Москалівка

 

/data/blog/58724/25908bd6c8517d428a1d69a7a49abed2.JPG

 

Колеса автобуса «з’їдали» дорогу під собою. Очі тонули в безмежності зелені полів, яка далеко, ген на видноколі впиралася в небо затягнуте густими хмарами. Накрапав легенький дощик… Був ранок 26 червня 2014 р. і ми вперше в своєму житті відвідав село Москалівку Лановецького району Тернопільської області.

 

Ми, група студентів-істориків, мали завдання описати пам’ятки монументального мистецтва, історичні будівлі чи пам’ятні знаки на території сіл Москалівка та Плиска.

 

Зупиняємося в Москалівці. Довідник «Історія Лановеччини» свідчить, що раніше село входило до складу Білозірецької волості Кременецького повіту (тепер Білозірка також село Лановецького р-ну) і майже 200 років знаходилося на російсько-австрійському прикордонні. Серед історичних відомостей про село знаходимо згадку про те, що у 1570 році Москалівка належала Степану Шумському, в 1582 році згадується як маєток князя-воєводи Троїцького, а у 1583 році вже як власність Івана Косинського. Наприкінці XIX ст. тут нараховувалося 148 димів (будинків), де мешкало приблизно 1020 жителів, була дерев’яна церква, збудована у XVIII столітті (існує досі і тому, звичайно, стане об’єктом нашої уваги), парафіяльна (приходська) школа, яка діяла з 1850 року.

 

Розпочнемо з того, що вже сама назва села є досить неординарною для теренів сучасної Тернопільської області. Існує кілька гіпотез, що обґрунтовують походження назви села:

•походить від прізвища першого поселенця – легендарного Москаленка чи Москалевича (можна припустити, що це була особа, яка походила із тогочасного Московського царства або підвладних йому земель);

•від слова «москалі» ‒ солдати армії Царства Московського а згодом Російської імперії;

•засновниками села були росіяни, а українці їх в той час називали «москалі». 

 

Історичних джерел про виникнення і розвиток села виявлено небагато. Зокрема, є згадка про Москалівку в працях «Историко-статистическом описании Волынской епархии», «Село Москаливка, как имение князя воеводы Троцкого упоминается в акте от 8 сентября 1582 года – в свидетельстве Степана Шараповича и Дмитрия Васильовича, селянина князя воеводы Троцкого о том, что Настасья Котовна не была законною женою Литого москвитянина Петра Вороновецкого». В писемних джерелах XIX століття населений пункт згадується як «Велика Москалівка», що наштовхує на думку про існування іншого села з назвою Мала Москалівка вихідці з якої могли заснувати сучасне село (аналогія із Малою Грецією, як метрополією та Великою Грецією – сукупністю Середземноморських та Чорноморських колоній Еллади).Проте місток для з’ясування істини втрачений, і можливо назавжди… В 1934 році у Москалівці сталася велика пожежа. Згоріло майже все село, від будівель попередніх століть залишились небагатослівні згарища. Згодом було створено низку хуторів, сліди яких вже потонули у мороці історії та чагарникових хащах. Після пожежі вціліла лише церква. Вона і зараз височить за селом, розділяючи із прихожанами всі радощі та гіркоту невибагливого життя українських селян.

 

Москалівську церкву Святого Великомученика Дмитра Солунського збудували у 1750 році завдяки зусиллям священика о. Григорія Радкевича та прихожан. Про це свідчать документи, що зберігаються в музеї школи. Будівля храму дерев’яна на кам’яному фундаменті. У 1905 році був побудований іконостас. Гордістю церкви є дзвіниця із милозвучними дзвонами. Місцевий старожил, що побажав залишитись анонімним, повідомив, що дзвіницю свого часу добудували і порадив глянути на дзвін 1932 року. Слід відзначити добросовісність місцевого жителя – він не збрехав. «Сей колоколь соружень для церкви села Москальовка Кременецкого уєзда Волинской епархии на парафиальные Средства, весом в 29 пудов на заводе колоколов Казимира Свидзинского в Тернополе 1932 года», – повідомляє напис на дзвоні. 

 

При церкві існував місцевий храм науки – школа. Про школу в Москалівці згадується у «Ведомостях о церкви св. Дмитриевской, состоящей Кременецкого уезда Волынской епархии в селе Москаливка за 1920 год», в документі зазначено, що вона існувала з 1850 року з оплатою вчителя 120 крб. на рік. Згідно з даними архівів, що донині зберігаються в навчальному закладі, тут викладались такі предмети: «Чтение», «Закон Божий», «Пение на клирасе», «Чистописание», «Арифметика». На той час школу відвідувало 9 хлопчиків віком від 6 до 16 років. Наставником був священник Микола Новомлинський. Знання учнів оцінювались на «добре» та «задовільно». Невелику кількість учнів можна пояснити бідністю селян, які не мали змоги платити за навчання. Постійного приміщення заклад не мав, проте діяв безперервно. Вже у післявоєнні роки навчальний процес набув більшої систематизації та окремого приміщення. Проте будівництво повноцінної школи для потреб села зазнало регресу і сьогодні на місці де мали б навчатися діти сіріють похмурі фундаменти.

 

Місцева школа знайшла прихисток в будівлі сільського клубу. Також цей будинок містить єдиний музей всесвітньо визнаного генія… У 1936 році у Москалівці народився заслужений художник України, Іван Степанович Марчук. Дуже часто навідується він у рідне село до родичів, друзів, у школу, якій на 150-річчя з часу її заснування подарував їй кілька своїх картин. Його виставки успішно проходили у Сіднеї, Аделаїді, Торонто, Нью-Йорку. Вони принесли майстру пензля широке визнання і фінансову незалежність. А в 1997 році художник став лауреатом Національної премії ім. Т. Г. Шевченка, в 2002-му - народним художником України, згодом лауреатом Всеукраїнського конкурсу «Людина року-2003».  Та, попри всі найвищі регалії, він залишається вихідцем із Москалівки, куди поспішає, щойно з’явиться бодай трішки вільного часу, і де черпає наснагу. Москалівчани підготували своєму відомому земляку неоціненний подарунок – у рідній школі відкрито перший в Україні музей І. С. Марчука. У невеличкому приміщенні знаходиться найсокровенніше – більше 20 картин, створених за допомогою унікальної живописної техніки ‒ плентаризму, котрі Іван Степанович подарував своїм односельчанам, автобіографічні дані, прикрашені фотографіями, цікаві сюжети з життя непересічної особистості, світлини з київської майстерні та хатини-майстерні у Каневі. Позаторік художник посів 72 місце у британському рейтингу «100 геніїв сучасності». Це, як він кже, добило членів української Спілки художників, до якої його не хотіли брати. Іван Марчук намалював і створив майже тисячу картин і скульптур. Його роботи коштують від $2,5 тис. 

 

А ще в кімнаті-музеї зібрані особисті речі генія, за допомогою яких народжувалися світові шедеври: пензлі, палітри, окуляри. Врешті, розумію, що словами не висловити всієї глибини мистецького задуму, краси викристалізованої в химерному плетеві барв і відтінків, форм і символів. Всепоглинаючу силу мистецтва можна сприйняти лише особисто, око сприймає більше ніж людина може висловити… 

Напевно не буде зайвим зізнатися, що такі місця як музей І. Марчука немилосердно «вбивають» час. Окремі картини інколи навіть, незбагненно чим, тягнуть до себе знову і знову змушуючи глядача споглядати їх. Істинно унікальний день за який варто подякувати керівництву сільської ради, бібліотекарю, місцевій вчительці географії, яка згодилася стати нашим провідником у музеї і взагалі усьому селу за те, що вони не забули свого земляка і доклали зусиль аби його мистецтво стало справді національним надбанням.

 

Але Москалівка не завжди була тихою місциною. Криве двадцяте століття також наклало свій відбиток на життя селян. Цими землями прокотилося дві світові війни. У пам’ять про земляків полеглих у цих збройних конфліктах  зведено монументи, заради опису яких ми і приїхали у це село. Перший монумент зведений у 70-х рр. ХХ ст. видно уже здалеку: двометрова фігура жінки із суворим обличчям та факелом і мечем в руках височить на п’ятиметровому постаменті. Позаду статуї розміщено меморіальні стелли, що ховаються у заростях. Інший монумент розміщений на сільському цвинтарі і зовні майже непомітний, точніше зовсім схований в чагарниках та різнотрав’ї. Здійснивши фотофіксацію цих пам’яток ми вирушили шукати вказаний нам у переліку об’єкт – могилу місцевої вчительки Подорожньої Т. А., яка загинула «від рук українських буржуазних націоналістів» у 1946 р. Проте пошуки були марними, могили не існує. Родичка загиблої повідомила, що свого часу було знайдено лише голову вчительки місце поховання якої невідоме. У нащадків збереглися лише світлини загиблої, а інцидент був вдало використаний радянською пропагандою для боротьби з українським підпіллям.

 

Про ті часи в Москалівці не надто полюбляють розмовляти – ще достатньо свіжі рани від тогочасних втрат. Село живе своїм, розміреним життям, яке мало чим відрізняється від того яким жили його жителі 50, 100 років тому. І цим воно цікаве. Ця подорож звичайно не розкрила усіх таємниць Москалівки. Короткий нарис, пропонований вашій увазі, не охопив «марш-кидка» до сусіднього села Плиска об’єкти історичної спадщини якого ми також описали. Загалом в Москалівці є на що подивитися. Старовинна церква, колекція картин генія світового класу, врешті майже первозданна тиша волинських полів – далеко не повний список характерних рис села. Воно варте того, щоб приїхати сюди…


08.09.2014 1885 0
Коментарі (0)

23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

139
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1355 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2011
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2063 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7435
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15179 31

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

218

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

967

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1035

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1825
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

225
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

603
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

837
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3082
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

843
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1904
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

937
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35086 1
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

429
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

573
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

900
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

803