Війна внесла свої корективи у життя людей. З 1 вересня 2023 року українців чекають деякі зміни.
Фіртка розповідає, що саме зміниться в Україні у перший місяць осені.
Новий церковний календар
Щорічно 1 вересня у православ'ї розпочинається церковний рік.
У травні 2023 року на архієрейській нараді ПЦУ ухвалила календарну реформу, згідно з якою церква переходить із застарілого юліанського календаря на сучасний новоюліанський.
Зміни набули чинності 1 вересня, в перший день церковного року. При цьому кожна парафія самостійно вирішуватиме, переходити на новий православний календар зараз, чи відкласти перехід.
Раніше на новоюліанський календар вже перейшла УГКЦ.
Як зміняться дати свят
Дати нерухомих свят, постів, загальниць, дні вшанування пам'яті святих змістяться на 13 днів назад (відзначатимуться на 13 днів раніше). Наприклад: 8 (а не 21) вересня відзначатимемо свято Різдва Пресвятої Богородиці, 14 (а не 27) вересня — Воздвиження Хреста Господнього, 1 (а не 14) жовтня відзначатимемо Покрова Пресвятої Богородиці.
З 15 листопада по 24 грудня триватиме Різдвяний піст, а Різдво Христове святкуватимемо 25 грудня.
В наступному році Петрів піст не буде загальним, бо Свята П’ятдесятниця буде святкуватися 23 червня, а день святих первоверховних апостолів Петра і Павла — вже 29 червня. Отже, не існуватиме визначеного періоду посту, який мав би розпочатися за тиждень після дня Святої Трійці.
Втім, для тих, хто бажає поститися за прикладом розвʼязання цього питання в інших Помісних Церквах може бути взятим для посту період після свята святих апостолів Петра і Павла — з 1 по 5 липня.
Великий піст триватиме з 18 березня по 4 травня. Пасха у 2024 році припадає на 5 травня. Ця дата є спільною і для тих, хто дотримується юліанського, і для тих, хто живе за новоюліанським календарем. Адже календарна традиція щодо обчислення Пасхалії є загальною для всіх Помісних Православних Церков.
Початок навчального року 2023-2024
Освітній процес в Україні починається 1 вересня 2023 року і триватиме до 28 червня 2024 року.
З 1 вересня 2023 року ліцеї Івано-Франківська повертаються до звичного формату навчання, який був до повномасштабного російського вторгнення.
Лише у восьми школах буде двозмінне навчання. Втім, наголошує очільник міста, причина не в тому, що недостатньо укриттів.
"З 1 вересня школярі Івано-Франківська навчатимуться в офлайн форматі. Нам вдалось збільшити кількість місць в укриттях.
Майже у всіх закладах освіти школярі навчатимуться в одну зміну. Двозмінне навчання буде лише в тих школах, де воно було й до довоєнного часу, й до COVID-19", — уточнив очільник міста Руслан Марцінків.
Марцінків пояснив, там, де не було можливості збільшити укриття, використовували наявні території. Зокрема, це стосується першого поверху закладу, де встановлювали залізні віконниці.
Загалом у 2023-2024 році навчальні заклади можуть обрати одну з трьох форм навчання:
- очна — допускається в закладах, які мають поблизу бомбосховище, куди педагоги та учні будуть спускатися після оголошення повітряної тривоги;
- змішана — практичні, лабораторні та контрольні роботи проводяться в закладі, а навчальний процес - онлайн;
- дистанційна — навчання онлайн.
Зміни для школярів за кордоном
МОН запровадило нову форму навчання для українських дітей, які виїхали з батьками за кордон через повномасштабне російське вторгнення.
У кожній області у вибраних дистанційних школах такі школярі протягом 6-8 годин на тиждень вивчатимуть "український компонент шкільної програми". А решту предметів вони зможуть опанувати в школах країн, де зараз перебувають.
Тарифи на комунальні послуги
У вересні не планують підвищувати ціни на "комуналку".
Тарифи на електропостачання востаннє підвищували влітку до 2,64 грн/кВт-год. Ціну на світло підняли через дороге відновлення зруйнованої обстрілами інфраструктури. У вересні ціна залишиться такою ж.
Тарифи на газ залишаться незмінними до 30 квітня 2024 року. Сьогодні ціна для побутових споживачів складає 7,96 грн/куб м.
Тарифи на воду у вересні також не підвищуватимуть.
Зауважимо, що війна не звільняє від оплати комунальних послуг, однак деякі послаблення таки є — за протермінування оплати платежів не нараховують пеню та штрафи.
Виплати для ВПО
З 1 вересня деяким категоріям внутрішньо переміщених осіб припинять виплачувати допомогу від держави.
В урядових органах пояснюють такі зміни тим, що тепер гроші надаватимуться тільки тим, хто найбільше потребуватиме цього.
Йдеться про:
- осіб, які перебували за кордоном понад 30 календарних днів без обґрунтованих причин;
- особи, які засуджені та відбувають термін покарання у місцях позбавлення волі;
- тих, хто повернувся до свого місця проживання;
- тих, хто придбав земельну ділянку, будинок або квартиру на суму більш ніж 100 тисяч гривень;
- особи, що купили транспортний засіб, з випуску якого минуло менше ніж п'ять років;
- тих, що мають депозит на суму у понад 100 тисяч гривень.
- особи, що купили іноземну валюту або дорогоцінні метали на понад 100 тисяч гривень.
У Міністерстві соціальної політики наголосили, що в разі не погодження людина може оскаржити рішення про припинення виплат.
Виплати допомоги внутрішньо переміщеним особам проводять 15 та 28 числа кожного місяця.
Завершення обміну монет
У вересні закінчується термін дії, за який українці можуть обміняти монети номіналами 1, 2, 5 та 25 копійок, що вже перестали бути платіжними засобами.
Обміняти монети можна безплатно й без обмежень на монети та банкноти всіх номіналів, що перебувають в обігу.
Зробити це можна у підрозділах Національного банку та у відділеннях уповноважених банків:
-
Ощадбанк;
-
ПриватБанк;
-
Райффайзен Банк;
-
ПУМБ.
Сума грошей для обміну має бути кратна 10 копійкам.