Більшість мешканців західних областей обирають сучасні європейські цінності

Думка українців щодо "традиційних цінностей" суттєво змінюється залежно від контексту запитання.

Про це свідчать дані опитування, яке провів Київський міжнародний інститут соціології, передає Фіртка.

Так, питання стосовно щодо цінностей в Україні активізувались після отримання статусу кандидата на вступ до ЄС та ухвалення Стамбульської конвенції.

В опитуванні реалізували експеримент під назвою "split-sampl", де респондентам ставили однакове питання:

"Як Ви вважаєте, в Україні потрібно заохочувати поширення і зміцнення сучасних європейських/Західних цінностей?".

На противагу йому ставили питання про традиційні цінності з іншим контекстом.

Цей контекст складався з двох частин. Респондентам пропонували обрати "традиційні українські цінності" або ж "цінності, які є традиційними для східних слов’ян — українців, росіян, білорусів".

Так соціологи хотіли продемонструвати, що думка українців стосовно "традиційних цінностей" може суттєво змінюватись залежно саме від контексту, який використовують для маніпуляцій.

Результати підтвердили цю теорію. "Традиційні цінності", коли їх називають "чисто українськими", безумовно перемагають —  78% вважають, що саме їх треба поширювати й зміцнювати на противагу європейським/Західним цінностям, які в такому випадку підтримали лише 12%.

  читайте також: Відомо, як за останні роки в Україні змінилося ставлення до ЛГБТ

Однак, якщо "традиційні цінності" подаються в обгортці "спільних для східних слов’ян" зі згадуванням росіян та білорусів, то в цьому випадку лише 33% віддають їм перевагу.

Напротивагу такому формулюванню 51% підтримують європейські цінності.

Цей результат також змінюється залежно від регіону України: на Заході та в Центрі більшість обирають сучасні європейські цінності, на Півдні думки розділилися порівну, а на Сході вже більше тих, хто віддає перевагу "традиційним цінностям для східних слов’ян".

"Ми бачимо, що "невдалий" контекст, як-от спільність із "східними слов’янами" та згадка росіян, і українці готові відмовити "традиційним цінностям".

Це скоріше свідчить про низьку кристалізованість уявлень про "традиційні цінності" і як наслідок викликає сумніви щодо справжньої прихильності до них, як і до "європейських цінностей", — пояснює заступник директора КМІС Антон Грушецький.


Довідково: опитування провели 6-20 липня методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера (CATI) на основі випадкової вибірки.

Опитали 2 000 респондентів, які мешкають у всіх регіонах України (крім АР Крим), у віці 18 років і старше.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Більшість мешканців західних регіонів виступають проти поступок в обмін на припинення російської агресії

Рекордні цифри: майже 95% мешканців західних областей погано ставляться до росіян

Майже 95% мешканців західних регіонів вірять, що Україна переможе у війні

Єдине, що нас «єднає» з ворогом. Чому мова на часі?

Перелік корисних чатботів, які допоможуть під час війни


Коментарі ()

16.09.2023
Тіна Любчик

Головні туристичні пам’ятки Вінниці очолює музей-садиба Миколи Пирогова. На запитання: «Що подивитися в першу чергу у Вінниці?» кожен місцевий житель впевнено назве це культове місце.  

759
11.09.2023
Тіна Любчик

З журналісткою Фіртки своєю історією поділився 42-річний Роман Примич, військовослужбовець з Івано-Франківська, який отримав поранення на фронті та зараз перебуває на лікуванні в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

6116 9
07.09.2023
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає, які зміни запланували та як це вплине на темпи мобілізації.

2177
23.08.2023
Тетяна Дармограй

Щоб актуалізувати дані щодо мобілізаційного потенціалу країни, Міністерство оборони України запустило інформаційну кампанію під назвою "Оновлюй дані у ТЦК".  

2143
16.08.2023
Тіна Любчик

В Івано-Франківській обласній клінічній лікарні з початку повномасштабного вторгнення російських військ на територію України медики  активно допомагають нашим захисникам відновити здоров’я після поранень на фронті. Так, цього разу журналістка Фіртки відвідала медичний заклад і поспілкувалася з фахівцями та військовими пацієнтами про роботу відділення травматології.

2421
05.08.2023
Павліна Мушинська

Чи насправді все так погано, адже з усіх сторін нам розповідають, як добре у світі ставляться до українців, особливо у країні-сусідці Польщі?Фіртка пропонує ознайомитися з невигаданими історіями українок, з їхніх власних вуст.

3012

Усім нам добре знайома старозавітна історія про битву Давида та Голіафа, як протистояння сильному, могутньому загарбнику в рази меншого, але безстрашного молодого та винахідливого Давида.

264

Намагаючись ототожнити історію Русі з історією Московії, нащадки угро-фінів твердять, нібито столиця Русі у 1157 році була перенесена з Києва у Володимир Андрієм Боголюбським. Це відверта брехня. Він зробив Володимир своєю резиденцією, але це не означає, що переніс столицю, бо Боголюбський тоді у Києві не княжив. Київська держава – Русь існувала впродовж IX—XIII століть.

539

Невже ми єдині розумні істоти на весь всесвіт? Ці питання давно хвилюють людство та науковців.

704

Річки у селах — це природні багатства і можливості для туризму. Дізнайтеся, як зберегти та використати річки для розвитку сільського життя.

426
21.09.2023

Лікарі порекомендували робити останній прийом їжі не пізніше ніж за дві-три години до сну.

100
16.09.2023

У селі Братківці комунальне підприємство «Франківськ-Агро» вже вдруге збирає гречку, яку висіяли на цьому полі.  

299
12.09.2023

Майже у всіх їдальнях міста запровадили нововведення — безготівковий рахунок за їжу.

390
16.09.2023

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

245
10.09.2023

У церкві Різдва Пресвятої Богородиці у селі Нижній Вербіж Коломийського району вперше відзначили храмове свято за новоюліанським календарем. Раніше святкування припадало на 21 вересня.

411
08.09.2023

Священник каже: «стосовно заповіді «не вбий» — якби ми читали Святе письмо мовою оригіналу — староєврейською — то там «не вбий» означає «не вбий з корисливих мотивів».

564
04.09.2023

Віра має бути спрямована на Бога і відповідати моральним та духовним нормам, а не базуватися на забобонах  

449
21.09.2023

Головні туристичні пам’ятки Вінниці очолює музей-садиба Миколи Пирогова. На запитання: «Що подивитися в першу чергу у Вінниці?» кожен місцевий житель впевнено назве це культове місце. Музейно-садибний комплекс ім. Пирогова присвяче

102
20.09.2023

Кажуть: така ініціатива уряду — ламає напрацьований механізм швидкої допомоги військовим та соціальної підтримки мешканців громад.   

162
15.09.2023

За матеріалами СБУ підозру у державній зраді отримав народний депутат Нестор Шуфрич.  

853
10.09.2023

Україна отримала під час війни нового міністра оборони. Ним став кримський татарин Рустем Умєров. Він не має стосунку до військової справи, але відомий як вправний перемовник.  

476 1
08.09.2023

Наразі обмеження на виїзд з України діє щодо чоловіків призовного віку, а також окремих посад держслужби та визначених посадових осіб. Інформації про зміни з 1 жовтня щодо обмеження виїзду для жінок на військовому обліку прикордонники не мають.  

536