Рішення про подовження мобілізації ухвалює парламент. І, за словами парламентаріїв, які за це голосуватимуть, немає жодних підстав зупиняти мобілізацію після 23 серпня.
Так, члени парламентського комітету з питань нацбезпеки та експерти розповіли виданню "Апостроф", що буде з мобілізацією після 23 серпня, передає Фіртка.
Зокрема, член парламентського комітету з питань нацбезпеки Роман Костенко стверджує, що мобілізацію в Україні продовжать.
"Не думаю, що мобілізацію буде зупинено. Та й в принципі зараз не можна припиняти мобілізацію — це однозначно.
Ми щодня зазнаємо втрат і потрібно заповнювати особовий склад Збройних Сил України".
Член комітету Верховної ради з питань нацбезпеки Сергій Рахманін розповів, що правові підстави для мобілізації – правовий режим воєнного стану.
Тобто, коли вводиться правовий режим воєнного стану, держава має право проводити мобілізацію, зокрема й загальну. Відповідно указ про мобілізацію прив'язується до терміну дії воєнного стану.
"Оскільки війна завтра у нас точно не закінчиться, правовий режим воєнного стану буде подовжено, відповідно буде видано новий указ, який дозволяє проводити мобілізацію", — пояснив він.
Рахманін додає, що указ про мобілізацію не означає, що мобілізація, грубо кажучи, проводиться щодня.
"Це означає, що держава у разі потреби на період дії правового режиму воєнного стану може мобілізувати певну кількість людей. Коли, кого і скільки, це вже визначають Збройні сили України.
Указ просто надає правові підстави".
Втім, за словами Костенка, новий етап мобілізації може бути більш вибірковим.
"Не думаю, що мобілізація буде повномасштабною. Але все одно добиратимуть людей на ті спеціальності, які вибувають".
Однак, військовий експерт Михайло Жирохов навпаки вважає, що мобілізація може бути навіть масштабнішою, адже втрати на фронті, на жаль, серйозні.
"23 серпня закінчується і дія воєнного стану, а мобілізація це один з елементів воєнного стану.
Беручи до уваги ситуацію на фронті, мобілізацію, звичайно, буде продовжено і вона буде більш масштабною, оскільки оперативний резерв, який у більшості зараз і мобілізований, на жаль, закінчується.
Втрати особового складу, не тільки безповоротні, а й санітарні, поранені — досить великі за ці місяці.
І ті люди, які були мобілізовані, ймовірно, не покривають потреб фронту", — говорить Жирохов.
Нагадаємо, в Україні військовозобов'язаними є усі громадяни віком від 18 до 60 років, за винятком певних категорій осіб, визначених законом.
Необхідну кількість мобілізованих сьогодні визначає Генеральний штаб Збройних Сил України, який відповідно формує черговість призову.
Відповідно до норм українського законодавства, мобілізація відбувається у чотири хвилі:
- перша — це оперативний резерв. Зокрема, колишні військовослужбовці віком до сорока років, які мають бойовий досвід та відслужили в армії (ветерани Антитерористичної операції на сході України чи бійці Операції об'єднаних сил);
- друга — колишні військовослужбовці, які проходили строкову службу до 2014 року або служили за контрактом;
- третя — мобілізаційний резерв. Зокрема, військовозобов’язані, які закінчили військові кафедри закладів вищої освіти як офіцери запасу та не призивалися під час попередніх мобілізаційних кампаній;
- четверта — громадський резерв. Зокрема, інші громадяни, які не мають обмежень за віком чи станом здоров’я щодо призову на військову службу та можуть бути залучені для комплектування Збройних сил України та інших військових формувань.
Проте, виокремлюють категорії українців, які не підлягають мобілізації.
До слова, Уряд послабив обмеження для перетину державного кордону для військовозобов’язаних чоловіків, а також змінив терміни їхнього перебування за межами України.
Що було раніше?
24 лютого російський президент оголосив про початок операції проти України. О п'ятій годині ранку почались обстріли стратегічних об'єктів практично в усіх регіонах України. Крім цього, відбулась атака на підрозділи прикордонників по всій лінії кордону з росією та білоруссю.
Відтак, в Україні після нападу російської федерації та обстрілів у регіонах ввели воєнний стан. Президент Володимир Зеленський віддав наказ завдавати окупантам максимальних втрат.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також: