Чому діти крадуть та як на це реагувати: пояснює івано-франківська психологиня Ірина Волощук

фото: ілюстративне


Часто до психологів батьки звертаються із запитом про крадіжки, які здійснюють їхні діти. Така проблема є досить поширеною. 

Як з цим боротися та як реагувати на подібні ситуації, журналістці Фіртки розповіла психологиня Ірина Волощук.

Зі слів фахівчині, причини, через які дитина може вкрасти якусь річ:

  1. Необізнаність дитини. Вона не завжди розуміє різницю між діями "взяти" і "вкрасти".

  2. Недостатньо розвинена вольова сфера. Дитині складно втриматися і не зробити бажаний предмет своїм.

  3. Відсутність кордонів. Якщо дитина не несе відповідальності за свої вчинки, вона може сприймати взяття чужого як норму. Батьки, які виправдовують такі дії фразами "він ще маленький", "він не хотів" не допомагають сформувати правильне розуміння наслідків.

  4. Бажання мати частинку чужого життя. Дитина може хотіти річ людини, яка має для неї щось дуже цінне (увагу мами, турботу тата, улюбленого вихованця).

  5. Демонстрація протесту або помсти. Вкрадені гроші чи речі можуть бути способом покарати батьків, змусити їх почуватися винними.

  6. Інфантильність. Дитина може знати, що красти не можна, але виправдовувати себе: "Я просто взяла помалювати", "Жуйка така смачна".

  7. Вплив компанії. Підлітки можуть красти, щоб бути частиною групи та отримати схвалення однолітків.

"Крадіжка може бути способом задоволення прихованих потреб дитини. Вона може хотіти отримати певні емоції або частину життя іншої людини. Іноді це прояв незрілості або брак розуміння наслідків".

Психологиня радить батькам, як правильно реагувати:

  1. Зберігати спокій. Перш ніж робити висновки, варто розібратися в причинах вчинку.

  2. Не ігнорувати проблему. Крадіжка може бути симптомом психологічних труднощів, особливо у підлітків.

  3. Допомогти дитині виправити ситуацію. Важливо повернути річ або гроші, попросити вибачення перед власником. При цьому слід похвалити дитину за сміливість визнати свою помилку.

  4. За потреби звернутися до спеціаліста. Психолог допоможе зрозуміти причини такої поведінки.

Чого не варто робити батькам:

  1. Робити поспішні висновки, що дитина стала злодієм або виховання провалилося.

  2. Залякувати покаранням або погрожувати.

  3. Застосовувати фізичне покарання.

  4. Позбавляти дитини уваги, любові чи кишенькових грошей.

  5. Ігнорувати ситуацію. Краще обговорити вчинок, пояснити наслідки та знайти шляхи його виправлення.

"Якщо ситуація повторюється або є серйозні передумови для хвилювання, важливо звернутися до психолога, щоб зрозуміти глибші причини такої поведінки", — підкреслила Ірина Волощук.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Розлучення батьків: івано-франківська психологиня розповіла, як підтримати дитину

«Не підсилювати страхи та тривоги». Як говорити з дітьми про війну?

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

«Дитяча наркоманія, розшуки неповнолітніх та випадки самогубств»: інтерв'ю з керівницею ювенальної превенції Івано-Франківщини Аллою Бойчук

Найбільш вразливими є підлітки: психологиня розповіла, як підтримати дитину з суїцидальними думками


Коментарі ()

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2137
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1447
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3562
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5314
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1606
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

1973

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

86

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

375

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

808

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

1587
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

369
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

706
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2405 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

357
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

802
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4853
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

671
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

517
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

448
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

342
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

661
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

822 2