Гуцульські Альпи

 

/data/blog/86733/fc99553df6a0f9ab0a6dc5c8442bb4a3.jpg

 

Для тих, які ніколи не були в селі Діловому та на Мармаросах, але хотіли б туди потрапити варто знати, що це похід для підготовленого та фізично сильного туриста.

Не буде зайвим сказати, що походи на Говерлу (навіть зимою) чи на Піп Іван Чорногірський не йде ні в яке порівняння з горою Піп Іван Мармароський.  Адже що б потрапити на гору з Ділового та повернутися назад потрібно мінімум 2 дні з ночівлею, бо доведеться пройти близько 50 км гірськими дорогами з величезним і фантастичним перепадом висот. І навіть враховуючи, що краєвиди на самій горі та загалом Мармароському хребті нереально красиві, то варто готуватися до дуже важких, навіть спартанських умов мандрів. Про такі мандрівки мало інформації навіть в Інтернеті, тому наша спільна стаття і досвід сподіваюсь стане косівчанам-туристам у пригоді.

Отож, з Ділового до полонини Лисичої, де всі зупиняються на ніч в колибі, десь близько 20 кілометрів по дорозі. З обох сторін шляху густий ліс, а дорога часто переривається гірськими джерелами з найсмачнішою водою в світі і це не перебільшення. Загалом вода на Закарпатті – це щось особливе і дивно було бачити її майже на вершинах гір, що для Карпат загалом не властиво та ще й в такій кількості і якості.

Більш досвідчені туристи, на відміну від нас, наймали в Діловому машину, яка за 300 гривень довозила їх до пункту призначення, тобто майже до колиби. І чесно кажучи, – це дуже розумне рішення, яке ми, на жаль, так і не прийняли. Бо йти по дорозі дуже довго та не цікаво – жодних краєвидів, де лише гірські водоспади та скальні виступи тішили око. Догори в горах навколо Ділового варто сказати просто прекрасні – звісно не асфальт, проте без ям, добре втрамбовані щебеневі дороги, по яких без проблем їдуть майже під саму гору навіть вантажівки. Можливо, такі хороші, як для гір. дороги тут через близькість державного кордону.

Тобто замість витрачати свої сили на виснажливий похід дорогою краще їдьте до колиби. Від колиби до вершини підніматися досить легко та швидко – майже за 1.5 години ми були на вершині Піп Івана Мармороського. І тут варто згадати про смачну журавлину і чорниці (афини,) які як не дивно, ростуть на самій горі і живлять туристів найчистішими і найсвіжішими в Україні вітамінами. До речі, по дорозі також багато ожини  і перекушуючи натур-продуктом під час мандрівки набагато легше йти.

На самій вершині нас зустрів сильний вітер було досить холодно, проте краєвиди та пейзажі були незабутні. Недаремно цю частину Карпат називають гуцульськими Альпами. Місцеві мешканці говорять переважно українською мовою з вкрапленнями гуцульського діалекту закарпатського розливу, тому зрозуміти їх для косівчанина не складе жодних труднощів. Та акцент в їх мові присутній і за це мої друзі в поході називали їх безпідставно – румунами. Самих же румунів чи їх військових, незважаючи на близькість до кордону ми так і не побачили, хоча циган, як в Рахові так і в самому Діловому вистачає.

Так я я входив в групу, яка поверталась в Ділове після сходження на Піп Іван, то йдучи по хребту через вершину Щербин відкриваються теж чудові краєвиди. Та навіть йдучи по хребту відчувається великий перепад висот і йти не є легко, тому якщо ви хочете простішим шляхом знову попасти в село, то можете спуститись з правого боку хребта на хорошу дорогу, яка супроводжує гір хребет аж до села і по ній ви можете добратись. Так як дорога високо в горах, то краєвиди теж варті уваги.

На полонині Гальчинка ми вирішили скоротити шлях і повернули вправо йдучи лісовою «тракторною» дорогою в село. Йдучи цією дорогою 4 години лісом, під дощем, по коліна в глині, під кутом 60-90 градусів, з важким рюкзаком, я зрозумів, що мене чекає, коли я попаду в пекло – вічно йти цією дорогою. Тому будьте обачні і не розслабляйтесь, бо йти з гори вниз тут зовсім не легше, ніж підніматися на неї! Назад ми добирались автобусом з ДІлового до Рахова, а там трохи не встигнувши на потяг, довелося їхати автобусом – з Рахова до Коломиї за 50 гривень. При тому квиток на електричку за тим же маршрутом 11 грн.

Тому будьте уважні беріть з собою запас грошей та їду, а головне йдіть з тими, хто там вже був і допоможе вам розібратися в ситуації!

 

mapakosiv.if.ua


15.09.2015 2847 0
Коментарі (0)

20.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшуючі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

888
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

1762 1
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7158
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15010 31
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1919
05.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

1167

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

859

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

944

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1726

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1535
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

104
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

515
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

758
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3021
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

749
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1819
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

850
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34995 1
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

339
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

493
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

817
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

731