"Про що мовчать військові": в Івано-Франківську обговорюють важливість ментального здоров'я та реабілітації ветеранів та їхніх сімей (ФОТО)

У четвер, 23 січня, в Івано-Франківську стартував всеукраїнський форум "Про що мовчать військові", присвячений ментальному здоров'ю та реабілітації ветеранів та їхніх сімей.

Про це повідомляє журналістка Фіртки з місця події.

Як зазначив модератор події, керівник психологічної служби БО «Перший добровольчий хірургічний шпиталь» Станіслав Онищук, на форумі обговорять важливість створення системи охорони психічного здоров’я для військових, учасників бойових дій, ветеранів та членів їхніх родин.

Організатори, зокрема представники Першого добровольчого шпиталю, наголошують, психологічна частина є критично важливою як для лікування, так і для реінтеграції людей із травматичним військовим досвідом у суспільство, сім’ю та робоче середовище.

За їхніми словами, приблизно 50% ефективності лікування залежить від психологічного стану та мотивації бійця до одужання.

"На сьогодні в Україні активно обговорюється потреба створення комплексної системи, яка включала б єдиний алгоритм та взаємодоповнюючі заходи для надання психологічної допомоги.

Зараз існують окремі психологи, реабілітаційні центри, військові частини та шпиталі, але їхня ефективність значно зросте, якщо всі ці елементи почнуть працювати як єдина система".

До заходу долучився ветеран-психолог, військовий волонтер, громадський активіст Степан Савчук

"Мене запросили як ветерана-психолога. Всі форуми, що стосуються ветеранів, є надзвичайно важливими, тому що наша країна значною мірою складається з людей, які пережили наслідки травматичних подій», — зазначає ветеран.

На думку Степана Савчука, суспільству необхідно відкрито говорити про психологічні наслідки війни, проводити освітні заходи та пояснювати, що таке травма, які бувають її види і як з нею працювати навіть на побутовому рівні.

"У кожну родину повернеться людина з травматичним досвідом. Чи це буде ветеран, чи цивільний — це індивідуально, але суспільство має бути готовим допомагати таким людям", — додає Степан Савчук.

Сьогодні ветеран планує активно брати участь у дискусіях та підіймати важливі теми.

"Як психолог, я хочу говорити про інформаційну підтримку для всіх. Люди часто навіть не знають, як правильно підходити до військових, як їм подякувати чи завести контакт. Це величезна проблема, яку потрібно вирішувати. Хлопці повертаються з війни і не знають, як жити далі. Родини теж часто не знають, як їм допомогти.

Це величезний виклик для всього суспільства, і ним зараз практично ніхто системно не займається.

За понад 10 років війни в нас досі не створено базису освіти для роботи з ПТСР на професійному рівні. Хоча маємо значний та болючий досвід війни, в університетах немає повноцінного напрямку військової психології. Це лише починає з’являтися.

Потрібно створювати більше можливостей для навчання таких спеціалістів, фінансувати їхні проєкти. На жаль, зараз мене, як психолога, залучають переважно приватні, благодійні або волонтерські організації. Державі чи громаді це, здається, нецікаво", — наголошує він.

Мер Івано-Франківська Руслан Марцінків подякував усім, хто долучається до допомоги військовим і ветеранам.

"Дякую всім учасникам, які сьогодні працюють в Україні, щоб забезпечити фізичну та психологічну реабілітацію наших захисників. Особливо вдячний підприємцям, які активно підтримують ці важливі ініціативи", — зазначив посадовець.

За його словами, минулого року більше тисячі військовослужбовців скористалися програмою фінансової підтримки для реабілітації.

"Це стало можливим завдяки тому, що ми змогли залучити кошти на ці потреби.

Наші психологи працювали з кожним військовим індивідуально, проводили консультації та надавали необхідні висновки, щоб кошти могли бути перераховані безпосередньо тим, хто їх потребує", — розповів Марцінків.

Міський голова наголосив, такі програми мають тривати та розширюватися.

"Ми продовжимо працювати над тим, щоб ветерани й військові, які демобілізувалися, отримували всю необхідну допомогу. Це наш обов’язок перед тими, хто захищає нашу країну", — підсумував Руслан Марцінків.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Посилює проблеми: як війна вплинула на кількість випадків серцево-судинних захворювань серед прикарпатців

"Кожна людина реагує по-своєму": прикарпатцям розповіли, як війна впливає на психічне здоров'я

"Життя не може завмерти": чи на часі відзначення весіль під час війни

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

«Нормальна реакція людської душі на надмірне потрясіння», — психіатр Михайло Пустовойт про симптоми та лікування ПТСР


Коментарі ()

12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1264
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3373
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5127
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1495
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

1770
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1998

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

337

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

689

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

1487

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1564
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

597
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2290 1
02.04.2025

У сучасному світі ми часто їмо поспіхом, на ходу або перед екраном телефону, не звертаючи уваги на сам процес. Але їжа — це не просто набір калорій. Це досвід, задоволення та спосіб отримати гармонію.  

2108
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

664
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4726
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

577
04.04.2025

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

8263
11.04.2025

Авторка — фольклористка, антропологиня і в минулому біґьорл Dash — зібрала у книжці десятки голосів та історій представників субкультур: готів, панків, фанатів, реперів, скінхедів, брейкерів та інших.

461
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

230
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

567
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

725 2
03.04.2025

Президент США Дональд Трамп оголосив надзвичайний стан у країні, щоб захистити суверенітет і зміцнити національну та економічну безпеку.  

904