Поради для прикарпатців. Топ-8 рецептів, як приготувати кутю

 

/data/blog/95953/8b22fe171c71724f2103145883d7b695.jpg

 

Напередодні Різдва християни накривають святковий стіл з 12 пісними стравами, головною з яких є кутя (сочиво, коливо). За традицією з неї починається вечеря і кожен, хто сидить за столом, повинен з'їсти хоча б ложку.

Вважається, що чим кутя смачніша й ситніша (багатша), тим краще буде врожай і вище достаток в сім'ї. Тому в Україні в Святий вечір кутю називали багатою і робили її дуже смачною.

Рецептів приготування куті не злічити, але лише деякі з них зайняли почесне місце в кулінарних книгах господинь. Найбільш часто для приготування куті використовують пшеницю, рис, перлову та пшеничну крупу. Ми підготували для вас найсмачніші та корисні рецепти багатої різдвяної куті.



Кутя з рису (Полтавська)

На Різдво приготування куті в різних куточках України дещо відрізняється. На Західній Україні роблять класичну кутю: з пшениці, маку, меду, горіхів. На Східній Україні: з рису, вишень (або узвару) та горіхів. У Полтаві кутю готують з рису, маку, меду, родзинок і горіхів. У Києві в різдвяний десерт додають ячмінь, мак, мед і горіхи. Але найсмачніша саме та кутя, до якої ви звикли з дитинства! Інгредієнти:
Рис пропарений - 1 склянка
Мак - 100 г
Горіхи - 100 г
Родзинки
Мед за смаком
Рис пропаренный 1000 г
Рис пропарений

Як приготувати:
1. Рис пропарений відварюємо до готовності як вказано на упаковці. Пропарений рис дуже добре підходить до куті тому що володіє всіма необхідними властивостями для цієї страви: рис завжди рассипчасий, білий з цілими зернами, а також з пропареного рису виходить в 2 рази більше куті, ніж зі звичайного рису!
2. Мак промиваємо гарячою водою, проварюємо хвилин 5, добре зціджуємо воду і розтираємо до появи білого молочка.
Порада! Щоб мак краще перетирався, додайте в нього 2-3 ложки цукру.
3. Горіхи для куті необхідно дрібно порубати.
4. Охолоджений пропарений рис з'єднуємо з маком, додаємо за смаком мед, родзинки і подрібнені горіхи. Все добре розмішуємо.

 

Кутя з перловки

Найбільш популярними складовими різдвяної куті є пшениця або рис. Однак не менш смачною буде кутя, приготовлена з перловки. Перлова крупа додає різдвяній страві неповторного смаку та користі.

Інгредієнти:
Перлова крупа - 200 г
Мак - 150 г
Очищені горіхи - 50 г
Родзинки - 50 г
Мед і цукор за смаком
Вершки - 1/2 склянки
 
Як приготувати:
1. Перлову крупу промиваємо і заливаємо водою в співвідношенні 1 до 3. Варимо перловку до готовності, як вказано на упаковці, після цього охолоджуємо кашу.
2. Мак заварюємо окропом і варимо до тих пір, поки не буде легко розтиратися між пальцями. Мак ретельно відціджуємо і перекручуємо через м'ясорубку або ж перетираємо в ступці.
3. Для того щоб родзинки розм'якли їх попередньо запарюємо в окропі 5-10 хвилин.
4. Мак додаємо до перлової каші, додаємо подрібнені горіхи, родзинки, мед і цукор за смаком. Ретельно перемішуємо всі складові куті з вершками.
5. Кутю подаємо на різдвяний стіл охолодженою.

 

Кутя з рису класична

Яке ж Різдво без традиційної української страви - куті (коливо, сочиво)? Довгий рис, фрукти, горіхи, мед і мак - ось основні інгредієнти солодкої, розсипчастої різдвяної куті.

Інгредієнти:
Довгозернистий рис - 1 склянка
Молоко - 2 склянки
Мак - 1/4 склянки
Мед - 3 ст.л.
Родзинки, волоські горіхи (за бажанням курага, журавлина) - 4 ст.л.
Рис длиннозернистый 1 кг

Як приготувати:
1. Рис довгозернистий промиваємо й варимо на середньому вогні приблизно 10 хвилин.
2. Мак заливаємо окропом на 5 хвилин, викладаємо в ступку і перетираємо (в пропорції 1ст.л. маку +1 ч.л. окропу)
3. У каструлю з рисом додаємо родзинки, мак, мед і перемішуємо.
4. Варимо ще 5-10 хвилин до повної готовності рису. Накриваємо кришкою і залишаємо на кілька хвилин настоятися.

 

Кутя з пшеничної крупи

Наші бабусі готували кутю з цілих зерен пшениці, додавали до неї родзинки, мед і мак. Але приготування такої куті займало дуже багато часу. Пропонуємо вам швидкий, але не менш корисний рецепт куті з пшеничної крупи. З пшеничною крупою ваша кутя завжди буде розсипчастою, золотистою та ароматною.

Інгредієнти:
Пшенична крупа - 1 склянка
Мак - 70 г
Родзинки - 1-2 ст.л
Мед - 1 ч.л.
Волоські горіхи - 0,5
Цукор за смаком
Курага для прикраси

Як приготувати:
1. Для приготування пшеничної куті мак заливаємо окропом. Даємо деякий час настоятися.
2. Мак пропускаємо через м'ясорубку (можна так само подрібнити його в блендері або перетерти в ступці)
3. Варимо пшеничну крупу в співвідношенні 1 до 3 до готовності 20 хвилин.
4. Родзинки промиваємо, горіхи дрібно рубаємо або подрібнюємо у блендері.
5. Змішати всі інгредієнти для куті з пшеничної крупи. Перемішуємо, зверху кутю прикрашаємо курагою.

 

Кутя з рису з родзинками

Традиційною стравою на різдвяному столі здавна була кутя (сочиво) з пшениці, рису або ячменю. Пропонуємо вам простий і легкий рецепт рисової куті.

Інгредієнти:
Рис відбірний - 1 склянка
Темні і світлі родзинки без кісточок - 100 г
Очищені волоські горіхи - 100 г
Кориця - 1/3 ч.л.
Цукор за смаком
Мед - 2-3 ст.л
Цукрова пудра - 1 ст.л

Як приготувати:
1. Рис відварюємо до готовності, як вказано на упаковці.
2. Родзинки промиваємо, викладаємо в киплячу воду, доводимо до кипіння і відразу ж відкидаємо на друшляк, даємо стекти воді. Викладаємо готовий рис в тарілку, додаємо мед, корицю і ретельно перемішуємо. При бажанні додаємо 1-2 ст.л. цукру.
3. Горіхи перебираємо. Додаємо родзинки і горіхи до куті, перемішуємо, посипаємо цукровою пудрою. Частину горіхів можна подрібнити і змішати з рисом.

 

Кутя з рису з маком і горіхами

Існує кілька класичних рецептів приготування куті. Ми ж пропонуємо вам сучасну варіацію традиційної різдвяної страви. У сучасній куті чудово поєднуються арахіс в шоколаді і цукати з класичними інгредієнтами рисом і маком.

Інгредієнти:
Рис пропарений- 2 склянки
Арахіс в шоколаді -100 г
Сирий арахіс - 100 г
Цукати - 100 г
Мак - 30-50 г
Цукор за смаком

Як приготувати:
1. Рис пропарений ретельно промиваємо і заливаємо 4 склянками води. Варимо до готовності як вказано на упаковці, потім охолоджуємо.
2. Мак мелемо на кавомолці або перетираємо в ступці, заливаємо окропом.
3. Змішуємо відварений пропарений рис, цукати, сирий арахіс і мак з цукром. Додаємо арахіс в шоколаді, шоколадна глазур якого зробить кутю красивого коричневого кольору.
4. Акуратно перемішуємо всі інгредієнти і при необхідності додаємо цукор за смаком.

 

Кутя з пшениці

Інгредієнти: 1 склянка пшениці, 0,5 склянки маку, 0,5 склянки волоських горіхів, 0,5 склянки родзинок, 10 шт. кураги, мед за смаком

Спосіб приготування: До відвареної пшениці додаємо подрібнені горіхи, курагу й родзинки. Кладемо перетертий з цукром мак. Перемішуємо і приправляємо медом.

Порада! Родзинки в куті мають властивість розбухати і втрачати смак, тому, якщо кутя готується про запас, родзинки потрібно додавати по мірі поїдання. А для того, щоб мед не втратив своїх цілющих якостей, його необхідно додавати тоді, коли пшениця вже трохи охолоне.



Кутя з ячменю

Інгредієнти: 0,5 склянки ячменю, 6 склянок води, 4 ст.л. цукру або меду, 275 г замороженої малини, 0,5 склянки родзинок, 1 склянка вишні з компоту (видалити кісточки) або інших ягід з варення

Спосіб приготування:
У великій мисці замочити зерно ячменю у воді на ніч. Після замочування воду не зливати. Після варити ячмінь в каструлі на слабкому вогні 1 годину. Потім додати цукор або мед, малину, родзинки і варити ще 30 хвилин. Додати вишню і варити ще 15 хвилин, або поки не вийде досить густа каша. Охолодити в холодильнику і подавати в холодному вигляді.

Порада! Така кутя не повинна зберігатися довго, оскільки ягоди можуть заграти.

 

Паралелі


06.01.2016 1679 0
Коментарі (0)

28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

263
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

834
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1842
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3372
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2299 4
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4509

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

666

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

586

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

565

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

603
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10212
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1053
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5032
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

848
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2644
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1074
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34301 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

501
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

560
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

902 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

1130