Золото партій: “Свободу” фінансує пенсіонер

 

/data/blog/119134/753e30c37a71f766ff55bda80773fb88.jpg

 

Витрати “Свободи” за півроку склали майже 2,4 млн. грн. Страхування партійців обійшлось у понад півмільйона гривень. Головний донор партії -  пенсіонер Ярослав Пелешак. Він пожертвував понад 700 тис. грн. З цих грошей партія платить цьому ж  політику зарплатню та соцдопомогу. На Львівщині місцеві осередки не витратили на партійну діяльність ані копійки.

 

Уперше держава починає фінансувати партії. Наприкінці 2016 року парламентські партії отримають із держбюджету  71 млн грн. Ці кошти їм виділяють для підтримки статутної діяльності. Для “Свободи” держбюджет цього року не передбачає жодних коштів, оскільки партійний рейтинг був недостатнім, щоб завести у 2014 році до парламенту своїх кандидатів з партійного списку.

 

Згідно із нещодавнім опитуванням КМІС,  “Свобода” має рейтинг на рівні 3,9%, тож у майбутньому (після чергових чи позачергових виборів до парламенту) цілком може претендувати на отримання коштів з держбюджету.  Для цього потрібно набрати хоча б 2% голосів виборців. Саме тому громада вже зараз має знати, на що витрачаються партійні кошти “Свободи”.  

 

За перше півріччя витрати “Свободи” склали 2,4 млн грн. Майже половина цих коштів витрачені на пропагандистську діяльність - друк газети, розміщення зовнішньої реклами тощо. Але найбільш цікавими є витрати іншої частини партійного бюджету. Гроші пішли на зарплати та страхування однопартійців.

 

Хто такий пенсіонер Пелешак і чому йому така дорога “Свобода”?

Головний донор партії - партійний бухгалтер “Свободи” -  Ярослав Пелешак. Йому 75 років. Пенсіонер нібито з власних коштів пожертвував партії 761 400 гривень.

 

На парламентських виборах у 2014 році той, хто зараз особисто стільки жертвує партії, був не надто важливий. Його запроторили у список під заздалегідь непрохідним номером 64. Навіть у 2007 році Пелешак мав у партії кращі позиції. Балотувався у списку під 41 номером. Тоді працював головним бухгалтером Західної філії ДП “Укроборонресурси”.

 

Двічі на громадських засадах значився помічником нардепів - Олега Тягнибока та Руслана Кошулинського. Поза тим на особу з ідентичним ім’ям, згідно з даними Мінюсту, зареєстровано підприємство “Ярослав-транс”. Розмір внеску до статутного капіталу цього підприємства становить нуль гривень.

 

Взагалі трудовий шлях політика-пенсіонера ставить під сумнів той факт, що він міг би у 75-річному віці зі своєї власної кишені віддати на партію понад 750 тис. грн. Одні з останніх місць роботи - держпідприємство “Укроборонресурс”, робота помічником нардепа на громадських засадах - навряд чи дозволяють працівнику-пенсіонеру заощадити достатньо коштів, щоб на старості років батько двох дітей пожертвувати їх на партію, - говорить координаторка кампанії “Стеж за грошима” Громадського руху ЧЕСНО Віта Думанська.

 

 

Якщо з народним депутатством Пелешаку не щастило, то у 2010 році він став депутатом-списочником Львівської міськради. Входив до бюджетної комісії. У 2015 році Пелешака вже не було в списках кандидатів від “Свободи” ані до облради, ані до міськради.

Але зараз партія не забула про свого головного донора. За це півріччя партія йому з його ж коштів заплатила майже 75 тис. грн зарплатні. Ще близько 8 тис. гривень донор отримав на оздоровлення і 1,5 тисячі - на відрядження.

Разом з тим, у цьогорічному інтерв’ю для партійного сайту Ярослав Пелешак каже: Зараз я вже на пенсії і в мене лишилася тільки "Свобода", а по ті роки бувало, що я одночасно мав по п'ять підприємств, і всюди головним бухгалтером.

 

Координаторка кампанії “Стеж за грошима” Громадського руху ЧЕСНО Віта Думанська наголошує: Якщо донору починають платити кошти, то це ще один факт, який спонукає нас замислитися над тим, що Пелешак міг вкладати в партію не свої кошти.

 

Які зарплати в Тягнибока, Мохника та інших “свободівців”

З внеску від імені пенсіонера платять зарплати також і керівникам “Свободи”. Так Олег Тягнибок за півроку з коштів партії отримав понад 80 тис. грн.

Екс-міністр екології Андрій Мохник отримав за цей же період трохи більше 8 тис. грн. До ВРУ він балотувався під 8 номером у списку партії 2014 року.

Екс-депутат львівської міськради Любомир Мельничук у другому кварталі отримав дещо більше 5 тис. грн. Судячи з його фейсбук-сторінки “свободівець” зараз займається партійною роботою у Львові.

Майже 11 тисяч гривень в якості зарплатні також отримав Назар Демчишин, однак інформації про нього знайти не вдалося. Зі звіту не зрозуміло, за які саме функції йому платили заробітну плату.

Загалом на зарплатню партійцям було перераховано 180 тис. грн.

 

Які партійці найдорожчі для “Свободи”?

Суттєво більшу суму партія перерахувала ПрАТ “Метлайф” та ПрАТ “СК” Класік страхування життя” - 556 тис. грн. Цільове призначення понад півмільйона гривень “страховий платіж” на 14 партійців.

Всі “застраховані” є або були місцевими депутатами, народними депутатами, членами політради, головами чи членами інших структур партії.

 

П.І.Б.   Сума
Ярина Вайда Минулого скликання ВРУ завідувачка секретаріату депутатської фракції партії “Свобода”, минулої та цієї каденції на платній основі помічниця нардепів Р.Кошулинського, Ю.Бублика, М.Головка. Екс-депутатка ЛМР. 70 тис. грн.
Руслан Кошулинський Депутат Львівської облради, керівник Львівської обласної організації партії, екс-віце-спікер ВРУ, екс-кандидат на посаду міського голови м. Львів 56 тис.грн.
Галина Чорна Екс-депутатка Львівської облради, з квітня по листопад 2014 року народна депутатка від ВО “Свобода”. З 2006 року головна редакторка партійної газети “Свобода” 50 тис.грн.
Ігор Янків 2010 - 2012 рр. депутат Івано-Франківської облради. 2012 - 2014 роки нардеп. Голова партійного суду ВО “Свобода” 50 тис.грн.
Василь Павлюк ветеран ВО “Свобода” і є її членом ще з 90-х років. Депутат ЛМР кількох скликань, екс-секретар Львівської міськради, екс-керівник міської організації партії “Свобода”, член політради та політвиконкому партії. З березня 2015 року Генеральний консул України в Любліні 42 тис.грн.
Богдан Стадник екс-депутат ЛМР та член депутатської комісії з питань фінансів та планування бюджету, член політради ВО “Свобода 38 тис.грн.
Мирон Кузишин екс-депутат Львівської міськради, екс-секретар депутатської комісії інженерного господарства, транспорту та зв’язку, екс-голова Жидачівської РДА 36 тис.грн.
Ігор Сільвестер екс-депутат ЛМР, голова депутатської комісії житлової політики, член економічної ради ВО “Свобода" 32 тис.грн.
Ігор Лозинський екс-депутат Львівської міськради та член депутатської комісії з питань фінансів та планування бюджету, бізнесмен 32 тис. грн.
Руслан Валько адвокат, депутат та голова земельної комісії ЛМР минулого скликанні. Також у минулому скликанні ВРУ був помічником свободівців-нардепів Олега Махніцького та Олега Бондарчука 30 тис.грн.
Маркіян Лопачак екс-нардеп, депутат ЛМР кількох скликань та голова фракції ВО “Свобода” у Львівській міськраді, підприємець 30 тис.грн.
Любомир Мельничук керівник львівської міської організації партії “Свобода”, екс-депутат ЛМР, голова комісії з депутатської діяльності та законності, юрист 30 тис.грн.
Андріян Гутник депутат ЛМР кількох скликань, екс-депутат Тернопільської облради, бізнесмен 30 тис.грн.
Віктор Янків помічник екс-нардепів від “Свободи Ігора Янківа та Михайла Блавацького 25 тис.грн.

 

Цікаво, що дата чергового внеску коштів Ярославом Пелешаком збігається із датою виплати офіційної зарплатні та з датою другого перерахунку страхового платежу за згаданих партійців.

Не менш цікавий збіг -сума внеску головного бухгалтера і спонсора ВО “Свобода” Ярослава Пелешака фактично збігається із сукупною сумою зарплатні та страхових внесків.

І це ще не все - сукупна сума страхових платежів за цих 14 “свободівців” співпадає із сумою, яка у звіті прописана як соціальна допомога:

 

Скріншот із звіту політичної партії ВО “Свобода” за ІІ квартал 2016 року.

“Соціальну допомогу”/”страховий платіж”, поміж іншим, можуть платити і тому, чиї доходи в рік перевищили мільйон. Наприклад, з партійного рахунку було здійснено страховий платіж у сумі 30 тисяч гривень депутатові Львівської міської ради Андріянові Гутнику який згідно з декларацією за 2015 рік є мільйонером та, згідно з аналізом ЧЕСНО, потрапив у ТОП 5 найбагатших депутатів ЛМР.

До слова “Національне агентство з питань запобігання корупції” (НАЗК) нещодавно почало оприлюднювати власні висновки щодо звітів політичних партій. Ще до оприлюднення висновків НАЗК, у своєму інформаційному запиті ЧЕСНО вказувало на сумнівне походження коштів внесених на партійний рахунок головним бухгалтером Ярославом Пелешаком.

 

У відповіді НАЗК обіцяло з’ясувати походження цих коштів, а вже за кілька тижнів опублікували власні висновки перевірки звітів ВО “Свобода” (висновки за І і ІІ квартали). Згідно з висновками, порушень НАЗК чомусь не виявило.

 

Скільки “Свобода” платить за свої офіси?

Ми також вирішили переглянути фінансові звіти партійних осередків “Свободи” у тих містах, в яких вплив цієї партії традиційно високий. Мова йде про Львів, Тернопіль та Івано-Франківськ. З огляду на те, що тамтешні партійні осередки провадять системну діяльність, можна розраховувати отримати певне відображення цієї діяльності у звітах місцевих осередків партій.

Агітаційна палатка ВО “Свобода” у Львові на пр. Свободи

 

ЛЬВІВ

Міський та обласний осередки львівської “Свободи” розташовані в одному приміщенні. Офіс площею 111 м2 розташований за адресою м. Львів вул. Чайковського, 17.

“Свобода” прозвітувала, що львівський офіс - власність, придбана наприкінці 2008 року. Згідно із фінзвітом партії поточна вартість приміщення 475 тис. гривень.

Жодного іншого майна чи витрат львівського міського і обласного осередків партії у звітах не вказано. Згідно зі звітами працівників партія також не має. На рахунках значаться 20 тисяч гривень, які за перше півріччя так і ніхто не використав.

Поза тим за рахунок коштів центрального рахунку партії “Свобода” у Львові орендує приміщення за адресою Жовківська, 22. За півроку партія за нього заплатила 7200 грн. + 115 грн. за електроенергію.

 

ТЕРНОПІЛЬ

Тернопільська міська організація “Свободи” за шість місяців витратила на оренду свого офісу площею 33,5 м2  менше 10 тис. гривень. Це приміщення на бульварі Шевченка, 23 партія орендує в Управління комунального майна ТМР і оплачує його, згідно зі звітом, за рахунок членських внесків. Щоправда у звіті відсутня інформація про те, хто ж вніс ці кошти на рахунок партії.

Тернопільська обласна організація “Свободи” у ІІ кварталі лише повернула на основний рахунок партії 75 тисяч гривень. Місцезнаходження обласного осередку - Тернопіль, Карпенка, 13, кв. 10. Однак, на яких правах партія використовує це приміщення не відомо. У звіті про це інформація відсутня.

Офіційно в Тернополі партія не має жодного працівника.

 

ІВАНО-ФРАНКІВСЬК

У Івано-Франківську теж грошей майже не витрачали. Міський осередок у ІІ кварталі не проводив жодних фінансових операцій. На яких правах партія використовує приміщення на вулиці Василіянок, 15 не відомо.

У звіті відсутні дані про це. У березні 2016 року журналісти Stanislavske.tv навідувалися за цією адресою у пошуках депутатської приймальні.

На опублікованому ними відео видно, що в офісі на Василіянок, 15 за робочими столами перебувало щонайменше четверо осіб. Про оплату праці тут теж не йдеться.

Івано-Франківський обласний осередок “Свободи” розташований неподалік від міського на Василіянок, 62а, офіс 302. Єдині витрати з обласного рахунку, це оплата за оренду офісу площею 40 кв.м - дві з половиною тисячі за весь квартал. Оренду офісу оплачували за рахунок членських внесків, однак, у звіті відсутня інформація про те, хто ж перерахував ці кошти.

Судячи із львівських, тернопільських та Івано-франківських звітів “свободівські” офіси там абсолютно порожні, без Інтернету, без електрики, без газу і води. Жодного працівника на цілу Галичину партія не має. Риторичним залишається запитання, чому оренда офісів у всіх трьох містах обходиться партії так дешево.

На який правах “Свобода” використовує свій київський офіс за адресою вул. Вишняківська, 6а, кв. 70 - невідомо.

 

Саме ця адреса вказана у загальному звіті політичної партії, але у графі з нерухомою власністю і у графі з нерухомістю в праві користування - прочерки.

 

 

У цьому будинку в Києві на Вишняківській, 6а, кв. 70 офіційно знаходиться центральний офіс ВО “Свобода”.

 

 

Запитання без відповіді

Громадський рух ЧЕСНО надіслав ось такі запитання ВО “Свобода”:

 

За останні два тижні ми тричі намагалися взяти коментар з приводу запитань, які у нас виникли під час підготовки цього матеріалу. Офіційний запит ми відправили на партійну електронну скриньку ще 11 жовтня, однак отримали відмову. Телефоном ми намагалися з’ясувати інформацію у Руслана Кошулинського. Але він нам так і не відповів. Навіть під час особистої зустрічі з Русланом Кошулинським, 24 жовтня, він відмовився коментувати питання партійних фінансів. Якщо партія згодиться публічно надати відповідь на ці питання - Громадський рух ЧЕСНО обов’язково оприлюднить цю інформацію для виборців.

 

Нагадаємо, Громадський рух ЧЕСНО вже оприлюднив аналогічний аналіз витрат “Самопомочі”. Як виявилося, партія мера Львова за перше півріччя витратила на рівні міста та області дещо більше 20 тис. грн., а функціонування партії фінансово та людським ресурсом у великій мірі забезпечує однойменна громадська організація з якою партія “Самопоміч” ділить офіс, сайт, фейсбук-сторінку.

 

Автори:

Ігор Фещенко, журналіст ЧЕСНО
Оксана Романишин, координаторка кампанії “Стеж за грошима” у Львові


Коментарі (0)

08.01.2022
Тіна Любчик

Фіртка ознайомилася з роботою одного з найбільших українських розсадників, де вирощують саджанці лохини, пеларгонії та герані. З 2011 року тут працює лабораторія «in vitro», а продукцію підприємства вирощують фактично в усіх куточках України та за її межами.

1849 2
06.01.2022
Ілона Шевченко

Уже традиційно цього року в Україні святковий стіл вкотре здорожчав.  Весь 2021 рік ціни, особливо на деякі продукти харчування, щомісяця зростали на 6-7%. Журналісти Фіртки походили по місцевих магазинах та порівняли українські ціни зі швецькими.

2904 2
05.01.2022
Тіна Любчик

У селі Черніїв Івано-Франківського району проживає сім’я Валентина та Людмили Ткаченків. Подружжя вже понад 40 років разом та займається різноманітною творчістю. Також на обійсті за кілька десятків років пара надбала чималу колекцію речей своїх по

3764 2
02.01.2022
Мар'яна Цимбалюк

Бажання та цікавість досліджувати  власні туристичні локації змусили гравців готельного ринку створювати нові пропозиції. Попри те, що запит від туристів на колоритні місцеві розваги завжди був, то тепер спектр розваг доводиться розширювати згідно зі світовими трендами.  

2800 2
31.12.2021
Ігор Марковський

Як другий рік пандемії коронавірусу вплинув на якість підготовки студентів та школярів? Чи готові прикарпатські ВНЗ приймати на навчання громадян Білорусі, котрі тікають від режиму Лукашенка? Яке значення має "Карпатський простір" в євроінтеграційному процесі України? Відповіді на ці питання читайте в першій частині інтерв'ю Фіртки з Ігорем Цепендою, доктором політичних наук, професором, ректором Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника. 

3395 2
28.12.2021
Тіна Любчик

Covid-19 не оминув жодну зі сфер нашої життєдіяльності. Не виняток й культура. У 2021 заклади на Івано-Франківщині, як зрештою і по всій країні, не мали можливості працювати стовідсотково. Втім, що таки вдалося організувати – кореспондентці Фіртки розповів Володимир Федорак, директор Управління культури, національностей та релігій Івано-Франківської облдержадміністрації.

3616 2

Про актуальні питання алкологізації та подолання алкозалежності у сучасному світі, духовно-релігійна сторона проблеми, а також про підвищення заробітних плат поліцейським коштом незаконного акцизу та розгляд інших наболілих питань сьогодення.  

969

У кожній країні свої традиції споживання кави. Західна Україна - не виняток. Тут дуже полюбляють кавувати й це - беззаперечний факт. Та як смакувати справжньою кавою правильно? Обрати найкращий сорт і приготувати її згідно з правилами? Зберегти аромат і смак кави? І, врешті, як дізнатись про каву все?

4101

Підставою для формування теми цієї статті послужила інформація Державного бюро розслідувань про розкриття злочинного угрупування на чолі з першим заступником Закарпатського обласного управління лісового та мисливського господарства.

4259
23.11.2021

Для хорошої роботи мозку потрібно правильно харчуватися, а саме – регулярно вживати продукти, які живлять мозок всіма необхідними речовинами. 

8052 1
11.10.2021

Напередодні зими чимало господинь заморожують сезонні овочі та фрукти, щоб завжди мати під рукою необхідні інгредієнти для приготування страв, а особливо десертів. І якщо деякі продукти та після заморозки не втрачають свій звичний смак і вітаміни, як, наприклад, малина або полуниця, то інші, навпаки, стають непридатними до вживання. 

13703
29.07.2021

Що краще: консервувати, сушити чи морозити? Відповідь на це питання залежить від типу й кількості сировини та ваших ресурсів, як-от часу, грошей, та місця в морозилці та коморі.

22435
27.12.2021

Вже вчотирнадцяте в Івано-Франківську члени Спільноти святого Егідія влаштують 7 січня різдвяний частунок для бідних. Традиційно для людей з низьким соціальним статусом будуть підготовлені смачні частування та подарунки.   

3285
23.12.2021

Насправді, і православні, і католики святкують Різдво Христове в один день – 25 грудня. Хоча ця дата народження Ісуса Христа – умовна. Ані в Біблії, ані в жодному документі її не знайти.  

3899 1
13.12.2021

В Івано-Франківськ прибув Глава УГКЦ Блаженніший Святослав, в рамках відзначення 10-ліття Івано-Франківської Митрополії.  

5118
03.12.2021

Релігійні діячі звернули увагу Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля на потребу розробки державної сімейної політики та затвердження відповідної державної програми з необхідним бюджетним фінансуванням.

6532 1
11.01.2022

В Івано-Франківську третій день триває XIII міжнародний фестиваль «Коляда на Майзлях». Різдвяна подія об’єднує колядників не лише з України, але й з Європи, Південної та Північної Америки, інформує Фіртка. «Враховуючи, що проєк

1264
13.01.2022

Все, що відбувається протягом двох з половиною років навколо Петра Порошенка - це є юридичний треш.

883
10.01.2022

Відповідні положення містить законопроєкт «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання питання запровадження карантину», що його внесли днями на розгляд парламенту.

1493
08.01.2022

Печерський районний суд міста Києва ухвалив рішення про арешт майна народного депутата України, п’ятого президента України, лідера політичної партії «Європейська солідарність» Петра Порошенка.

1613 1
05.01.2022

За інформацією світових ЗМІ, громадське невдоволення викликав значний рівень інфляції в країні, зокрема, суттєве зростання ціни на скраплений газ для автомобілів.

2308