Буде концерт: мешканці Верховинщини виїхали на протест до ВРУ (ФОТО)

Жителі Верховинщини, які виступають проти ліквідації Верховинського району, виїхали до Києва.

У вівторок, 14 липня, о 10-й годині вони протестуватимуть під стінами Верховної Ради України, пише Фіртка з посиланням на Суспільне.

Більше сотні горян 13-го липня сіли в автобус у Верховині та вирушили до столиці. Їхня мета - відстояти на адміністративній мапі держави найвисокогірніший Верховинський район.

За перспективним планом формування територій, він має увійти до складу сусіднього Косівського району. Загалом же в Івано-Франківській області мають сформувати п'ять районів.

"Гуцули – люди гір. Верховина вважається етнічною столицею Гуцульщини. Тому ми відстоюємо свої права, не зазіхаємо ні на кого, але ми хочемо бути незалежними, бути окремою адміністративною одиницею, бо в нас свій менталітет, своє бачення, у нас своя специфіка, яка притаманна тільки нам. Ми вижили при Австро-Угорській імперії, коли наші люди їхали до цісаря, щоб він дав нам волю. Ми вижили при Польщі, при Московській імперії. І нам дивно зараз, чому нас, наша Українська держава, хоче приєднати до іншого району, якщо ми завжди були незалежними", - каже голова районної ради Іван Шкіндюк.

За даними Верховинської РДА, район сформували у 1966-му році. Він є найвіддаленішим від Івано-Франківська (125 км) і малочисельним. У райцентрі живе близько шести тисяч людей, а у всьому районі - трохи більше 30-ти тисяч.

"Наш район є високогірний, найвища точка - 910 метрів над рівнем моря. У нас є дуже багато високогірних сіл, не всі мають підїзд. І тому є велика необхідність у тому, аби зберегти наш район. Віддаленість окремих сіл сягає 80-ти кілометрів від районного центру, від 30-ти до 80-ти. І якщо нас приєднають до Косівського району, то, звичайно, людям буде дуже важко вирішувати свої проблеми, дуже важко буде добиратися", - каже вчителька Замагорівської ЗОШ І-ІІІ ступенів Ірена Кермощук, яка також їде на протест до столиці.

Як розповідає голова Верховинської райдержадміністрації Іван Шкіндюк, верховинці звернулися до Офісу Президента, Кабінету Міністрів і до Верховної Ради, аби врахували їхню думку. Каже, у методиці формування адміністративних районів не врахували специфіку гірського краю.

"Методика пише, що за розрахунками має бути доїзд за 60 хвилин до адміністративного центру. У нас це нереально. Це все не врахували, не врахована специфіка доріг, не врахували те, що під час стихійного лиха ми відрізані повністю", – каже голова районної ради Іван Шкіндюк.

Нагадаємо, на Прикарпатті досі немає транспортного зв'язку із трьома селами, дорогу до яких зруйнував паводок. Зокрема, село Бистрець Верховинського району "відрізане від світу" повністю.

На сесії Верховинської районної ради, яка відбулася минулого тижня, вирішили протестувати проти ліквідації району. Спочатку, як розповідає вчителька Ірена Кермощук, до Києва думали йти пішою ходою, але потім таки вирішили їхати.

До столиці поїхало близько ста верховинців. 30 з них - музиканти. У дорогу проводжали музикою, її ж гратимуть під стінами Верховної Ради України.

"Це була музика-привітання, називається "Мелодія Верховинська", вона звучить у мажорі. Ми хочемо, аби людям весело було, мажорно їхати у дорозі, і щоб наш уряд дослухався... Потім мелодії будуть до співу, до танцю і, якщо люди будуть мати бажання, то потанцюють із нами", - розповідає музикант Микола Ілюк.

У дорогу горяни взяли етнічні музичні інструменти: трембіти, скрипки, сопілки, баяни, а також - гуцульський народний одяг.

"Ми налаштовані дуже позитивно, їдемо тільки за всім хорошим і дуже-дуже надіємося, що нас почують. Я думаю, що ви розумієте, що тут, у цьому автобусі, справжні гуцули-патріоти, яких хвилює, яким небайдужа доля нашого гуцульського краю, особливо нашого Верховинського району", - розповідає працівниця освітньої і культурної сфер району Марія Морощук.

Нагадаємо, протест відбудеться 14-го липня о 10-й годині у Києві під стінами Верховної Ради України.


13.07.2020 2569
Коментарі ()

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

888 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

803
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1619
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2247
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4226 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3233

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

226

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

454

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

395

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

864
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

636
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

681
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

965
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1090
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

678
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6263
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1755
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31770 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1558
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

762 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

727