихованих потреб дитини. Вона може хотіти отримати певні емоції або частину життя іншої людини. Іноді це прояв незрілості або брак розуміння наслідків".

Психологиня радить батькам, як правильно реагувати:

  1. Зберігати спокій. Перш ніж робити висновки, варто розібратися в причинах вчинку.

  2. Не ігнорувати проблему. Крадіжка може бути симптомом психологічних труднощів, особливо у підлітків.

  3. Допомогти дитині виправити ситуацію. Важливо повернути річ або гроші, попросити вибачення перед власником. При цьому слід похвалити дитину за сміливість визнати свою помилку.

  4. За потреби звернутися до спеціаліста. Психолог допоможе зрозуміти причини такої поведінки.

Чого не варто робити батькам:

  1. Робити поспішні висновки, що дитина стала злодієм або виховання провалилося.

  2. Залякувати покаранням або погрожувати.

  3. Застосовувати фізичне покарання.

  4. Позбавляти дитини уваги, любові чи кишенькових грошей.

  5. Ігнорувати ситуацію. Краще обговорити вчинок, пояснити наслідки та знайти шляхи його виправлення.

"Якщо ситуація повторюється або є серйозні передумови для хвилювання, важливо звернутися до психолога, щоб зрозуміти глибші причини такої поведінки", — підкреслила Ірина Волощук.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Розлучення батьків: івано-франківська психологиня розповіла, як підтримати дитину

«Не підсилювати страхи та тривоги». Як говорити з дітьми про війну?

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

«Дитяча наркоманія, розшуки неповнолітніх та випадки самогубств»: інтерв'ю з керівницею ювенальної превенції Івано-Франківщини Аллою Бойчук

Найбільш вразливими є підлітки: психологиня розповіла, як підтримати дитину з суїцидальними думками


Коментарі ()

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

694
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

747
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1561
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2182
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4164 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3167

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

170

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

397

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

341

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

811
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

581
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

628
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

912
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1015
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

633
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6212
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1701
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31718 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1478
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

716 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

672