Поради для прикарпатців. Топ-8 рецептів, як приготувати кутю

 

/data/blog/95953/8b22fe171c71724f2103145883d7b695.jpg

 

Напередодні Різдва християни накривають святковий стіл з 12 пісними стравами, головною з яких є кутя (сочиво, коливо). За традицією з неї починається вечеря і кожен, хто сидить за столом, повинен з'їсти хоча б ложку.

Вважається, що чим кутя смачніша й ситніша (багатша), тим краще буде врожай і вище достаток в сім'ї. Тому в Україні в Святий вечір кутю називали багатою і робили її дуже смачною.

Рецептів приготування куті не злічити, але лише деякі з них зайняли почесне місце в кулінарних книгах господинь. Найбільш часто для приготування куті використовують пшеницю, рис, перлову та пшеничну крупу. Ми підготували для вас найсмачніші та корисні рецепти багатої різдвяної куті.



Кутя з рису (Полтавська)

На Різдво приготування куті в різних куточках України дещо відрізняється. На Західній Україні роблять класичну кутю: з пшениці, маку, меду, горіхів. На Східній Україні: з рису, вишень (або узвару) та горіхів. У Полтаві кутю готують з рису, маку, меду, родзинок і горіхів. У Києві в різдвяний десерт додають ячмінь, мак, мед і горіхи. Але найсмачніша саме та кутя, до якої ви звикли з дитинства! Інгредієнти:
Рис пропарений - 1 склянка
Мак - 100 г
Горіхи - 100 г
Родзинки
Мед за смаком
Рис пропаренный 1000 г
Рис пропарений

Як приготувати:
1. Рис пропарений відварюємо до готовності як вказано на упаковці. Пропарений рис дуже добре підходить до куті тому що володіє всіма необхідними властивостями для цієї страви: рис завжди рассипчасий, білий з цілими зернами, а також з пропареного рису виходить в 2 рази більше куті, ніж зі звичайного рису!
2. Мак промиваємо гарячою водою, проварюємо хвилин 5, добре зціджуємо воду і розтираємо до появи білого молочка.
Порада! Щоб мак краще перетирався, додайте в нього 2-3 ложки цукру.
3. Горіхи для куті необхідно дрібно порубати.
4. Охолоджений пропарений рис з'єднуємо з маком, додаємо за смаком мед, родзинки і подрібнені горіхи. Все добре розмішуємо.

 

Кутя з перловки

Найбільш популярними складовими різдвяної куті є пшениця або рис. Однак не менш смачною буде кутя, приготовлена з перловки. Перлова крупа додає різдвяній страві неповторного смаку та користі.

Інгредієнти:
Перлова крупа - 200 г
Мак - 150 г
Очищені горіхи - 50 г
Родзинки - 50 г
Мед і цукор за смаком
Вершки - 1/2 склянки
 
Як приготувати:
1. Перлову крупу промиваємо і заливаємо водою в співвідношенні 1 до 3. Варимо перловку до готовності, як вказано на упаковці, після цього охолоджуємо кашу.
2. Мак заварюємо окропом і варимо до тих пір, поки не буде легко розтиратися між пальцями. Мак ретельно відціджуємо і перекручуємо через м'ясорубку або ж перетираємо в ступці.
3. Для того щоб родзинки розм'якли їх попередньо запарюємо в окропі 5-10 хвилин.
4. Мак додаємо до перлової каші, додаємо подрібнені горіхи, родзинки, мед і цукор за смаком. Ретельно перемішуємо всі складові куті з вершками.
5. Кутю подаємо на різдвяний стіл охолодженою.

 

Кутя з рису класична

Яке ж Різдво без традиційної української страви - куті (коливо, сочиво)? Довгий рис, фрукти, горіхи, мед і мак - ось основні інгредієнти солодкої, розсипчастої різдвяної куті.

Інгредієнти:
Довгозернистий рис - 1 склянка
Молоко - 2 склянки
Мак - 1/4 склянки
Мед - 3 ст.л.
Родзинки, волоські горіхи (за бажанням курага, журавлина) - 4 ст.л.
Рис длиннозернистый 1 кг

Як приготувати:
1. Рис довгозернистий промиваємо й варимо на середньому вогні приблизно 10 хвилин.
2. Мак заливаємо окропом на 5 хвилин, викладаємо в ступку і перетираємо (в пропорції 1ст.л. маку +1 ч.л. окропу)
3. У каструлю з рисом додаємо родзинки, мак, мед і перемішуємо.
4. Варимо ще 5-10 хвилин до повної готовності рису. Накриваємо кришкою і залишаємо на кілька хвилин настоятися.

 

Кутя з пшеничної крупи

Наші бабусі готували кутю з цілих зерен пшениці, додавали до неї родзинки, мед і мак. Але приготування такої куті займало дуже багато часу. Пропонуємо вам швидкий, але не менш корисний рецепт куті з пшеничної крупи. З пшеничною крупою ваша кутя завжди буде розсипчастою, золотистою та ароматною.

Інгредієнти:
Пшенична крупа - 1 склянка
Мак - 70 г
Родзинки - 1-2 ст.л
Мед - 1 ч.л.
Волоські горіхи - 0,5
Цукор за смаком
Курага для прикраси

Як приготувати:
1. Для приготування пшеничної куті мак заливаємо окропом. Даємо деякий час настоятися.
2. Мак пропускаємо через м'ясорубку (можна так само подрібнити його в блендері або перетерти в ступці)
3. Варимо пшеничну крупу в співвідношенні 1 до 3 до готовності 20 хвилин.
4. Родзинки промиваємо, горіхи дрібно рубаємо або подрібнюємо у блендері.
5. Змішати всі інгредієнти для куті з пшеничної крупи. Перемішуємо, зверху кутю прикрашаємо курагою.

 

Кутя з рису з родзинками

Традиційною стравою на різдвяному столі здавна була кутя (сочиво) з пшениці, рису або ячменю. Пропонуємо вам простий і легкий рецепт рисової куті.

Інгредієнти:
Рис відбірний - 1 склянка
Темні і світлі родзинки без кісточок - 100 г
Очищені волоські горіхи - 100 г
Кориця - 1/3 ч.л.
Цукор за смаком
Мед - 2-3 ст.л
Цукрова пудра - 1 ст.л

Як приготувати:
1. Рис відварюємо до готовності, як вказано на упаковці.
2. Родзинки промиваємо, викладаємо в киплячу воду, доводимо до кипіння і відразу ж відкидаємо на друшляк, даємо стекти воді. Викладаємо готовий рис в тарілку, додаємо мед, корицю і ретельно перемішуємо. При бажанні додаємо 1-2 ст.л. цукру.
3. Горіхи перебираємо. Додаємо родзинки і горіхи до куті, перемішуємо, посипаємо цукровою пудрою. Частину горіхів можна подрібнити і змішати з рисом.

 

Кутя з рису з маком і горіхами

Існує кілька класичних рецептів приготування куті. Ми ж пропонуємо вам сучасну варіацію традиційної різдвяної страви. У сучасній куті чудово поєднуються арахіс в шоколаді і цукати з класичними інгредієнтами рисом і маком.

Інгредієнти:
Рис пропарений- 2 склянки
Арахіс в шоколаді -100 г
Сирий арахіс - 100 г
Цукати - 100 г
Мак - 30-50 г
Цукор за смаком

Як приготувати:
1. Рис пропарений ретельно промиваємо і заливаємо 4 склянками води. Варимо до готовності як вказано на упаковці, потім охолоджуємо.
2. Мак мелемо на кавомолці або перетираємо в ступці, заливаємо окропом.
3. Змішуємо відварений пропарений рис, цукати, сирий арахіс і мак з цукром. Додаємо арахіс в шоколаді, шоколадна глазур якого зробить кутю красивого коричневого кольору.
4. Акуратно перемішуємо всі інгредієнти і при необхідності додаємо цукор за смаком.

 

Кутя з пшениці

Інгредієнти: 1 склянка пшениці, 0,5 склянки маку, 0,5 склянки волоських горіхів, 0,5 склянки родзинок, 10 шт. кураги, мед за смаком

Спосіб приготування: До відвареної пшениці додаємо подрібнені горіхи, курагу й родзинки. Кладемо перетертий з цукром мак. Перемішуємо і приправляємо медом.

Порада! Родзинки в куті мають властивість розбухати і втрачати смак, тому, якщо кутя готується про запас, родзинки потрібно додавати по мірі поїдання. А для того, щоб мед не втратив своїх цілющих якостей, його необхідно додавати тоді, коли пшениця вже трохи охолоне.



Кутя з ячменю

Інгредієнти: 0,5 склянки ячменю, 6 склянок води, 4 ст.л. цукру або меду, 275 г замороженої малини, 0,5 склянки родзинок, 1 склянка вишні з компоту (видалити кісточки) або інших ягід з варення

Спосіб приготування:
У великій мисці замочити зерно ячменю у воді на ніч. Після замочування воду не зливати. Після варити ячмінь в каструлі на слабкому вогні 1 годину. Потім додати цукор або мед, малину, родзинки і варити ще 30 хвилин. Додати вишню і варити ще 15 хвилин, або поки не вийде досить густа каша. Охолодити в холодильнику і подавати в холодному вигляді.

Порада! Така кутя не повинна зберігатися довго, оскільки ягоди можуть заграти.

 

Паралелі


06.01.2016 1731 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1169
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2885
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1013
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1072
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1077 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3185 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

938

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

808

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

373

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1108
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

179
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2374
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1167
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

472
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15090
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7400
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

835
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

398
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

309
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

392
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

679
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1129