Науковці з'ясували, чому «Omicron» більш заразний, ніж інші штами коронавірусу, та наскільки ефективна бустерна доза вакцини проти нового варіанту COVID-19.
Як йдеться у журналі Nature, Omicron-штам набув значної стійкості до антитіл, передає Фіртка.
Так, вчені протестували дев’ять моноклональних антитіл, які використовуються у клінічній практиці проти COVID-19 або перебувають у доклінічній розробці.
Відтак, шість антитіл втратили всю противірусну активність, інші три були в рази менш ефективні проти «Omicron» у порівнянні зі штамом «Delta».
Крім того, дослідники зауважили, що кров, яку зібрали протягом дванадцяти місяців після появи симптомів тих, хто вже перехворів на коронавірус та кров вакцинованих Pfizer або AstraZeneca, взята через п’ять місяців після імунізації, лише частково нейтралізувала варіант «Omicron».
Водночас сироватки людей, які отримали бустерну дозу Pfizer, залишалися ефективними проти «Omicron» навіть через місяць після вакцинації.
Проте, для повної нейтралізації «Omicron» потрібно від п'яти до 31 разу більше антитіл у порівнянні з «Delta» в аналізах клітинних культур.
Як свідчать результати дослідження, штам «Omicron» знижує ефективність вакцин та моноклональних антитіл, при цьому вакцини продовжують демонструвати ефективність у захисті від тяжких форм захворювання. Зокрема, переважна більшість із загальної кількості захворювань у вакцинованих супроводжувалась відсутністю важких симптомів.
Нагадаємо, вперше «Omicron» виявили в листопаді на півдні Африки. Як зауважили у ВООЗ, штам може поширитися й спричинити хвилю хвороби.
Мутації Omicronа викликають занепокоєння через можливий ризик повторного зараження, підвищену трансмісивність та можливе зниження ефективності захисту від вакцинації.
Крім того, вчені провели попередні дослідження штаму «Omicron» та виявили, що він у чотири рази заразніший, ніж «Delta».
Водночас штам коронавірусу «Omicron» легше протікає у вакцинованих.
Проте, британські вчені виявили, що дві дози вакцини проти COVID-19 не забезпечують достатньої кількості антитіл проти штаму «Omicron».
Своєю чергою засновник та генеральний директор німецької біотехнологічної компанії BioNTech Угур Шахін припускає, що в майбутньому вакцинуватись проти COVID-19 потрібно буде щороку.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
Дослідження: скільки доз COVID-вакцин потрібно для захисту від штаму «Omicron»
Вакцини проти COVID-19: які є в Україні, наскільки ефективні та як працюють
Дослідження: наскільки ефективні комбінації різних вакцин проти COVID-19