Мобілізація на Івано-Франківщині: вручення повісток, призов до війська та право на відстрочку

Верховна Рада востаннє продовжила дію воєнного стану та мобілізації до 9 травня 2025 року. На території України, включно з Івано-Франківщиною, тривають мобілізаційні заходи.

Так, мобілізація відбувається відповідно до законодавства та потреб Збройних Сил України.

Фіртка розповідає, що варто знати прикарпатцям про мобілізацію у квітні 2025 року.


Вручення повісток


Згідно з новими правилами мобілізації, які набрали чинності в кінці травня 2024 року, повістки для уточнення даних та проходження військово-лікарської комісії можуть вручати не лише особисто в руки.

Раніше повістка вважалася врученою тільки після особистого отримання та підпису військовозобов’язаного. За оновленими нормами, її можуть також надсилати поштою. Незалежно від методу доставки, всі повістки мають однакову юридичну силу, якщо вони підписані електронним підписом або власноручно.

В Україні існує кілька типів повісток:

  • Повістка для уточнення даних – видається для оновлення інформації про сімейний стан, стан здоров'я, місце роботи тощо.
  • Повістка на проходження військово-лікарської комісії – видається за підписом військового комісара і зобов’язує пройти медичний огляд. До неї додається картка дослідження та медичного огляду військовозобов’язаного, в якій після обстеження зазначають висновок про придатність чи непридатність до служби.
  • Мобілізаційне розпорядження – видається після проходження медкомісії тим, хто визнаний придатним. Військовозобов’язаний має прибути на призовний пункт протягом 24 годин після оголошення мобілізації.

Кожна повістка повинна містити:

  • ПІБ, рік народження та адресу;
  • місце роботи;
  • тип повістки;
  • дату, час та адресу явки;
  • перелік необхідних документів;
  • назву органу, печатку, підпис і дані керівника ТЦК.

За невиконання вимог, таких як невчасна постановка на військовий облік чи неявка за повісткою, передбачені штрафи від 17 тисяч до 25 500 гривень.

Водночас нові правила мобілізації, що набрали чинності 18 травня 2024 року, внесли суттєві зміни, серед яких:

  • зниження мобілізаційного віку;
  • обов'язкове оновлення даних у ТЦК, ЦНАПах або застосунку "Резерв+";
  • створення реєстру "Оберіг";
  • нові штрафи для громадян і підприємств.

У ТЦК кажуть, нововведення дозволили проводити мобілізацію більш ефективно.

Зокрема, запровадили дієві механізми контролю військовозобов’язаних та посилено відповідальність через жорсткіші штрафи. Також розширили співпрацю з державними реєстрами, зокрема податковою, ДРАЦС та прикордонною службою.


Кого можуть мобілізувати


Мобілізації підлягають:

  • Чоловіки віком від 25 до 60 років, незалежно від наявності військового досвіду;
  • Чоловіки 18–25 років, які проходили строкову службу або є у військовому резерві;
  • Особи, виключені з військового обліку, якщо ВЛК визнає їх придатними та вони не мають судимості, що унеможливлює мобілізацію.

Чоловіки 18–25 років, які не проходили строкову службу, можуть вступити до ЗСУ лише за контрактом.

Жінки не підлягають обов’язковій мобілізації. Проте, якщо вони мають медичну або фармацевтичну освіту і визнані придатними, їх беруть на військовий облік. Вони можуть бути призвані лише добровільно.


Кого не мобілізують


  • студентів;
  • викладачів та науковців;
  • певні категорії за професійною діяльністю;
  • за визначеними сімейними обставинами;
  • з визначеними хворобами;
  • заброньованих працівників.

Відстрочку не надають:

  • студентам, які навчаються заочно або отримують другу вищу освіту;
  • батькам трьох і більше дітей із заборгованістю за аліментами;
  • військовозобов’язаним, які доглядають за людьми з інвалідністю, якщо є інші працездатні родичі;
  • самотнім батькам, якщо мати дитини не позбавлена батьківських прав і не знаходиться в місцях позбавлення волі;
  • людям, яких медкомісія визнала придатними, попри незначні проблеми зі здоров’ям;
  • людям із судимістю, яка не є перешкодою для мобілізації;
  • працівникам, які втратили броньоване місце через звільнення або реорганізацію установи.

Також відстрочку можуть скасувати, якщо з'ясують, що людина надала неправдиві відомості або якщо термін відстрочки закінчився без поновлення.


Відповідальність за ухилення від мобілізації


Ухилення від мобілізації тягне за собою як адміністративну, так і кримінальну відповідальність, залежно від характеру та обставин порушення.

За порушення законодавства про мобілізацію можуть бути накладені штрафи. Зокрема, сума штрафу може складати від 17 000 до 25 500 гривень.

Водночас за ухилення від призову на військову службу під час мобілізації передбачена кримінальна відповідальність у вигляді позбавлення волі на строк від 3 до 5 років.

Окрім штрафів та можливого позбавлення волі, люди, які ухиляються від мобілізації, можуть зіткнутися з додатковими обмеженнями, такими як:

  • позбавлення права керування транспортними засобами;

  • арешт банківських рахунків та майна з подальшою реалізацією на аукціоні.

  • обмеження у працевлаштуванні на певні посади або в державні установи.

За неявку передбачено адміністративне та навіть кримінальне покарання. Однак, є низка причин, які є поважними для неявки у територіальний центр комплектування та соціальної підтримки під час мобілізації.

Правозахисники назвали такі причини:

  • хвороба;
  • стихійне лихо;
  • смерть рідної людини;
  • інша вагома обставина, через яку призовник вчасно не прибув до територіального центру комплектування.

Відтак, необхідно подати до ТЦК та СП відповідні підтверджувальні документи про причини неявки. Це можна зробити одразу після зникнення причин або ж на етапі розгляду відповідної адміністративної справи.

Неявка без поважної причини у будь-якому випадку спричинить покарання. 


Мобілізація чоловіків 50+


У ТЦК зазначають, що чоловіків старше 50 років, які проходять медкомісію і визнані придатними, зазвичай залучають до несення служби в частинах забезпечення. Вони можуть працювати водіями, логістами, тиловиками, але рідко отримують бойові посади.


Бронювання


З 1 квітня втратили право на відстрочку від мобілізації військовозобов'язані, яких не перебронювали роботодавці.

Зокрема, до 31 березня підприємства мали підтвердити статус критичності та повторно забронювати своїх працівників, відповідно до оновлених критеріїв. 

Також з квітня почав діяти стандартний термін бронювання в додатку «Дія» — 72 години для переведення заброньованих працівників на спеціальний військовий облік.


"Електронна військово-лікарська комісія"


МОЗ та Міноборони впровадили цифровізацію цього процесу, і з 1 квітня документи більше не створюватимуть у паперовому вигляді. Для цього запустили електронний кабінет ВЛК у Медичній інформаційній системі ЗСУ (МІС ЗСУ).

Направлення на проходження комісії автоматично передаватимуть з реєстру військовозобов’язаних «Оберіг» до кабінету ВЛК, а її постанови — до цього ж реєстру, де вони відображатимуться в додатку «Резерв+».

Постанови ВЛК щодо військовослужбовців зберігатимуться в МІС ЗСУ, що спростить доступ до виплат, пільг та необхідних послуг.

Крім того, з 1 квітня електронне оформлення довідок ВЛК і свідоцтв про хворобу стане обов’язковим для всіх комісій.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну 

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці


Коментарі ()

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2437
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1551 1
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3633
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5401
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1664
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2050

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

127

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

169

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

397

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

867
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

457
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

757
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2453 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

473
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

852
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4905
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

722
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

631
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

567
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

387
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

709
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

871 2