Колекціонування цегли - незвичне захоплення іванофранківця

 

/data/blog/40651/70d49279c79aa06dce75c6c8393cca3a.jpg

 

Його можна побачити чи не на всіх мистецьких заходах Івано-Франківська. Він і музикант, і художник, і, як сам себе називає, - шоумен. У всьому бачить щось незвичне та живе. Наприклад, у старезних кавалках австрійських цеглин чи покинутих вулицях міста Прип’яті.

 

Не помітив, як захопився

Іванофранківець Роман Шаб­лєвський має незвичне хобі - він колекціонує цеглу довоєнного періоду. Захопився цим десять років тому.

Тоді в нинішньому “Люм’єрі” був Центр сучасного мистецтва, яким керував художник Ігор Панчишин, - розповідає Роман. - І в нього там була невелика комірчина, де він складав різні артефакти. Мав і кілька цеглин. Пару штук йому знайшов я. Але потім не мав часу їх носити, то складав у себе на балконі. Не помітив, як і сам захопився тим колекціонуванням. Тепер маю близько сотні екземплярів з різними клеймами, кольором, розміром. Це вже як хвороба - не можу зупинитися, бо дуже цікаво”.

Про захоплення Романа знають всі його друзі та знайомі. Тому й привозять для нього старі цеглини, наприклад, з інших міст чи навіть дарують на день народження.

От, знайомі дзвонять, що хтось розбирає піч чи хату, аби я прийшов і щось знайшов, - кажеШаблєвський. - Ще ходжу дворами, руїнами. А раз не втримався і вкрав цеглину. Йду, дивлюся, а балкон першого поверху вик­ладений цеглою. Придивився, а в мене такої нема…”.

За словами Романа, таких колекціонерів, як він, не бракує. Одного разу в нього навіть хотіли купити всю колекцію. Але Шаблєвський не погодився, бо має угоду з тим же Панчишиним, що, коли буде музей Станиславова, то він усе передасть туди.

 

Дитяча ніжка - на щастя

Шаблєвський каже, що по можливості намагається збирати інформацію про ті цегли, які знаходить. Наприклад, більша половина екземплярів його колекції - з місцевих цегельних заводів.

Їх у місті діяло п’ять, - розповідає колекціонер. - Наприклад, завод № 3, що в кінці вулиці Мазепи, він фактично постав на тому місці, де й була автентична цегельня. У Станиславові виробляли цеглу з маркуванням “URMAN”, “TIGER”, “PATRIА”. Ними, наприк­лад, збудована центральна частина міста”.

Ще Роман каже, що в нас робили спеціальну вогнетривку цеглу для будівництва печей - шамотку. Її виготовляли з білої шамотної глини. Маркування робили не лише латинкою, а й кирилицею. Наприклад, ДЦ, МК, МКІС. ”Цеглою з маркуванням “ДБ” зведено багато будинків в районі вокзалу, - стверджує Шаблєвський. - На Бельведерській зустрічав багато з буквою “Р”. Уздовж вулиці Коновальця є такий цегельний парканчик, то там багато цегли ”СКЗ”.

Найстарішим екземпляром у колекції він вважає цеглу, якій близько 200 років - пальчатку. Вона не має маркування, а лише такі собі смуги від пальців. Тому й пальчатка. Одну таку Роман знайшов біля франківського Білого дому, коли розкопували каналізацію.

Маю ще кілька з відбитком собачих лап, але то таке, - сміється колекціонер. - Колись пропонували купити цеглу з відбитком дитячої ноги. Як мені розказували, в давнину саме з такої починали будувати. Вважалося, що це на щастя”.

Є в Шаблєвського знайомий, який колекціонує кахель. “Брат розбирав старий п’єц, то я взяв собі дверку, де писало “Фабрика пєцов кафельових у Станіславі”, - каже Роман. - А кілька цікавих кахелин відніс другові. У нього є де те все порозкладати, бо живе у селі. Я також мрію про ковані стелажі та виставкову залу, аби порозкладати всю колекцію. О, у Франківську знайшов таке цікаве місце, де ще збереглася стара дерев’яна бруківка”.

 

Пішки в зону

Два роки тому Шаблєвський ще з двома друзями помандрував у Чорнобильську зону. Правда, не за цеглою - за враженнями.

Вони доїхали до села Радчі, що на Житомирщині, а далі - 54 км до Прип’яті - йшли пішки. Спеціально вибралися серед осені, мовляв, влітку радіація підвищується. Хоча більше остерігалися охорони. Шаблєвський каже, що ближче до зони, то більші штрафи.

Після села Вільче Поліського району Київської області вже починається зона, - розповідаєРоман. - Десь із 40-го кілометра усе обгороджене колючкою. Ходити заборонено. Якось раніше там друг ходив і наткнувся на охорону. Відмазався 50 гривнями. А нам тоді пощастило - жодної живої душі”.

За словами Шаблєвського, дорогою найбільше вражала здичавіла природа, зарослі дороги, покинуті села. Траплялося багато дерев, обв’язаних рушниками - виявляється, щороку 26 квітня туди пускають людей, які там колись жили, аби ті відвідали могили родичів. Звідти й рушники.

Цікаво, що в зону чоловіки йшли без приладу, який вимірює радіацію. ”Потім друг ще раз ходив, уже з дозиметром, - говорить Роман. - Міряв там, де ми ходили разом. Високої радіа­ції не показувало. Друг сміявся, що у нього біля комп’ютера її більше”.

У Прип’яті чоловіки пробули тільки два дні. Хотіли довше, але тоді якраз були вибори, тож мусили їхати голосувати. ”Ми там жили у знаменитій 16-поверхівці, - розказує Шаблєвський. - Їх у Прип’яті дві: одна - з гербом СРСР, а друга - з гербом УРСР. Дуже популярне місце у фотографів. Звідти видно всю зону і станцію, яка світиться вночі. Не скажу, що там страшно. Дуже навіть жива територія”.

Наприкінці жовтня Роман збирається туди знову. Навіщо? За враженнями, пише газета "Репортер".


14.09.2013 3923 1
Коментарі (1)

Репортер 2013.09.17, 15:42
Привіт!)
30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1738
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

867
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

943
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2031
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3528
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2437 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

768

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

671

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

643

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

661
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10309
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1158
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5229
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

970
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2767
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1154
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

366
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

682
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

588
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

633
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

987 2