Криворівня Івана Франка (фото)

 

 

27 серпня ми відзначаємо день народження Івана Франка. Народився він у 1856 році у с. Нагуєвичі Дрогобицького повіту у передгір’ї Карпат. Але любив Каменяр улітку відпочивати на Гуцульщині, у славній Криворівні.
 
 
 
 
 
 
 

Нині у Криворівні Верховинського району Івано-Франківської області працює Літературно-меморіальний музей Івана Франка, який розповідає про те, як Франко любив відпочивати і водночас працювати. Директор музею Ганна Луцюк провела нам дуже цікаву екскурсію музеєм, під час котрої розповіла не тільки про музей і творчість поета, а й про те, чому Франко так полюбив Криворівню.

 

Cело Криворівня знаходиться на висоті 560 метрів над рівнем моря. Перша письмова згадка про це село відноситься до 1654 року. Чому село отримало таку назву? Якщо трошки піднятися на один із горбочків села, то відкривається чудовий пейзаж, коли річка Чорний Черемош змійкою звивається між крутими горами і у центрі села утворює підкову.

 

За рекомендацією відомого етнографа Володимира Гнатюка, який називав Криворівню «Українськими Афінами», Іван Франко приїхав сюди уперше у 1901 році. Це село, де «менше шуму, грому, біганини, яке напувало душу спокоєм, тихою красою», сподобалося Франкові, і він проводив тут свій літній відпочинок упродовж 1901 – 1914 років, за винятком 1905 і 1908.

 

Спочатку Іван Франко зупинявся у гуцула Проця Мітчука, якого називали знахарем, бо він умів лікувати людей і тварин, знав і шанував гуцульську старовину. А з 1906 року Франко жив у хаті Василя Якіб'юка – відомого різьбяра, доброго знавця народної медицини і фотографа-самоука. У ній нині і знаходиться музей Івана Франка. Хату відреставрували, але дерево зовні зберегли зі старого будинку. Дах покрили гонтою.

 

Франко також приїжджав у Криворівню не лише сам, а й зі своєю сім’єю – дружиною Ольгою Федорівною, синами Тарасом, Андрієм, Петром та дочкою Ганною. Цілою родиною вони побували у Криворівні сім разів.

 

Тарас виступав на сторіччі від дня народження Івана Франка. Тепер у Києві живуть його діти – дочка Дарія і син Роланд. Ганна Франко-Ключко жила у місті Торонто (Канада). Померла вона у 1988 році, а у 1967 році приїжджала в Україну. Тоді й побувала у Криворівні. У книзі відгуків музею зберігається такий її запис із того часу: «Відвідини в Криворівні музею Франка навіяли на мою душу сумні і радісні спомини на мою маму і батька, на часи дитинства і ранньої молодості. Спомини, які понесу з собою через широкий світ, через океан, до Канади, де мій дім. Але своє серце, свою любов залишу тут, у моїй рідній батьківщині Україні».

 

Петро Франко був українським січовим стрільцем, одним із засновників української військової авіації та активним пластуном. У 1941 році його розстріляло НКВД.

 

У музеї також експонуються фотографії останніх років життя Івана Франка у Криворівні у 1910 – 1912 роках. У Франка були паралізовані руки (хворів на поліартрит), тому свої твори він уже диктував. Під диктовку писали його діти. Часом також допомагали студенти Львівського університету. Ці рідкісні фотографії – роботи господаря цього будинку.

 

У музеї є кімнатка, у якій жив і працював Франко, коли приїжджав у Криворівню. Залишилося ліжко, на якому він спав. Це ліжко робив господар хати Василь. Збереглися стілець, на якому сидів Франко, столик, за яким працював. На стіні висить той годинник, який висів у господаря за життя Франка. Під картиною ‒ дерев’яний топірець, який називається бартка. Цю бартку зробив Якібюк та подарував Франкові. Збереглася лавка, на якій сиділи всі, хто приходив до Франка, бо, крім Франка, у Криворівню приїжджали ще багато письменників – Василь Стефаник, Марко Черемшина, Ольга Кобилянська, Наталія Кобринська, Осип Маковей, Антін Крушельницький, Олександр Олесь, Володимир Гнатюк, Гнат Хоткевич, Михайло Коцюбинський.

 

У Криворівні Франко не тільки відпочивав. Він мав свій режим дня. Вставав рано і йшов у ліс збирати гриби, потім сідав за роботу. Після обіду знову працював або поспішав на риболовлю. У музеї навіть зберігається сак, яким Франко ловив рибу.

 

У поемі «Терен у нозі» поет подав мальовничий опис Криворівні:

Ось під нами Черемош ізвився,
Та над ним у святковому спокою
Гріється село гуцульське.
Понад берегом стежки стрічками,
По стежках то легіні купками,
То гуцулки в горбатках червоних...

 

Мешканці Криворівні пам’ятають про Каменяра. Музей, у якому ми побували, був відкритий у 1953 р. Переобладнана у 2000 р. нова експозиція музею розповідає про перебування І.Франка, М.Коцюбинського і Г.Хоткевича у Криворівні, про сучасників та місцевих гуцулів, які добре знали Каменяра. Добудовано новий зал. У меморіальній кімнаті відтворена та обстановка, в якій жив Франко. У вітринах експонуються твори, наукові статті, які писав Іван Франко у Криворівні.

 

«Криворівня і зараз залишається місцем зустрічей та відпочинку видатних діячів сучасної української культури. Криворівню та музей Івана Франка відвідує багато туристів, особливо дітей, школярів. Були письменники Марія Влад, Марія Матіос, багато художників. На відвідування у музеї не скаржаться. У нас завжди багато людей. З нашого музею виходять задоволені. І нам це найкраща подяка», – розповідає директор музею пані Ганна Луцюк.

 

Вголос


05.05.2015 2362 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1015
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2763
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

956
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1021
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1026 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3064 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

874

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

760

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

369

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1077
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

120
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2316
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1135
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

436
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15054
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7370
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

801
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

364
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

279
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

367
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

643
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1098