Більшість мешканців західних областей обирають сучасні європейські цінності

Думка українців щодо "традиційних цінностей" суттєво змінюється залежно від контексту запитання.

Про це свідчать дані опитування, яке провів Київський міжнародний інститут соціології, передає Фіртка.

Так, питання стосовно щодо цінностей в Україні активізувались після отримання статусу кандидата на вступ до ЄС та ухвалення Стамбульської конвенції.

В опитуванні реалізували експеримент під назвою "split-sampl", де респондентам ставили однакове питання:

"Як Ви вважаєте, в Україні потрібно заохочувати поширення і зміцнення сучасних європейських/Західних цінностей?".

На противагу йому ставили питання про традиційні цінності з іншим контекстом.

Цей контекст складався з двох частин. Респондентам пропонували обрати "традиційні українські цінності" або ж "цінності, які є традиційними для східних слов’ян — українців, росіян, білорусів".

Так соціологи хотіли продемонструвати, що думка українців стосовно "традиційних цінностей" може суттєво змінюватись залежно саме від контексту, який використовують для маніпуляцій.

Результати підтвердили цю теорію. "Традиційні цінності", коли їх називають "чисто українськими", безумовно перемагають —  78% вважають, що саме їх треба поширювати й зміцнювати на противагу європейським/Західним цінностям, які в такому випадку підтримали лише 12%.

  читайте також: Відомо, як за останні роки в Україні змінилося ставлення до ЛГБТ

Однак, якщо "традиційні цінності" подаються в обгортці "спільних для східних слов’ян" зі згадуванням росіян та білорусів, то в цьому випадку лише 33% віддають їм перевагу.

Напротивагу такому формулюванню 51% підтримують європейські цінності.

Цей результат також змінюється залежно від регіону України: на Заході та в Центрі більшість обирають сучасні європейські цінності, на Півдні думки розділилися порівну, а на Сході вже більше тих, хто віддає перевагу "традиційним цінностям для східних слов’ян".

"Ми бачимо, що "невдалий" контекст, як-от спільність із "східними слов’янами" та згадка росіян, і українці готові відмовити "традиційним цінностям".

Це скоріше свідчить про низьку кристалізованість уявлень про "традиційні цінності" і як наслідок викликає сумніви щодо справжньої прихильності до них, як і до "європейських цінностей", — пояснює заступник директора КМІС Антон Грушецький.


Довідково: опитування провели 6-20 липня методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера (CATI) на основі випадкової вибірки.

Опитали 2 000 респондентів, які мешкають у всіх регіонах України (крім АР Крим), у віці 18 років і старше.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Більшість мешканців західних регіонів виступають проти поступок в обмін на припинення російської агресії

Рекордні цифри: майже 95% мешканців західних областей погано ставляться до росіян

Майже 95% мешканців західних регіонів вірять, що Україна переможе у війні

Єдине, що нас «єднає» з ворогом. Чому мова на часі?

Перелік корисних чатботів, які допоможуть під час війни


Коментарі ()

17.08.2022
Мар'яна Цимбалюк

Працівники історико-просвітницьких установ розповіли Фіртці, що наплив у їхні заклади був настільки великий, що часто музейники проводили екскурсії без перерви.

267
10.08.2022
Тіна Любчик

Журналістка Фіртки поспілкувалася зі Святославом Балакою, головою Асоціації інтервенційних онкологів України, який приїхав в Івано-Франківськ із Харкова. 

1868
04.08.2022
Тетяна Дармограй

Повномасштабне російське вторгнення майже повністю витіснило коронавірусну хворобу з інформаційного простору України. Проте, як констатують медики, українці продовжують хворіти та помирати через цю недугу.

1501
31.07.2022
Тіна Любчик

Про пережите внаслідок російського вторгнення журналістці Фіртки розповіла киянка, яка працює дитячою психологинею, Ксенія Дичко. У перші дні повномасштабної війни жінка переїхала із сім’єю до Івано-Франківська.

2554 4
28.07.2022
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки розпитала у психологині, як війна впливає на стосунки, як зберегти шлюб в умовах постійного стресу чи тривалої розлуки та чому сьогодні особливо важлива підтримка та щира розмова.  

1863
22.07.2022
Тетяна Дармограй

В Україні вже 144-й день триває повномасштабна війна. Через російську агресію процес загальної мобілізації продовжили до 23 серпня.

5960

На щастя, переважна більшість держав світу розуміє справжню ситуацію в російсько-українській війні. Хто на кого напав, хто обороняє по праву свою територію, і де тут світла й темна сторона. Але в міжнародному праві та відносинах самого розуміння мало.

173

Яблуневий чи Медовий Спас? Доволі, часто народні назви християнських свят відривають нас від суті та розуміння глибини свята. Яскравим прикладом цього є «Яблуневий Спас» та «Маковія», що це, про кого це?

256

Неодноразово доводилось зустрічатися з бабусями або жіночками в церкві, на невеликих парафіях різних конфесій, які знають все і навіть деколи більше за священника. А потім священники дивуються: «чому в храмі немає молоді?». А вони і не знали, що молодь не витримала прискіпливих зауважень «церковного менеджменту».  

306

Коли люди стикаються із Національною Хокейною Лігою, вони, в першу чергу, дивляться крізь призму інших турнірів та видів спорту. Наприклад, футбол й Англійська Прем’єр Ліга, Чемпіонат Світу чи Європи, Ліга Чемпіонів та інші. 

607
09.08.2022

Перш за все фахівець радить виключити із щоденного раціону жирну та смажену їжу.

466
30.07.2022

Літо – та пора року, коли потрібно їсти максимально корисні та насичені вітамінами продукти  

1219
27.07.2022

В літній період радять пити теплу воду, вона краще засвоюється організмом.  

1229
15.08.2022

В Івано-Франківську представники УПЦ Московського патріархату через суд намагаються повернути храм Різдва Христового, що на вулиці Довженка.

1064
11.08.2022

Для вирішення та недопущення різноманітних конфліктних ситуацій та непорозумінь, в Івано-Франківську створять Раду церков.  

333
09.08.2022

Після православ’я найбільше респондентів із Заходу України ідентифікували себе як греко-католиків (26%), протестантів та атеїстів (4%) і. Інші релігії та конфесії називалися рідше.  

431
05.06.2022

У Храмі Царя Христа (відомому, як церква на Майзлях) Святу літургію провів Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин.

4676
05.08.2022

Першого липня на п'ятому позачерговому засіданні Міжурядового комітету з охорони нематеріальної культурної спадщини за зверненням Міністерства культури та інформаційної політики України внесено елемент “Культура приготування українського б

616
15.08.2022

Президент Володимир Зеленський усунув начальників управлінь Служби безпеки України у трьох областях.

351
12.08.2022

На запитання, чи підтримують українці дії президента Володимира Зеленського, 59% відповіли, що рішуче підтримують та 32% — скоріше підтримують.  

267
11.08.2022

Рішення про подовження мобілізації ухвалює парламент.

369
09.08.2022

Президент Володимир Зеленський закликає країна Заходу заборонити в’їзд всім громадянам росії на тлі її агресії проти України.  

422