Колекціонування цегли - незвичне захоплення іванофранківця

 

/data/blog/40651/70d49279c79aa06dce75c6c8393cca3a.jpg

 

Його можна побачити чи не на всіх мистецьких заходах Івано-Франківська. Він і музикант, і художник, і, як сам себе називає, - шоумен. У всьому бачить щось незвичне та живе. Наприклад, у старезних кавалках австрійських цеглин чи покинутих вулицях міста Прип’яті.

 

Не помітив, як захопився

Іванофранківець Роман Шаб­лєвський має незвичне хобі - він колекціонує цеглу довоєнного періоду. Захопився цим десять років тому.

Тоді в нинішньому “Люм’єрі” був Центр сучасного мистецтва, яким керував художник Ігор Панчишин, - розповідає Роман. - І в нього там була невелика комірчина, де він складав різні артефакти. Мав і кілька цеглин. Пару штук йому знайшов я. Але потім не мав часу їх носити, то складав у себе на балконі. Не помітив, як і сам захопився тим колекціонуванням. Тепер маю близько сотні екземплярів з різними клеймами, кольором, розміром. Це вже як хвороба - не можу зупинитися, бо дуже цікаво”.

Про захоплення Романа знають всі його друзі та знайомі. Тому й привозять для нього старі цеглини, наприклад, з інших міст чи навіть дарують на день народження.

От, знайомі дзвонять, що хтось розбирає піч чи хату, аби я прийшов і щось знайшов, - кажеШаблєвський. - Ще ходжу дворами, руїнами. А раз не втримався і вкрав цеглину. Йду, дивлюся, а балкон першого поверху вик­ладений цеглою. Придивився, а в мене такої нема…”.

За словами Романа, таких колекціонерів, як він, не бракує. Одного разу в нього навіть хотіли купити всю колекцію. Але Шаблєвський не погодився, бо має угоду з тим же Панчишиним, що, коли буде музей Станиславова, то він усе передасть туди.

 

Дитяча ніжка - на щастя

Шаблєвський каже, що по можливості намагається збирати інформацію про ті цегли, які знаходить. Наприклад, більша половина екземплярів його колекції - з місцевих цегельних заводів.

Їх у місті діяло п’ять, - розповідає колекціонер. - Наприклад, завод № 3, що в кінці вулиці Мазепи, він фактично постав на тому місці, де й була автентична цегельня. У Станиславові виробляли цеглу з маркуванням “URMAN”, “TIGER”, “PATRIА”. Ними, наприк­лад, збудована центральна частина міста”.

Ще Роман каже, що в нас робили спеціальну вогнетривку цеглу для будівництва печей - шамотку. Її виготовляли з білої шамотної глини. Маркування робили не лише латинкою, а й кирилицею. Наприклад, ДЦ, МК, МКІС. ”Цеглою з маркуванням “ДБ” зведено багато будинків в районі вокзалу, - стверджує Шаблєвський. - На Бельведерській зустрічав багато з буквою “Р”. Уздовж вулиці Коновальця є такий цегельний парканчик, то там багато цегли ”СКЗ”.

Найстарішим екземпляром у колекції він вважає цеглу, якій близько 200 років - пальчатку. Вона не має маркування, а лише такі собі смуги від пальців. Тому й пальчатка. Одну таку Роман знайшов біля франківського Білого дому, коли розкопували каналізацію.

Маю ще кілька з відбитком собачих лап, але то таке, - сміється колекціонер. - Колись пропонували купити цеглу з відбитком дитячої ноги. Як мені розказували, в давнину саме з такої починали будувати. Вважалося, що це на щастя”.

Є в Шаблєвського знайомий, який колекціонує кахель. “Брат розбирав старий п’єц, то я взяв собі дверку, де писало “Фабрика пєцов кафельових у Станіславі”, - каже Роман. - А кілька цікавих кахелин відніс другові. У нього є де те все порозкладати, бо живе у селі. Я також мрію про ковані стелажі та виставкову залу, аби порозкладати всю колекцію. О, у Франківську знайшов таке цікаве місце, де ще збереглася стара дерев’яна бруківка”.

 

Пішки в зону

Два роки тому Шаблєвський ще з двома друзями помандрував у Чорнобильську зону. Правда, не за цеглою - за враженнями.

Вони доїхали до села Радчі, що на Житомирщині, а далі - 54 км до Прип’яті - йшли пішки. Спеціально вибралися серед осені, мовляв, влітку радіація підвищується. Хоча більше остерігалися охорони. Шаблєвський каже, що ближче до зони, то більші штрафи.

Після села Вільче Поліського району Київської області вже починається зона, - розповідаєРоман. - Десь із 40-го кілометра усе обгороджене колючкою. Ходити заборонено. Якось раніше там друг ходив і наткнувся на охорону. Відмазався 50 гривнями. А нам тоді пощастило - жодної живої душі”.

За словами Шаблєвського, дорогою найбільше вражала здичавіла природа, зарослі дороги, покинуті села. Траплялося багато дерев, обв’язаних рушниками - виявляється, щороку 26 квітня туди пускають людей, які там колись жили, аби ті відвідали могили родичів. Звідти й рушники.

Цікаво, що в зону чоловіки йшли без приладу, який вимірює радіацію. ”Потім друг ще раз ходив, уже з дозиметром, - говорить Роман. - Міряв там, де ми ходили разом. Високої радіа­ції не показувало. Друг сміявся, що у нього біля комп’ютера її більше”.

У Прип’яті чоловіки пробули тільки два дні. Хотіли довше, але тоді якраз були вибори, тож мусили їхати голосувати. ”Ми там жили у знаменитій 16-поверхівці, - розказує Шаблєвський. - Їх у Прип’яті дві: одна - з гербом СРСР, а друга - з гербом УРСР. Дуже популярне місце у фотографів. Звідти видно всю зону і станцію, яка світиться вночі. Не скажу, що там страшно. Дуже навіть жива територія”.

Наприкінці жовтня Роман збирається туди знову. Навіщо? За враженнями, пише газета "Репортер".


14.09.2013 4039 1
Коментарі (1)

Репортер 2013.09.17, 15:42
Привіт!)
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

336
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1714
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3172
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1152
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1178
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1215 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

257

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1128

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

956

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

417
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

336
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2498
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1247
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1326
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

560
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15190
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7490
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

348
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

690 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

477
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

394
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

484