За рік рівень ксенофобії в Україні дещо підвищився з 3.83 до 3.99 через погіршення ставлення до росіян і білорусів.
Водночас в українців різко покращилося ставлення до поляків.
Такими є дані опитування, яке провів Київський міжнародний інститут соціології (КМІС), передає Фіртка.
«Суспільства, в яких індекс ксенофобії менше 4.0 — більш відкриті та толерантні, а там, де більше 4.0 — більш національно відокремлені.
Відкритість у цьому випадку — готовність бачити людину іншої національності своїм другом чи членом своєї родини, а відокремленість - коли люди готові бачити чужоземців хіба що сусідами, колегами чи туристами.
Найвищий рівень несприйняття — коли люди взагалі виступають проти того, щоб допускати людей певних національностей на свою територію», — пояснює гендиректор КМІС Володимир Паніотто.
Як свідчать результати дослідження, найбільша соціальна дистанція до росіян, які живуть в Україні, (5.03), ромів (5.08), білорусів, які живуть в Білорусі (5.34) і особливо до росіян, які живуть у Росії (6.39).
Переважна більшість респондентів (80%) не допускали б росіян навіть як туристів.
Паніотто уточнює, що ставлення до росіян, що живуть в Росії, та білорусів, що живуть в Білорусі, погіршилося очікувано. Натомість неочікуваним, на його думку, є те, що погіршилося також ставлення до росіян та білорусів, що живуть в Україні.
«Цей результат потребує перевірки, можливо, коли ми говоримо "росіянин" навіть з додаванням "житель України", то респонденти сприймають це не як етнічне походження, а як політичну ідентифікацію.
Можливо, вони мають на увазі не громадян України, а недавніх мігрантів з Росії чи Білорусі, які переїхали до України в останній час», — додав гендиректор КМІС.
Паніотто також підкреслює, що опитування КМІС після 24 лютого 2022 року показують, що етнічні росіяни, які проживають в Україні, здебільшого «є проукраїнськи налаштованими громадянами».
Тим часом найменша соціальна дистанція до україномовних і до російськомовних українців (індекс 2,22 і 2,74 відповідно), більшість опитаних готові допустити представників цих груп як членів своєї родини та близьких друзів. Наступні — поляки (2,95), далі канадці, американці та євреї (від 3.5 до 3.8). Їх українці частіше готові бачити друзями, сусідами та колегами по роботі.
Довідково: опитування провели 7-13 вересня 2022 року методом телефонних інтерв’ю.
Опитали 2 000 респондентів, у віці 18 років і старше, які мешкають у всіх регіонах України (крім АР Крим та непідконтрольних територій Донецької та Луганської областей).
Статистична похибка не перевищувала 2,4%. За умов війни крім зазначеної формальної похибки додається певне систематичне відхилення, яке може складати 3-5%. Похибка індексу ксенофобії для масиву в цілому 0.09.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!